Νίκησε Φιλαθλητικό, έχασε βαθμό…

Σε ένα ματς με φοβερές ανατροπές και συγκινήσεις ο ΟΠΕΡ κατάφερε τελικά να κάμψει με 3-2 (26-24, 26-24, 13-25, 18-25, 15-12) την αντίσταση του νεοφώτιστου Φιλαθλήτικού Λαρισαϊκού στον αγώνα που διεξήχθη στο Μελίνα Μερκούρη του Ρεθύμνου, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής Α1 Γυναικών.

Στο α’ σετ η ομάδα της Κρήτης κατάφερε από την αρχή να χτίσει μία σημαντική διαφορά και να ξεφύγει με 13-5. Στη συνέχεια όμως οι μαχητικές Λαρισαίες, σάλπισαν αντεπίθεση και με ένα επιμέρους σερί 10-2 ισοφάρισαν σε 15-15. Με ανεβασμένη την ψυχολογία οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν με 17-16 και 18-21, όμως οι Κρητικές μετα το 21-21 έφτασαν με καλό σερβίς και μπλοκ στην κατάκτηση του α’ σετ με 26-24.

Στο β’ σετ  είχαμε εκ νέου μεγάλη μάχη με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με  8-5, ωστόσο το Ρέθυμνο φρόντισε να είναι καλύτερο στις  κρίσιμες μπάλες και να καταφέρει να με το 26-24 να κάνει το 2-0 και να βάλει τις βάσεις για το τρίποντο…

Ωστόσο υπολόγιζε χωρίς την μαχητική ψυχή του Φιλαθλητικού Λαρισαϊκού καθώς εκμεταλλεύθηκε την χαλαρότητα των “κιτρινόμαυρων” και με καλύτερη παρουσία στην υποδοχή και την επίθεση με το 13-25 μείωσαν σε 1-2.

Το “καμπανάκι” για τον ΟΠΕ Ρεθύμνου δεν ακούστηκε καθόλου καθώς ο Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός συνεχίζοντας στον ίδιο καλό ρυθμό εκμεταλλεύθηκε την νευρικότητα και τα λάθη των γηπεδούχων και παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με 11-8 απέκτησε το προβάδισμα με 13-18 και που φρόντισε να το κρατήσει μέχρι τέλους και έτσι με το 18-25 έστειλε την αναμέτρηση στο ταϊ-μπρεϊκ.

Στο ταϊ-μπρεϊκ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 4-4 όμως ο ΟΠΕΡ έκανε το 8-4 και το 13-8. Οι Θεσσαλές παρά το γεγονός πως μείωσαν στο 14-12 δεν κατάφεραν να πετύχουν την ολική ανατροπή καθώς οι Κρητικές με το 15-13 έφθασαν στο 3-2 γλυτώνοντας έτσι τα χειρότερα κατακτώντας την αρκετά αγχωτική νίκη.

Θανάσης Ντζαφέρης: «Αυτό που κρατάμε από το σημερινό παιχνίδι είναι η νίκη, αλλά πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο σε κάποια πράγματα στις προπονήσεις προκειμένου να βελτιώσουμε την απόδοση μας».

Λάμπρος Πράππας: «Για άλλη μια φορά φτάσαμε στην πηγή και δεν ήπιαμε νερό κι ελπίζω στο τέλος να μην τα πληρώσουμε. Θ απρέπει να πιστέψουμε περισσότερο στον εαυτό μας και να δώσουμε σε όλους να καταλάβουν ότι δεν είμαστε ομάδα που έχει ρίξει ακόμη λευκή πετσέτα».

Τα σετ: 26-24, 26-24, 13-25, 18-25, 15-12

ΟΠΕΡ (Ντζαφέρης) Σαλούστρου, Παρασκάκη, Κλεισιάρη, Κατερίνη, Λαγουδάκη, Ξαγοραράκη Β., Παπουτσή -λ / Βροντάκη -λ, Ξαγοραράκη Τζ., Τσελάνη.
Φιλαθλητικός (Πράππας) Τσοπούλου, Τουσιούδη, Γεροβασιλείου, Ντόνα, Δίρβα, Τζούριτς, Αναγνωστοπούλου -λ / Χατζηελευθερίου -λ, Μαυροπάνου.
*Τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα θα είναι διαθέσιμα το απόγευμα της Δευτέρας.