Νίκησε άγχος και Λουξεμβούργο στην πρεμιέρα

Έκανε το καθήκον της η Εθνική αντρών στην πρεμιέρα του προκριματικού ομίλου του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και επικράτησε με 3-0 του Λουξεμβούργου στο κλειστό “Μ. Παρασκευόπουλος” στην Αλεξανδρούπολη.

Η γαλανόλευκη ξεκίνησε μουδιασμένα κόντρα στην αδύναμη ομάδα Λουξεμβούργου, η οποία μη έχοντας να χάσει κάτι πίεσε την Εθνική μας. Ωστόσο, πιο έμπειρη η ελληνική ομάδα άντεξε και έδειξε την ανωτερότητά της φτάνοντας στο 1-0 σετ (25-21).

Στο δεύτερο σετ το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου βρέθηκε σε… άλλο γήπεδο! Τα πολλά λάθη των διεθνών μας, που δεν μπήκαν στο σετ έφεραν τους απροσδόκητα μαχητικούς φιλοξενούμενους μπροστά με 8-4 και 16-13. Η Εθνική με τα καλά σερβίς του νεοεισελθόντα Κοκκινάκη ισοφάρισε 17-17. Στη συνέχεια όμως η απειρία των αντιπάλων που έκαναν απανωτά λάθη έδωσε και την ευκαιρία στην Εθνική μας να πάρει το σετ με 25-21 (2-0).

Στο τελευταίο σετ, ο Τακουρίδης πέρασε στη θέση του Πελεκούδα ενώ η γαλανόλευκη προηγήθηκε 21-17. Το Λουξεμβούργο μείωσε στους 2 πόντους (21-19) αλλά ο Ζουπάνη μεέκανε το 23-19. Το σετ έκλεισε 25-20. Ένα αποτέλεσμα σημαντικό τόσο για την ψυχολογία, όσο και για τη συνέχεια αφού με νίκη επί της Σουηδίας όλα θα έχουν πάρει το δρόμο τους για την επιστροφή της Εθνικής στην τελική φάση ευρωπαϊκό πρωτάθλημα!

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Ζουπάνι (16π., 64% επ.) και τον ακολούθησαν Πρωτοψάλτης (11π., 65% επ.) και Φράγκος (10π., 73% επ.).

Δημήτρης Ανδρεόπουλος (Ομοσπονδιακός προπονητής): «Την υπολογίζαμε αυτή την νίκη και την πήραμε καθαρά όπως τη θέλαμε. Είχαμε καλά στοιχεία, υποδοχή και επίθεση σε υψηλά νούμερα. Υπάρχουν στοιχεια δύσκολα όπως το μπλοκ που προσπαθούμε να το βελτιώσουμε. Προχωράμε. Όλα τα ματς είναι δύσκολα και έχουν ιδιαιτερότητες. Έχουμε τη Σουηδία μπροστά μας, γι΄ αυτό έχουμε προετοιμαστεί, πιστεύουμε όλοι στη νίκη».

Τα σετ: 25-21, 25-21, 25-20

Ελλάδα (Ανδρεόπουλος) Ζουπάνι 16 (14/22 επ., 2 άσσοι), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (6/9 επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (8/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ.-38% άριστες), Πρωτοψάλτης 11 (11/17 επ., 77% υπ.-69% άριστες) / Ζήσης (λ, 72% υπ.-44% άριστες), Δαρίδης (λ), Τζιουμάκας, Κοκκινάκης 2 (1/1 επ., 1 άσσος, 50% υπ.-00% άριστες), Τακουρίδης 2 (2 άσσοι),
Λουξεμβούργο (Σχολ): Γκάγιν 13 (12/15 επ., 1 άσσος), Μπράας 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ριχίλσκι 14 (13/24 επ., 1 άσσος, 82% υπ.-65% άριστες), Λαεβάερτ 3 (3/8 επ., 57% υπ.-21% άριστες), Έρπελντινγ 1 (0/1 επ., 1 μπλοκ), Ζούιντμπεργκ 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ) / Ντε Κάστρο (λ, 69% υπ.-50% άριστες), Γκλέσενερ (λ), Βαν Λάνγκεντεμ, Λουξ 1 (1 μπλοκ), Βέμπερ, Φουνκ 1 (1 άσσος).