Νικηφόρα πρεμιέρα για ΠΑΟΚ, Λουκόιλ στο 2ο Διεθνές τουρνουά του Φ. Βέροιας

Ο ΠΑΟΚ και η βουλγαρική Λουκόιλ Νεφτοχίμικ 2010 άνοιξαν την Παρασκευή με νίκη την αυλαία του 2ου Διεθνούς τουρνουά του Φίλιππου Βέροιας στο ΔΑΚ “Δ. Βικέλας” στο Μακροχώρι.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης του Πήγασου Πολίχνης με 3-0 (25-13, 25-17, 29-27) σετ στο ματς που άνοιξε την αυλαία του τουρνουά, ενώ η Κυπελλούχος Βουλγαρίας επικράτησε με 0-3 (23-25, 20-25, 19-25) του γηπεδούχου Φίλιππου Βέροιας.

Στην α’ αναμέτρηση η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, με εξαίρεση το γ’ σετ, όπου η ομάδα από την Πολίχνη αν και έχανε με 16-9,  21-17 ισοφάρισε σε 24-24 και έχασε το σετ στις λεπτομέρειες, ήταν ανώτερη των αντιπάλων της και έφτασε δίκαια στη νίκη.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, οι “ερυθρόλευκοι της Βέροιας”, πραγματοποιώντας την καλύτερή τους εμφάνιση στα μέχρι τώρα φιλικά προετοιμασίας, κόντραραν στα δύο πρώτα σετ τους Κυπελλούχους Βουλγαρίας του Νικολάι Ζελιάσκοφ, καθώς στο τελευταίο σετ,  αν και προηγήθηκαν με 12-5, στη συνέχεια ο τεχνικός Σωκράτης Τζιουμ;aκας, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του και έτσι οι φιλοξενούμενη ομάδα από το Μπουργκάς “καθάρισε” το ματς.

Ο ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας ξεκίνησε το ματς με Προύσαλη, Τζιουμάκα, Ρουμελιωτάκη, Στουτζίνσκι, Σονάρι, Γιάγκο και λίμπερο το Μπουράκη. Ακόμη χρησιμοποίησε τους: Στεφανίδη, Σμιθ, Αδάμ, Βαρβεσιώτη, Σκούρτη, Μιχελάκη.

Στο περιθώριο των αγώνων η διοίκηση του Α.Π.Σ Φίλιππου Βέροιας τίμησε την Κυπελλούχο Βουλγαρίας, απονέμοντας τιμητικές πλακέτες στον γνώριμο τεχνικό των φιλοξενούμενων, στα ελληνικά γήπεδα, Νίκι Ζελιάσκοφ, για την πολυετή προσφορά του στο ελληνικό βόλεϊ και στην διοίκηση της ομάδας του.
Την απονομή στο “Νίκι” των Ορεστιάδα, Ολυμπιακού, Ηρακλή, ΑΕ Νίκαιας πραγματοποίησε ο πρόεδρος του ΤΑΑ, Δημήτρης Πιτούλιας, ενώ την βουλγαρική ομάδα βράβευσε ο αντιπρόεδρος, Δημήτρης Μπιτέρνας.

Δηλώσεις

Σωκράτης Τζιουμάκας (Προπονητής Φίλιππου Βέροιας): «Σήμερα έμεινα ικανοποιημένος, καθώς παίξαμε καλύτερα από όλα τα φιλικά που έχουμε δώσει μέχρι τώρα, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα με καλούς παίκτες και εμπειρία από ξένα πρωταθλήματα. Τα 2 πρώτα σετ πήγαμε με το βασικό μας σχήμα, μετά έκανα αλλαγές, για να δω κι άλλους παίκτες και γενικά έμεινα ευχαριστημένος, παρά την ήττα. Αύριο έχουμε ένα ακόμη παιχνίδι με τον Πήγασο Πολιχνης και περιμένω να δω την ομάδα, ακόμη πιο βελτιωμένη».

Οδυσσέας Αδάμ (Πασαδόρος Φίλιππου Βέροιας): «Είχαμε καλές και κακές στιγμές στο παιχνίδι μας, αλλά σε γενικές γραμμές τα πήγαμε καλά, απέναντι σε μία αξιόλογη ομάδα, που μας ζόρισε σε αρκετά σημεία του ματς. Από τη Δευτέρα που επιστρέφουν και κάποια άλλα παιδιά, θα μπούμε ξανά δυνατά στις προπονήσεις και πιστεύω θα είμαστε έτοιμοι για το πρωτάθλημα».

Το Σάββατο διεξάγεται η 2η αγωνιστική του Διεθνούς τουρνουά στη Βέροια με τον ΠΑΟΚ, να αντιμετωπίζει στις 17:30 απέναντι στην Λουκόιλ και τους διοργανωτές του Φιλίππου στις 19.30 να κοντράρονται για τρίτη φορά σε φετινό φιλικό ματς με τον Πήγασο Πολίχνης.

16:00 Α.Π.Σ. Φίλιππος Βέροιας – ΠΑΟΚ

Βαθμολογία: 1. Λουκόιλ Νεφτοχίμικ 2010 3β (3-0), 2. ΠΑΟΚ 3β (3-0), 3. ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας 0β (0-3), 4. Πήγασος Πολίχνης 0β (0-3).