Νίκησε μπλόκα και Ηρακλή!

Αν και πέρασε μεγάλη ταλαιπωρία από τα αγροτικά μπλόκα μέχρι τη Θεσσαλονίκη, η Παναχαϊκή κατάφερε να επικρατήσει του Ηρακλή στη Μίκρα με 3-1 και να κάνει άλμα παραμονής.

Να σημειωθεί ότι οι Αχαιοί που εξέδωσαν ανακοίνωση κατά του «γηραιού» για τη μη παραχώρηση γηπέδου για προπόνηση, με το τρίποντο αυτό έφτασαν τους 14 πόντους και ανέβηκαν στην 8η θέση ενώ ο Ηρακλής παρέμεινε προτελευταίος.

Κορυφαίος των νικητών ο Νίκος Ρουμελιώτης με 23 πόντους (17/28) και 4 άσους ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Μένιος Ρουμελιώτης που ως λίμπερο είχε 60% υποδοχή όπως και οι δύο ξένοι ο Ισπανός κεντρικός Τόρρες με 13 και ο Βραζιλιάνος Βάλτερ με 14. Από τον Ηρακλή ξεχώρισε ο Παλέντζάς με 17 και ο λίμπερο Παπαδημητρίου με 75% υποδοχή!

Αγωνιστικά ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε το κακό ξεκίνημα της Παναχαϊκής από την μετακίνηση, προηγήθηκε με 21-9 και το κατέκτησε με 25-12. Στο δεύτερο η ομάδα του Γιώργου Λυκούδη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, βελτίωσε υποδοχή- σέρβις και ξέφυγε με νταμπλ-σκορ στα μέσα του σετ (9-16), διατήρησε τη διαφορά με 14-21 και πήρε το σετ με 16-25 κάνοντας το 1-1.

Στο τρίτο σετ είχαμε μεγάλο ντέρμπι με τον Ηρακλή να έχει σταθερό προβάδισμα μέχρι το 21-17. Εκεί οι Πατρινοί με σπουδαίο σερί 2-8 πήραν το σετ με 23-25 και απέκτησαν προβάδισμα με 1-2 σετ.

Στο τέταρτο σετ η Παναχαϊκή με πολύ καλή ψυχολογία και με τον Ρουμελιώτη ασταμάτητο ξέφυγε με 10-16 και 11-21 και η σεμνή τελετή ολοκληρώθηκε με 12-25 και συνολικό σκορ 1-3 που πανηγυρίστηκε έντονα από τους φιλοξενούμενους.

Γιάννης Ορφανός (Προπονητής Ηρακλή): «Ξεκινήσαμε με τον καλύτερο τρόπο αλλά αυτό φάνηκε ότι μας επηρέασε αρνητικά, γιατί νομίσαμε ότι θα κερδίσουμε στο παιχνίδι τόσο εύκολα όσο κερδίσαμε στο πρώτο σετ. Αυτό δε μπορεί να συμβεί απέναντι σε ομάδες τόσο έμπειρες όσο η Παναχαϊκή. Ο αντίπαλος μας αντέδρασε, το περιμέναμε αυτό, χάσαμε το δεύτερο σετ και για μένα κομβικότατο σημείο είναι το τρίτο σετ, όπου ενώ ήμασταν μπροστά, σε ένα σέρβις του Τόρες χάσαμε το προβάδισμα. Δεν καταφέραμε εκεί να κόψουμε το ρυθμό στο σέρβις του και είχαμε πρόβλημα να τελειώσουμε μια μπάλα και να τελειώσουμε το σετ. Αυτό επηρέασε πολύ αρνητικά την ομάδα και στο τέταρτο σετ δεν μπήκαμε καθόλου ποτέ μέσα, μείναμε στο πως χάσαμε το τρίτο σετ».

Γιώργος Λυκούδης ( προπονητής Παναχαϊκής): «Ήταν μια σπουδαία νίκη και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες για την εμφάνιση τους. Αυτή η νίκη θα μας τονώσει όχι μόνο στη βαθμολογία αλλά και ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας. Στα τελευταία παιχνίδια έχουμε βρει ρυθμό και παίζουμε καλό βόλεϊ όμως το ίδιο θα πρέπει να το κρατήσουμε και στα επόμενα παιχνίδια. Από αύριο κοιτάζουμε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό».

Νίκος Ρουμελιώτης (διαγώνιος Παναχαϊκής): «Ήταν μια πολύ μεγάλη νίκη που τη χρειαζόταν η Παναχαϊκή και μας δίνει βαθμολογική ανάσα για τη παραμονή. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες οι οποίοι πλέον δείχνουν το καλό τους πρόσωπο και αυτό είναι σημαντικό. Ακόμα όμως δεν έχει τελειώσει τίποτα, έχουμε αρκετά παιχνίδια μέσα στην έδρα μας που θέλουμε να διεκδικήσουμε βαθμούς και πλέον στρέφουμε την προσοχή μας απέναντι στον Ολυμπιακό τον οποίο θέλουμε να κοιτάξουμε στα μάτια».

Τα σετ 1-3 (25-12, 16-25, 23-25, 12-25)

Ηρακλής (Ορφανός) Χατζηηλιάδης 10 (7/23 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 31% άριστες), Παλέντζας 17 (14/27 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Στίγγας 7 (2/4 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Πέντσεφ 4 (0/3 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Πίζα 10 (10/23 επ., 57% υπ. 35% άριστες)), Γάτσης 5 (2/4 επ., 3 άσοι), Παπαδημητρίου -λ (75% υπ. – 58% άριστες) / Πιπέργιας, Μαυροβουνιώτης 2 (2/4 επ., 67% υπ. – 50% άριστες).

Παναχαϊκή (Λυκούδης) Βάλτερ 14 (11/20 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 80% υπ. – 40% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1/3 επ.), Τόρρες 13 (9/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 23 (17/28 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 1 (1/6 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Βλαχοστάθης 11 (6/11 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιώτης -λ (63% υπ. – 40% άριστες) / Βασιλάκος 2 (2/10 επ., 88% υπ. – 50% άριστες), Ιτάλο.