Νικηφόρο πέρασμα από τα Μεσόγεια για Πανναξιακό

Ο Πανναξιακός επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας του Μαρκόπουλου στο πλαίσιο της εξ αναβολής αναμέτρησης για την 7η αγωνιστική της Α1 γυναικών και σκαρφάλωσε στην 3η θέση.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν με χαμηλές πτήσεις στην υποδοχή. Ο Πανναξιακός έβγαλε άμυνες, τέλειωσε κόντρα μπάλες ενώ στάθηκε καλά στο φιλέ ενώ το Μαρκόπουλο που στο πρώτο και το δεύτερο σετ όπου και ισοφάρισε ήταν πολύ ανταγωνιστικό αλλά σεη συνέχεια τα αβίαστα λάθη δεν του επέτρεψαν να πάρει κάτι παραπάνω.

Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός είχε το προβάδισμα στα δυο τεχνικά τάιμ άουτ (6-8, 14-16) μέχρι τα μέσα του σετ με το Μαρκόπουλο να ακολουθεί κατά πόδας. Η Μερκάντο και δυο λάθη της νησιωτικής ομάδας έφεραν τις γηπεδούχες μπροστά 21-20 αλλά και 23-21, οι οποίες με δυο δικά τους λάθη έβαλαν και πάλι στο σετ τον ΠΑΟΝ. Η Φρέσκο ισοφάρισε σε 24-24 και η Πότοκαρ με μια επίθεση και ένα μπλοκ στην Μερκάντο έκαναν το 0-1 με 24-26 για την ομάδα του Πανναξιακού.

Στο δεύτερο σετ, το Μαρκόπουλο μπήκε αποφασισμένο για την ισοφάριση προηγήθηκε με 8-3 και 16-9, έχοντας αιχμή του δόρατος τη Μερκάντο και πιέζοντας την υποδοχή του Πανναξιακού με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να ισοφαρίσουν σε 1-1 με 25-18.

Στο τρίτο σετ, ο Πανναξιακός επέστρεψε έφτασε πρώτος με την Ζακχαίου στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ (6-8) και είχε το προβάδισμα και στο β’ τεχνικό ταιμ άουτ με 13-16. Η διαφορά άνοιξε (15-22) και η ομάδα του Ρούση έκανε το 1-2 σετ.

Πιο εύκολα ήρθε το τέταρτο σετ για τις φιλοξενούμενες που είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους, έκαναν το 3-8 (μπλοκ της Οικονομίδου) και το 7-16. Η Ζακχαίου μπλόκαρε ξανά για το 9-20 με το σετ να ολοκληρώνεται με 12-25 με άουτ επίθεση της Κλάιν.

Τα σετ: 24-26, 25-18, 18-25, 12-25

Οι συνθέσεις:

Α.Ο Μαρκοπούλου (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλάιν, Διάλλα, Φακοπουλίδου, Ιακωβίδου λ./Νικολογιάννη,Πατεράκη, Λιάγκη

Πανναξιακός (Ρούσης): Φρέσκο, Πότοκαρ, Δρακουλίδου, Οικονομίδου, Τοτσίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου –λ / Ξαγοραράκη, Γάτση, Σεφεριάδου