Νίκη στο Χαλκιοπούλειο για Άρη, 3-0 την Λαμία

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Άρη απο το Χαλκιοπούλειο καθώς με το 3-0 οι “κιτρινόμαυρες” του Γιάννη Τσαϊρέλη συνέχισαν τα θετικά τους αποτελέσματα στη Volleyleague πανηγυρίζοντας ένα ακόμη τρίποντο.

Το αήττητο σερί του Άρη στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίστηκε και στη Λαμία καθώς με το 3-0 η ομάδα της Θεσσαλονίκης πανηγύρισε το 3×3 και χωρίς πλέον απώλεια σετ βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Βέβαια οι αθλήτριες του Γιάννη Τσαϊρέλη ίδρωσαν αρκετά προκειμένου να φθάσουν στη “καθαρή” νίκη αφού η Λαμία τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο σετ είχε το προβάδισμα αλλά οι “κιτρινόμαυρες” ήταν αυτές που χαμογέλασαν και τις δύο φορές κάνοντας την διαφορά στο τέλος.

Μια διαφορά που για τον Άρη έκανε η Μερκάδο που είχε 17 πόντους, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν Σουάν και Δρακουλίδου, την ώρα που η Ρόμπλες και Περέϊρα ήταν οι κορυφαίες των γηπεδούχων.

Στο πρώτο σετ η Λαμία είχε τον έλεγχο προηγούμενη με 12-9 και είχε το προβάδισμα μέχρι το 22-19. Ωστόσο κάπου εκεί ο Άρης με ένα μικρό σερί έκανε το 22-22 κάνοντας ντέρμπι τον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο -πόντο μέχρι το 24-24, όμως ένα μπλοκ στη Ρόμπλες έδωσε το προβάδισμα στον Άρη με 24-25 και λίγο μετά η άστοχη επίθεση της Περέϊρα έγραψε το 25-27 και το 0-1.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο σετ με την Λαμία να κάνει το 7-3 και το 18-15 και να ανεβάζει την διαφορά στο 20-16. Εκεί οι φιλοξενούμενες με πίεση απο το σερβίς και άσσους της Δρακουλίδου ισοφάρισαν σε 20-20 και 24-24, για να έρθουν δυο άστοχες επιθέσεις απο Κιουτσιούκη και Σουάν να φέρουν το 24-26 και το 0-2.

Το τρίτο σετ κύλισε ομαλότερα για τον Άρη που με την ψυχολογική υπεροχή του 2-0 κατάφερε να παρουσιαστεί καλύτερος και να μην αφήσει τις γηπεδούχες να αντισταθούν αφού με το 17-25 πανηγύρισε το τρίποντο.

*Οι πόντοι του ΑΟ Λαμία 2013 προήλθαν από 2 άσσους, 36 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 40 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (25-27, 24-26, 17-25) σε 76′
Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Κουντουρά 2 (2/4 επ.), Δάρδα 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Περέιρα 11 (11/21 επ.), Νούσια 4 (3/11 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 47% άριστες), Αραούχο 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Ρόμπλες 15 (15/28 επ. 41% υπ. – 18% άριστες) / Μπούκουρα (λ, 32% υπ. – 05% άριστες), Κοντονάσιου, Κούμπουρα 1 (0/3 επ., 1 άσσος), Γιαννέλου.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερκάδο 17 (14/27 επ., 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 7 (2/2 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Σουάν 14 (11/20 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 15% άριστες), Έβανς 11 (10/22 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 11% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 50% υπ. – 25% άριστες), Τάνη 1 (1 άσσος), Λάππα.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Α.Ο. Λαμίας 2013): «Ένα παιχνίδι που δεν καταφέραμε να πάρουμε τίποτα. Θεωρώ πως με βάση την εικόνα μας, το σκορ μας αδικεί, ειδικά στα δύο πρώτα σετ. Θα μπορούσαμε να τα είχαμε πάρει και η εξέλιξη του αγώνα να ήταν διαφορετική. Πρέπει να μάθουμε να είμαστε πιο σκληροί στα κρίσιμα που θα μας δώσει βαθμούς για τη συνέχεια».

Γιάννης Τσαϊρέλης (Προπονητής Α.Σ. Άρης): «Αυτό που κρατάμε τη καθαρή νίκη. Δεν κάναμε τόσο καλή εμφάνιση σήμερα. Μας πίεσε αρκετά η Λαμία, κάναμε πολλά λάθη στα δύο πρώτα σετ αλλά δεν μας στοίχισαν. Το σημαντικό είναι ότι συνεχίσαμε με νίκη και χωρίς απώλεια σετ».