Νικηφόρο «ποδαρικό» στη Θεσσαλονίκη ο Ολυμπιακός

Με το…δεξί ξεκίνησε ο Ολυμπιακός τη νέα χρονιά στη Volleyleague καθώς επικράτησε 3-0 του Αίαντα Ευόσμου στη Θεσσαλονίκη κατά την 15η αγωνιστική και πλέον κοιτά την επόμενη αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη…

Στο κλειστό του Ευόσμου ο Ολυμπιακός είχε εύκολο έργο απέναντι στον αποδεκατισμένο απο κορονοϊό Αίαντα και με το “καθαρό” 3-0 πανηγύρισε την πρώτη του νίκη για το 2022. Νίκη-προπόνηση για τις “ερυθρόλευκες” ενοψει του ντέρμπι με τον Δικέφαλο του Βορρά την επόμενη αγωνιστική στον Πειραιά.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι το 8-8, ωστόσο ένα σερί 13-0 έφερε τον Ολυμπιακό στο 8-21 και στο τέλος με το 13-25 έκανε το 0-1. Ίδια εικόνα είχαμε και στο δεύτερο σετ της αναμέτρησης όταν 6-11 έγινε 11-21 και λίγο αργότερα 11-25 που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Πειραιά με 0-2. Οι αθλήτριες του Παρίζι συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμο και στο τρίτο σετ προηγήθηκαν με 8-12 και 10-16 για να φθάσουν στη νίκη με το 16-25.

*Οι πόντοι του Αίαντα προήλθαν από 4 άσσους, 22 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 10 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (13-25, 11-25, 16-25) σε 62′
Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Πήττα 4 (4/7 επ.), Παπαδοπούλου 7 (6/26 επ., 1 μπλοκ), Χαμαλίδου 8 (6/14, 2 μπλοκ), Νταντούλα 3 (1/5 επ., 2 άσσοι), Θεοδοσίου Λ. 3 (3/12 επ., 20% υπ. – 5% άριστες), Ντράγκοβιτς 5 (2/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 24% υπ. – 12% άριστες) / Θεοδοσίου Β. (λ, 28% υπ. – 17% άριστες), Σαχανίδου, Κλειδωνιάρη, Σταυροπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Εμμανουηλίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Σάλας 14 (12/16 επ., 2 άσσοι, 36% υπ. – 14% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 9 (5/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 71% υπ. – 29% άριστες), Κελεσίδη 5 (2/3 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μιλεντίγιεβιτς (λ, 71% υπ. – 57% άριστες), Συριστατίδη, Άγκοστ 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Κώστας Παπαδημητρίου (Προπονητής Αίαντα): «Δύσκολη αναμέτρηση για εμάς, θέλαμε να δούμε σε τι κατάσταση είμαστε μετά από την μικρή διακοπή των αναμετρήσεων λόγω διακοπών. Συνεχίζουμε και ετοιμαζόμαστε για την αναμέτρηση με τις Αμαζόνες».

Κάρλο Παρίζι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για τη νίκη. Ήταν σημαντική νίκη, γιατί παίξαμε ένα ματς μετά από τις 18/12. Τώρα, προετοιμαζόμαστε για το ματς με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ. Θα είναι ένα δύσκολο ματς, θα κάνουμε τα πάντα για να πάρουμε τη νίκη».

Τέιλορ Άγκοστ (Ολυμπιακός) : «Είμαστε πολύ χαρούμενες που γυρίσαμε στα γήπεδα και κάναμε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στο 2022. Η ομάδα έπαιξε πολύ καλά, ομαδικά, δουλέψαμε σκληρά και τελειώσαμε το ματς με 3-0 σετ. Προσωπικά, είμαι πολύ χαρούμενη που ήμουν με την ομάδα και έζησα το πρώτο μου ματς με τον Ολυμπιακό».