Νίκη τετράδας για Βύρωνα στο Ρέθυμνο

Στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου Α2 γυναικών στο Ρέθυμνο, που κατόπιν απόφασης του ΔΣ της ΟΔΒΕ άρχισε με 15λεπτη καθυστέρηση ως ένδειξη διαμαρτυρίας στην πρόσφατη απόφαση της αθλητικού δικαστή, η Ένωση Βύρωνα κυριάρχησε με 3-1 (25-12, 13-25, 26-24, 25-17)  του τοπικού ΟΠΕΡ και πανηγύρισε μία δίκαιη νίκη που την έβαλε στην 4άδα. “Κλειδί” της αναμέτρησης το καθοριστικό 3ο σετ το οποίο οι φιλοξενούμενες κέρδισαν στα σημεία και με ακμαίο ηθικό «καθάρισαν» στη συνέχεια το παιχνίδι, που τις έφερε στις 4 καλύτερες ομάδες.

Στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», παρουσία περίπου 110 φίλων της κρητικής ομάδας,  οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με πιεστικό σερβίς δυσκόλεψαν την υποδοχή των γηπεδούχων, που ξεκίνησαν το ματς με πασαδόρο την Καλορμάκη.

oper_enosi_vyrona 11

Με την Ζώρζου ασταμάτητη και τα λάθη των γηπεδούχων οι κοπέλες του Βύρωνα προηγήθηκαν με 10-5 και διατήρησαν την διαφορά σε διπλάσια τιμή 14-7. Σε εκείνο το σημείο ο τεχνικός του ΟΠΕΡ, Μενδρινός έριξε στο παιχνίδι την βασική του πασαδόρο Σουιτσμέ, αντί της Καλορμάκη, αλλά η ομάδα του Κυριαζή, ανώτερη σε όλες τις γραμμές κυριάρχησε απόλυτα και κατέκτησε το σετ δια περιπάτου, 25-12, 1-0.

Η παρουσία της Σουιτσμέ στο β’ σετ, ήταν καθοριστική για τη βελτίωση της εικόνας του ΟΠΕΡ, που «ψήλωσε» περισσότερο στο μπλοκ και προηγήθηκε 8-4 από λάθη του Βύρωνα. Η κυριαρχία των γηπεδούχων «άνοιξε την ψαλίδα» της διαφοράς στο 13-6. Σε εκείνο το σημείο ο τεχνικός των φιλοξενούμενων προσπάθησε να «ανακατέψει την τράπουλα» με τη διπλή αλλαγή των Κτιστάκη-Σταθοπούλου και Βλασερού-Δελατόλα, όμως με την Καλογεράκη να κάνει πάρτι στο φιλέ και την Κλεισιάρη αποτελεσματική στις επιθέσεις της η διαφορά ξέφυγε 18-10 υπέρ της ρεθυμνιώτικης ομάδας. Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενες φάνηκαν να… πετούν λευκή πετσέτα με τον Κυριαζή να ξεκουράζει άλλες τρεις βασικές και με το μυαλό ήδη στο τρίτο σετ,ε είδε τον ΟΠΕΡ με 25-13 να ισοφαρίζει 1-1 σετ.

oper _enosi vyrona 1

Το τρίτο σετ ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο αλλά και «κομβικό» στην εξέλιξη του αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ από την αρχή μέχρι το 12-12, προς στιγμήν από λάθη του ΟΠΕΡ η αθηναϊκή ομάδα ξέφυγε με 15-12,  αλλά με καλό σερβίς και κόντρα επίθεση της Σουιτσμέ, οι Κρητικές ισοφάρισαν 16-16 και στην επόμενη φάση προσπέρασαν με 17-16. Το καλό μπλοκ του ΟΠΕΡ χάρισε «αέρα» στις γηπεδούχες, όμως με όπλο το σερβίς η Ένωση Βύρωνα ισοφάρισε 22-22 και έπειτα από δυο χαμένα σετ μπολ, ζευγάρωσε με λάθος της Μπεμπή με 26-24 τα κερδισμένα της σετ σε 2-1.

oper_enosi byrona 22

Με ανεβασμένη ψυχολογία από το προηγούμενο σετ, οι κοπέλες του Κυριαζή μπήκαν πιο αποφασισμένες στο τελευταίο σετ.  Οι φιλοξενούμενες παίζοντας κατά διαστήματα ολοκληρωμένο βόλεϊ σε όλες τις γραμμές, εκμεταλλευόμενες τα σφάλματα στην υποδοχή, την κόπωση της Σουιτσμέ και τη δυσκολία στο τελείωμα των Κρητικών, πήραν από το 13-9 μία διαφορά 4-5 πόντων την οποία διατήρησαν μέχρι τέλους πανηγυρίζοντας έτσι με 25-17 την τέταρτη φετινή τους νίκη, που με 13 βαθμούς τις έφερε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Στους 5 βαθμούς παρέμεινε ο ΟΠΕΡ, που βρίσκεται στην 7η θέση.

