Νίκησε Φίλιππο Βέροιας και προβλήματα ο Παναθηναϊκός

Παρά την ταλαιπωρία του από τον κορονοϊό ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο εξ αναβολής ματς της 11η αγωνιστικής στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά να βρει τις απαραίτητες δυνάμεις και με υπεροπλία σε μπλοκ και σερβίς να φτάσει στην κατάκτηση της νίκης 3-0 (25-21, 25-21, 25-16) επί του Φίλιππου Βέροιας, που παρά τις ελλείψεις ήταν ανταγωνιστικός μέχρι τους 20 πόντους των δύο πρώτων σετ., αλλά πλήρωσε τα πολλά του λάθη.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Αλέξανδρος Ράπτης με 15 πόντους έχοντας 3 μπλοκ και 1 άσσο, εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Λούκας Ρανγκέλ έχοντας 11 πόντους με 3 μπλοκ, 2 άσσους και 86% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ενώ σε ένα ακόμη αγώνα ο Γιάκομπσεν μοίρασε υποδειγματικά το παιχνίδι των “πράσινων”. Απο την πλευρά των “ερυθρόλευκων” που είχαν πολύ χαμηλά ποσοστά στην υποδοχή και έκαναν πολλά εύκολα λάθη, ξεχώρισαν οι Μαυροβουνιώτης και Εντουάρντο με 9 και 8 πόντους, ενώ ο Τζιουμάκας είχε 10.

Με τακτικό σερβίς του Γραμμενούδη ο Φίλιππος Βέροιας πήρε από την αρχή του αγώνα ένα προβάδισμα 5-0 και διατήρησε μία σημαντική διαφορά ασφαλείας 8-4. Στη συνέχεια ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός, εκμεταλλευόμενος τα λάθη των φιλοξενούμενων ροκάνισε τη διαφορά στο 9-7, αλλά η ομάδα της Βέροιας, έστω και δύσκολα κατάφερε, έστω και δύσκολα να διατηρηθεί στη θέση του οδηγού του σκορ με 16-15. Από λάθος επίθεση του Τζιουμάκα, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 16-16 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς 17-16 με εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Πανταλέων στον Φέρελ. Ακολούθησε μάχη στήθος με στήθος των δύο ομάδων, μέχρι και το 20-19, αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε με 25-21 στην κατάκτηση του σετ.

Συναρπαστικό ήταν και το β’ σετ με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 5-3 και τον Φίλιππο Βέροιας να προσπερνά 6-5. Αμφίρροπη ήταν και η συνέχεια με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, και τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν με διαφορά πάνω από δύο πόντους μέχρι και το 21-20 του Παναθηναϊκού. Κάπου εκεί όμως το καλό μπλοκ του τριφυλλιού και τα λάθη των φιλοξενούμενων χάρισαν με άσο του Ράπτη και το δεύτερο σετ με 25-21 στους γηπεδούχους, 2-0. Στο 17-16 αξίζει να σημειωθεί πως είχαμε την επστροφή του Τζουλιάν Μπίσετ, που ταλαιπωρήθηκε σοβαρά από τον κορονοϊό, σε ματς του Φιλίππου, μετά τις 21/2 και το νικηφόρο 3-0 σετ της ομάδας του επί του ΟΦΗ στη Βέροια.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός από λάθη κυρίως στην άμυνα των φιλοξενούμενων προηγήθηκε με 7-4 αλλά ο Βραζιλιάνος Εντουάρντο μετατρέποντας μια χαλασμένη μπαλια σε πόντο ισοφάρισε 7-7. Το καλό σερβίς του Παναθηναϊκού δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή των φιλοξενούμενων που με πρωταγωνιστή το Γιάκομπσεν σε σερβίς και μπλοκ ξέφυγαν με 17-11. Με τη διαφορά να έχει ξεφύγει ο Ανδρεόπουλος έδωσε ανάσες στους ήδη καταπονημένους βασικούς του, πλην του Ρανγκελ και παράλληλα χρόνο συμμετοχής σε όλους τους νεαρούς παίκτες της ομάδας, ενώ κάτι αντίστοιχο έκανε και ο Σωκράτης Τζιουμάκας με Στέλιο Τζιουμακα και Βαρβεσιιώτη αντί Εduardo και Γ. Τζιουμάκα.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 2 άσσους, 31 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 25-16) σε 69′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 9 (8/15 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (6/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Πανταλέων 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 15 (11/23 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 55% υπ. – 35% άριστες), Συναδινός (λ), Μούχλιας (33% υπ. – 33% άριστες), Ρουσόπουλος, Μπαρμπούνης, Μάρκου 1 (1/1 επ.), Πελεκούδας 1 (1/3 επ.).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 9 (9/18 επ., 62% υπ. – 23% άριστες), Γραμμενούδης 1 (1 άσσος), Γάτσης 6 (3/5 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 10 (8/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στουντζίνσκι 8 (8/14 επ., 66% υπ. – 34% άριστες), Φερέλ 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 69% υπ. – 62% άριστες), Μπίσετ, Μιχελάκης, Τζιουμάκας Στ. 1 (1/1 επ.), Αρτακιανός, Βαρβεσιώτης.

15/04/2024

Τελικός «αιωνίων» Νο2

Δεύτερος τελικός «αιωνίων» στο κλειστό του Ρέντη με τον Ολυμπιακό να θέλει να ντουμπλάρει τις νίκες του επί του Παναθηναϊκού και τους “πράσινους”...