Νίκησαν οι «δυνατοί»

Με νίκες συνέχισαν κατά την 20η αγωνιστική της Α2 των ανδρών Χανιά, Παννελήνιος και Ηρακλής στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο.

Η πορεία ανόδου προς την Α1 συνεχίστηκε για τα Χανιά και στην 20η αγωνιστική αφού ο Εθνικός δυσκόλεψε τους Κρητικούς μόνο στο τρίτο και τελευταίο σετ που το κατέκτησε στις λεπτομέρειες με 26-24 και έκανε το 3-0 για να πάρει το τρίποντο.

Νίκη στο ταϊ-μπρέϊκ πανηγύρισε στη Κυψέλη ο Πανελλήνιος κόντρα στον Κύζικο Νέας Περάμου. Οι «κυανόλευκοι» αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 κατάφεραν να φθάσουν στο 2-1 ωστόσο στο τέλος χρειάστηκαν το 5ο σετ προκειμένου να πάρουν τη νίκη με το 3-2.

Στον 2ο όμιλο ο Πανερυθραϊκός επικράτησε με 3-0 εκτός έδρας του Πήγασου, ενώ η Καλαμάτα 80 νίκησε με 3-1 της Παλλήνης. Μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Πάτρα με την Ολυμπιάδα να φθάνει μια ανάσα από τη νίκη προηγούμενη με 2-0 κόντρα στον Κόροιβο Αμαλιάδας, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με ολική ανατροπή έκαναν το 2-3 και έφυγαν από την Αχαϊα με το δίποντο.

Στον Όμιλο του Βορρά ο Ηρακλής φρόντισε να πάρει μια ακόμη νίκη και με το 3-0 επί του Πιερικού παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.