CHAMPIONS LEAGUE

Νικηφόρα πρεμιέρα για Ολυμπιακό!

Με το δεξί στις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις μπήκε ο Ολυμπιακός που επικράτησε εκτός έδρας της Ποσολγίνιτσα με 3-1 στο πλαίσιο της πρεμιέρας του τετάρτου ομίλου του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η γιορτή στο Κλάνγκενφουρτ κράτησε μόλις για ένα… σετ αφού η ενθουσιώδης Ποσολγίνιτσα αιφνιδίασε αρχικά τον Ολυμπιακό αλλά μετά τα μέσα του δευτέρου σετ οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν, ανέβασαν στροφές και γύρισαν το παιχνίδι, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 18-18. Ο Γιούρισιτς σε πρώτο χρόνο και ο Ντιάτσκοφ με πλασέ έκαναν το +2, με τους φιλοξενούμενους να το διατηρούν (21-23). Ωστόσο, χαμένο σερβίς του Ντιάτσκοφ και ένα μπλοκ στον Κλαρκ έδωσε και πάλι ελπίδες… στο σετ για τους γηπεδούχους. Ο Κοκκινάκης έκανε το 24-25 αλλά και πάλι η Ποσολγίνιτσα ισοφάρισε για να έρθει ο θετικότατος Γιούρισιτς με μπλοκ και ο εξίσου εξαιρετικό Ντιάτσκοφ για το 25-27 και το 1-1 στα σετ.

Το τρίτο σετ ο Ολυμπιακός το κατέκτησε… αέρα (17-25) με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Ντιάτσκοφ ενώ στο τέταρτο οι Πειραιώτες είχαν σκαμπανεβάσματα αλλά δεν τα πλήρωσαν. Η Ποσογίλνιτσα προηγήθηκε με 12-8 αλλά κάτι οι φωνές του Καζάζη, κάτι η συγκέντρωση που επανήλθε και με ένα επί μέρους σκορ 6-2 ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-23 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Ο Ουκρανός ακραίος, Αντρέι Ντιάτσκοφ ((16/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ -45% άριστες), ήταν κορυφαίος για τους Πειραιώτες αφού επιθετικά τράβηξε και έπαιξε και για τον… συμπαίκτη του Κλαρκ (1οπ με 8/22 επ.), που δεν βρέθηκε στην καλύτερή του μέρα.

Τα σετ: 25-21, 25-27, 17-25, 18-25

ΠΟΣΟΓΙΛΝΙΤΣΑ (Κοτνικ): Ροκαμόρα 20 (19/38 επιθέσεις 1 μπλοκ), Φολφαχρστατερ 7 (3/10 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Βάβριντσικ 15 (10/26 επ, 2 άσσους, 3 μπλοκ 73% υπ – 63% άριστες), Σάτλερ 4 (3/4 επ, 1 άσσος),Γκρουτ 6 (4/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ, 60% άριστες), Κοντσίλια 7 (5/8 επ, 2 μπλοκ) / Κόβατσιτς (λ – 81 % υπ -63% άριστες), Χρούσκα , Πάλγκουτ 1 (1/1 επ), Πούρνικ 2 (2/5 επ, 70% υπ -60% άριστες), Νας 1 (1/2 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 9 (7/11 επ, 2μπλοκ), Ντιάτσκοφ 19 (16/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ -45% άριστες), Προύσαλης 1 (μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (14/21επ, 39% υπ -22% άριστες), Κλαρκ 10 (8/22 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (2/7 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ – 67% υπ – 17% άριστες), Σωτηρίου, Σμαραγδής, Πελεκούδας 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτης 1 (άσσος)