Ο.ΠΕ. ΡΕΘΥΜΝΟΥ ( Μενδρινός): Καφίρη, Τσελάνη, Κλεισιάρη, Καλογεράκη, Μπεμπή, Καλορμάκη, λίμπερο η Βροντάκη, Σουιτσμέ, Πίισα, Ποθητού (λ)

ΑΕ Ένωση Βύρωνα (Κυριαζής): Αντουβά, Σκαρπέτη, Βλασσερού, Γκιορέ, Κτιστάκη, Ζώρζου, λίμπερο Παπαδοπούλου, Σταθοπούλου,  Δελατόλα, Κατερίνα, Νυδριώτη (λ)

Δηλώσεις των πρωταγωνιστών στο Volleyplanet

Δ. Κυριαζής (Ένωση Βύρωνα): «Είχαμε καλή διάθεση και ήμασταν αποφασισμένοι. Περιμέναμε μία δύσκολη και ψηλή ομάδα. Κάναμε κάποια «κοιλιά» στο β’ σετ σε υποδοχή και τελειώματα, αλλά στη συνέχεια βρήκαμε λύσεις από τον πάγκο είχαμε καλό ρυθμό στο σέρβις και υπήρχαν στιγμές που παίξαμε ολοκληρωμένο βόλεϊ».

enosi_vyrona

Ιουλία Ζώρζου (Διαγώνια Ένωση Βύρωνα): «Πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε, για να μπούμε στην 4άδα. Τα καταφέραμε και μολονότι προερχόμασταν από ένα δύσκολο ματς με τις Αμαζόνες, πετύχαμε σε μία δύσκολη έδρα το στόχο μας και συνεχίζουμε».

Γ. Μενδρινός (Προπονητής ΟΠΕ Ρεθύμνου): Το καθοριστικό σετ του αγώνα ήταν το 3ο, που χάθηκε στις δύο τελευταίες φάσεις, με αποτέλεσμα ο Βύρωνας να μπει με καλή ψυχολογία στο 4ο και να πάρει το παιχνίδι. Προσωπικά, δεν είμαι ευχαριστημένος , αν και ήμασταν βελτιωμένοι, βγάλαμε ενέργεια και μακάρι να συνεχίσουμε έτσι.

oper_rethymnou_pagkos
Η ομάδα του Βύρωνα είναι καλοδουλεμένη, διαχειρίστηκε καλύτερα τις κρίσιμες φάσεις, αμυντικά προβληματίζει τον αντίπαλο και αν αποφύγει τα λάθη κερδίζει και τα ματς.

Διαιτητές: Γιαννόπουλος-Τραχαλάκη

Στο τελευταίο ματς του Ομίλου η πρωτοπόρος της βαθμολογίας με 23 βαθμούς ΑΟΝ Αμαζόνες επικράτησαν 3-0 (25-11, 25-14, 25-10) του φιλοξενούμενου Κύδωνα Χανίων.

τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των ομίλων της Α2 Γυναικών.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής στους ομίλους της Α2 Γυναικών:

Α2 Γυναικών – Α’ όμιλος – 9η αγωνιστική
ΟΠ Ρεθύμνου – Ένωση Βύρωνα 1-3 (12-25, 25-13, 24-26, 17-25), Γιαννόπουλος-Τραχαλάκη
ΑΟΝ Αμαζόνες – ΑΟ Κύδων 3-0 (25-11, 25-14, 25-10), Κουρπανίδης-Ονόπας
 Α2 Γυναικών – Β’ όμιλος – 1ος υποόμιλος – 8η αγωνιστική
ΑΟ Ν. Βύσσας – ΓΑΣ Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών 3-0 (25-12, 25-22, 25-15), Σταματόπουλος-Τζεπκινλής
ΜΑΣ Νέα Γενιά Ασβεστοχωρίου- ΑΟ Καβάλας 3-0 (25-14, 25-16, 25-10), Κακάτσιου-Αβραμίδης
 Α2 Γυναικών – Β’ όμιλος – 2ος υποόμιλος – 8η αγωνιστική
ΑΣ Γιάννενα – ΑΣ Ασκληπιός Τρικάλων 3-1 (18-25, 28-26, 25-22, 27-25), Παυλάκης-Μπαλτζώης