Νίκησε και ψάχνει ανατροπή στη Σύρο

Το 1-1 στους ημιτελικούς των play-off έκανε το Ολυμπιακός καθώς επικράτησε με 3-0 του Φοίνικα Σύρου και ελπίζει σε ανάλογη συνέχεια στην σειρά των αγώνων που μεταφέρεται πλέον στην Ερμούπολη και το «Δ. Βικέλας».

Τη νίκη που τον κρατά ζωντανό στην διεκδίκηση της πρόκρισης στον τελικό της Α1 πανηγύρισε στο Ρέντη ο Ολυμπιακός απέναντι στον μαχητικό» φοίνικα Σύρου.

Ο Δημήτρης Καζάζης έχοντας βασικό πασαδόρο τον Θάνο Μαρούλη και ακραίους τους Χριστοφιδέλη και Ντιάτσκοφ έδειξε καλύτερη εικόνα από το πρώτο παιχνίδι και φρόντισε με ελάχιστα λάθη και πολύ καλές επιθέσεις να πάρει τη νίκη κόντρα στους Συριανούς.

Με τον Ντιάτσκοφ και τον Χριστοφιδέλη να είναι πολύ καλοί στην επίθεση, αλλά και τους Γιούρισιτς, Τακουρίδη να δίνουν πολύτιμες βοήθειες στο κέντρο ο Ολυμπιακός έφθασε στη καθαρή νίκη και έδειξε αποφασισμένος να ξεκινήσει την αντεπίθεσή του στις Κυκλάδες.

Από την άλλη πλευρά ο Φοίνικας Σύρου που έχασε το πρώτο σετ στις λεπτομέρειες, είχε τον Ντόκιτς να προσπαθεί μόνος του στην επίθεση και να έχει κατά διαστήματα καλή παρουσία στο μπλοκ χωρίς όμως να μπορεί να παραμείνει μέχρι τέλους στην διεκδίκηση των σετ.

Μίλησε ο Ντιάτσκοφ

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες έδειξαν πως το παιχνίδι θα ήταν ντέρμπι καθώς πήγαιναν πόντο πόντο, ωστόσο ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Ντιάτσκοφ έδειξε να είναι αποτελεσματικός στις κρίσιμες μπάλες και να παίρνει διαφορά από τα μισά και μετά και να την κρατά μέχρι τέλους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά κάνοντας το 3-1 ωστόσο οι Συριανοί ισοφάρισαν γρήγορα σε 3-3 και με αποτελεσματικές επιθέσεις εκατέρωθεν έφθασαν στο 11-11. Ντιάτσκοφ και Μαρούλης έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 13-11, οι Συριανοί όμως με τον Ντόκιτς και τον άσο  του Χρήστου Παπαδόπουλου ισοφάρισαν σε 15-15 και λίγο αργότερα με άσο του Σέρβου διαγώνιου έγινε το 16-17.

Ωστόσο ο Ολυμπιακός κάπου εκεί έδειξε σοβαρός και με ένα σερί 4-0 έκανε το 20-17 με τον Ντιάτσκοφ και λίγο αργότερα το23-19 για να τελειώσει το σετ ο Κόιστρα κάνοντας το 25-21 και το 1-0 για τους Πειραιώτες.

Το τέλειωσε ο… Μαρούλης

Με τον Μαρούλη να μοιράζει πολύ καλά το παιχνίδι και να δίνει πολλούς επιθέσεις πρώτου χρόνου στους κεντρικούς του ο Ολυμπιακός βρήκε την λύση όταν ο Φοίνικας Σύρου ήταν κοντά στο σκορ και με τους Ντιάτσκοφ, Γιούρισιτς και Τακουρίδη έκανε το 2-0 βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Με την ψυχολογία υπέρ του ο Ολυμπιακός φρόντισε να ξεκινήσει δυνατά στο δεύτερο σετ και να αποκτήσει το προβάδισμα με 6-4, 8-4 και να ελέγχει το σετ μέχρι το 9-6. Ο Φοίνικας αν και βρέθηκε να χάνει με 10-8, με του Χρήστο Παπαδόπουλο και Ντόκιτς έκανε το 10-11 και συμβάδιζε με τους «ερυθρόλευκους» μέχρι το 15-15.

