Νίκησε αλλά έχασε κορυφή ο Παναθηναϊκός

Το μαχητικό Μαρκόπουλο έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, που πήρε μεν νίκη και δίποντο (3-2) στα Μεσόγεια αλλά απώλεσε βαθμό και κορυφή, την 13η αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Έπεφταν κορμιά από τις άμυνες στο τάραφλεξ σε ένα ωραίο ματς στα Μεσόγεια, όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 4-7 αλλά το Μαρκόπουλο ισοφάρισε σε 7-7 δείχνοντας από νωρίς ότι θα ήταν ανταγωνιστικό. Οι φιλοξενούμενες πήγαν με +2 (14-16) στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και ξέφυγαν με 15-19 αλλά το Μαρκόπουλο «απάντησε» ενώ στο 22-21 με τη Λιάγκη πέρασε μπροστά. Η Ψωμά έκανε το 23-21 αλλά με Μεταξά (είχε περάσει βασική στη θέση της Γκούζου-Μερτέκη ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε. Μετά από δυο χαμένες ευκαιρίες (σετ μπολ) η Σμουτς έκανε το 26-25 και το σετ τελείωσε 27-25 υπέρ του Μαρκόπουλου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο δεύτερο σετ, εκεί όπου το Μαρκόπουλο έκανε πάρα πολλά λάθη (χαμένα σερβίς και άουτ επιθέσεις). Οι «ρπάσινες» προηγήθηκαν με 5-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και 15-16 στο δεύτερο. Η Σμουτς ισοφάρισε 17-17 και έκτοτε η ομάδα από τα Μεσόγεια δεν πήρε πόντο αφού ο Παναθηναϊκός με Μεταξά-Καββαδία-Βίλκου πήρε επιθέσεις και εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Μαρκόπουλου που μέχρι το τέλος του σετ είχε φτάσει τα 23 λάθη στον αγώνα! Στο 17-23 η Σμουτς τραυματίστηκε και έδειξε να πονάει αρκετά στο πέλμα της ενώ το σετ ολοκληρώθηκε 17-25 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ανατρεπτικό και το τρίτο σετ στα Μεσόγεια με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να φτάνει πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 11-16. Το Μαρκόπουλο και πάλι με Λιάγκη και Ψωμά ανέτρεψε το 13-18 και έφτασε μια ανάσα 17-19 από τις φιλοξενούμενες. Την ισοφάριση σε 20-20έκανε με μπλοκ στη Μεταξά η Γιανέλλου με τις γηπεδούχες να παίρνουν ψυχολογία και να ορθώνουν ανάστημα στις «πράσινες». Η Γιανκοβα πήρε άσο 22-20 με την Τσίμα μετά από μια φάση να απαντά με τον ίδιο τρόπο 22-22, η Γκούζου έκανε λάθος πάτησε στη μεριά των γηπεδούχων) το σκορ έγινα 23-22 με τη Λιάγκη να παίρνει άσο 24-22. Ο Παναθηναϊκός με Μεταξά και μπλοκ στην Ψωμά έφερε το ματς στο 24-24 αλλά το άουτ σερβίς της Μεταξά έδωσε δεύτερο σετ μπολ στις γηπεδούχες που δεν το αξιοποίησαν με την Καββαδία να ισοφαρίζει σε 25-25. Κάπου εκεί η Κάρπεντερ με πλασέ έκανε το 26-25 και  Ψωμά το 27-25

Το τέταρτο σετ ήταν «πράσινος» μονόλογος με τις αθλήτριες του Ρούση να μην αφήνουν περιθώρια στο Μαρκόπουλο. Ξεκινώντας με 1-10 και τις γηπεδούχες να μην μπορούν να αντιδράσουν, το σκορ έγινε 6-16 και ολοκληρώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες με 9-25.

Ο Παναθηναϊκός σοβαρός στο τάι μπρέικ ξεκίνησε καλά 1-3 και με δυο επιθέσεις της Βίλκου 2-5 με το Μαρκόπουλο να δυσκολεύεται στην υποδοχή και τις φιλοξενούμενες να ξεφεύγουν με +4 (4-8) και +6 (4-10) μετά από άσο της Μερτέκη. Το τάι μπρέικ βάφτηκε “πράσινο” με 4-15 αλλά η απώλεια βαθμού είναι σημαντική για την ομάδα του Γιώργου Ρούση, που πλέον βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας,

Αυστηρός ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιώργος Ρούσης δήλωσε για την εικόνα της ομάδας: «Όπως και να το πάρουμε είναι σαν ήττα για μας το σημερινό. Ήμασταν απαράδεκτοι. Δεν είμαστε η ομάδα του πρώτου γύρου. Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω καμιά δικαιολογία. Πρέπει να βρούμε το ρυθμό και να γίνουμε αυτοί που ήμασταν πριν».

Από την άλλη ο Βέσκο Ιβάνοβιτς είχε το μυαλό του στη Σμουτς που όπως φαίνεται από τις πρώτες εκτιμήσεις χάνει τη σε ζόν: «Είναι καλός ο βαθμός αλλά για μένα η απώλεια της Σμουτς είναι αυτή που μετράει. Ο φυσικοθεραπευτής με ενημέρωσε ότι μάλλον έχει κόψει τον αχίλλειο, είναι μεγάλη κακοτυχία με τους τραυματισμούς. Τώρα αγωνιστικά δεν περιμέναμε να κερδίσουμε τον ΠΑΟ και ο ένας βαθμός είναι πολύ καλός. Αγωνιστήκαμε καλά»

Τα σετ: 27-25, 17-25, 27-25, 9-25, 4-15

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 3 (1/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κάρπεντερ 5 (5/15 επ.), Λιάγκη 18 (16/43 επ., 2 άσοι, 36% υπ. – 23% άριστες), Ψωμά 14 (11/38 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 25% άριστες), Γιαννέλου Ζ. 11 (7/12 επ., 4 μπλοκ), Σμουτζ 7 (7/26 επ., 60% υπ. – 30% άριστες), Κοκκίου –λ (53% υπ. – 41% άριστες) / Πολυδώρου, Γιαννέλου Χ., Γιάνκοβα 4 (2/10 επ., 2 άσοι), Χαριτωνίδη.
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 1 (1/7 επ.), Καββαδία 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 12 (8/28 επ., 4 άσοι, 43% υπ. – 17% άριστες), Βίλκου 14 (11/33 επ., 3 μπλοκ), Τσίμα 15 (11/41 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 42% άριστες), Πατσέκο 4 (1/1 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (68% υπ. – 37% άριστες) / Χρήστου, Παπαδοπούλου 2 (1/1 επ., 1 άσο), Τσατσούρι, Μεταξά 12 (7/13 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ).