Νίκη στις λεπτομέρειες

Η δύναμη της έδρας μίλησε για τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο οποίος φρόντισε να κάνει το 3×3 απέναντι στον Άρη και με το 3-0 (26-24, 26-24, 25-15) επί των «κιτρινόμαυρων» πανηγύρισαν το τρίτο τους τρίποντο παραμένοντας στην κορυφή της Α1.

Οι «κυανόλευκοι» του Σάκη Μουστακίδη μπορεί να ίδρωσαν αρκετά απέναντι στον μαχητικό και παθιασμένο Άρη, ωστόσο κατάφεραν να βρούνε τις λύσεις στο τέλος των κάθε σετ και με το 3-0 να πάρουν τη καθαρή νίκη και παράλληλα να διασκεδάσουν τις άσχημες εντυπώσεις από την Ευρωπαϊκή τους ήττα.

Οι Εβρίτες με την βοήθεια του κόσμου τους, αλλά και με τους Τσουκ και Άντρις να παίρνουν το βάρος των επιθέσεων φρόντισαν να έχουν το καθαρό μυαλό στις λεπτομέρειες των δύο πρώτων σετ και με το 26-24 να κάνουν το 2-0 που τους άνοιξε τον δρόμο για το τρίποντο.

Αντίθετα ο Άρης με πλουραλισμό στην επίθεση χτύπησε τον αγώνα, είχε καλή υποδοχή, ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από την αναμέτρηση αφού τα χαμηλά ποσοστά του στην επίθεση σε συνδυασμό με την εμπειρία του Εθνικού στους κρίσιμους πόντους έκανε την διαφορά.

Η αναμέτρηση ουσιαστικά τελείωσε στα δύο πρώτα σετ όταν και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τα κατακτήσουν. Οι φιλοξενούμενοι σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι προσπάθησαν να πάρουν θετικό αποτέλεσμα απο την αναμέτρηση, πήγαιναν πόντο -πόντο με τους γηπεδούχους, όμως ο Τσούκ και το μπλοκ του Εθνικού έφεραν το 2-0.

Το τρίτο σετ του αγώνα αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα αφού ο Εθνικός με την ψυχολογία υπέρ του πήρε από νωρίς διαφορά ασφαλείας και με το 25-15 πανηγύρισε το τρίτοντο.

Η ποιότητα του Τσουκ και το καθαρό μυαλό των γηπεδούχων στις κρίσιμες μπάλες των δύο πρώτα σετ ήταν αυτά που έκαναν την διαφορά στον αγώνα και χάρισαν το τρίποντο στους «κυανόλευκους» του Έβρου. Παρά την κούραση από την Ευρωπαϊκή αναμέτρηση με την Σόνενβερντ οι «ακρίτες» φρόντισαν να εκμεταλλευθούν την εμπειρία τους και να πάρουν τη νίκη που είχαν από την αρχή στόχο.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 9 (7/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 7 (4/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσουκ 17 (15/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 74% υπ – 44% άριστες), Αν. Δαλακούρας 7 (5/13 επ, 2 μπλοκ, 78% υπ – 67% άριστες), Άντριτς 12 (6/13 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 56% υπ – 44% άριστες), Δημητριάδης, Κασαμπαλής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 50% υπ – 39% άριστες), Μαυροβουνιώτης 5 (4/12 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ – 63% άριστες), Ντόκερτι 6 (6/10 επ), Χαριτωνίδης, Μπέλλος 7 (7/18 επ), Στίγγας 3 (3/5 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 89% υπ – 67% άριστες), Πιπέργιας 1 (1 άσσος), Μήλης 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 7 (3/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 75% υπ – 68% άριστες), Χατζηπαραδείσης