Κάπου εκεί το λάθος σερβίς του Ντάμποβιτς, ο άσος από τον Τακουρίδη και η άστοχη επίθεση του Λάππα έφεραν το 18-15. Οι «Πειρατές» προσπάθησαν να ξαναμπούνε στο παιχνίδι μειώνοντας σε 18-17 και 19-18 με τον Ντόκιτς, όμως γηπεδούχοι με τον Ντιάτσκοφ έφθασαν στο 21-18 και το 23-20 με τον Γιούρισιτς για να κάνουν με τον Χριστοφιδέλη το 25-22 και το 2-0.

Τυπική διαδικασία

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να τελειώνει την αναμέτρηση και με το 5-1 έδειξε πως θα είχε εύκολο έργο. Ο Φοίνικας Σύρου μείωσε σε 8-6 με τον Ντόκιτς, όμως οι Πειραιώτες ξέφυγαν με το 11-7 και το 16-12 με τον Κόιστρα.

Παρά την πίεση των Συριανών που μείωσαν σε 16-14 οι γηπεδούχοι έκαναν το 18-14 και 20-15 με τον Χριστοφιδέλη, ενώ ο Κόιστρα με εντυπωσιακό πέρασμά του ανέβασε το σκορ στο +6 γράφοντας το 21-15.

Ο Ντιάτκοφ έκανε το 22-15,  για να τελειώσει τον αγώνα το λάθος του Χαραλαμπίδη στον φιλέ που έγραψε  25-18 και το 3-0. Νίκη που επανέφερε τα χαμόγελα και την αισιοδοξία στους Πειραιώτες πριν τα δύο συνεχόμενα παιχνίδια της Ερμούπολης.

Κώστας Χριστοφιδέλης (Ολυμπιακός) : «Άγχος πάντα υπάρχει απλά το θέμα είναι να το μετατρέπουμε σε θετική απόδοση. Θεωρώ ότι τα καταφέραμε. Είχαμε πολύ καλό ρυθμό στο παιχνίδι μας και ήρθε το αποτέλεσμα. Κλειδί της νίκης ήταν η διάθεση που δείξαμε από την αρχή του παιχνιδιού. Ο Φοίνικας δεν θα μπει στο επόμενο παιχνίδι για να χάσει , αλλά θα πρέπει εμείς να τον κερδίσουμε»

Νικήτας Εφραιμίδης (Φοίνικας Σύρου) : «Ξέραμε πως ο Ολυμπιακός είναι το φαβορί, εμείς κρατάμε το ότι ήμασταν ανταγωνιστικοί στα δύο πρώτα σετ. Μπορούσαμε με λίγο καλύτερο σερβις και μπλοκ-άμυνα να πάρουμε ένα ή δύο σετ στην αρχή και να διεκδικήσουμε διαφορετικά το ματς. Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά , δεν μπορέσαμε να την καλύψουμε και χάσαμε 3-0. Κρατάμε την ποιότητα που δείξαμε και φάνηκε στα δύο παιχνίδια στον Πειραιά. Μόνο έτσι μπορείς να κερδίσεις τον Ολυμπιακό. Τώρα το μυαλό μας είναι στην Σύρο στα δύο παιχνίδια θα έχουμε και την βοήθεια του κόσμου μας και θα παλέψουμε για ότι καλύτερο».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 12 (11/17 επ, 1 μπλοκ, 80% υπ – 73% άριστες), Μαρούλης 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Γιούρισιτς 8 (7/8 επ, 1 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 15 (13/27 επ, 2 μπλοκ, 44% υπ – 22% άριστες), Κόιστρα 12 (9/22 επ, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (3/5 επ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ, 64% υπ – 48% άριστες), Κοκκινάκης, Σωτηρίου

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 5 (3/8 επ, 2 μπλοκ), Πέκμανς 2 (2/8 επ, 50% υπ – 29% άριστες), Ντάμποβιτς 5 (2/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χρ. Παπαδόπουλος 7 (3/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 22 (20/37 επ, 2 άσσοι), Λάππας 6 (6/11 επ, 43% υπ – 36% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 54% υπ – 46% άριστες), Π. Παπαδόπουλος 3 (3/4 επ, 54% υπ – 46% άριστες)