Νίκησε και βλέπει… Σαντορίνη

Με «καθαρή» νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός καθώς η ομάδα των Μεσογείων αν και ήταν άκρως  ανταγωνιστική στο πρώτο σετ, στη συνέχεια δεν κατάφερε να  πάρει κάτι από τον αγώνα.

Η ομάδα των Μεσογείων στο πρώτο σετ κάνοντας ανατροπή δημιούργησε προϋποθέσεις έκπληξης κάνοντας το 21-23, αλλά λύγισε στο τέλος κάνοντας εύκολα λάθη.

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον οι «πράσινες» με τις Τσίμα, Μόλναρ και Μερτέκη έκανε το 6-3 και το 13-8. Ο Ιβάνοβιτς πέρασε εκτός της Λίαγκη βάζοντας την Αλεξάκου όμως οι γηπεδούχες κράτησαν την διαφορά κάνοντας το 20-15.

Κάπου εκεί όμως το Μαρκόπουλο κατάφερε με το πολύ καλό τακτικό σερβίς της Βαρουδάκη αλλά και τις Εστντέλ και Αλεξάκου έτρεξαν ένα σερί 8-0 κάνοντας το 20-23 και λίγο μετά το 21-23.

Ο Παναθηναϊκός όμως παρά την διαφορά κατάφερε να αντιδράσει και με τα λάθη των φιλοξενούμενων, την Μόλναρ και τον άσο της Τσίμα με τα 25-23 έκανε το 1-0.

Το δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο κατάφερε να μείνει κοντά στις «πράσινες μέχρι τα μισά (8-7, 12-11), όμως στην συνέχεια οι κακές επιθέσεις σε συνδυασμό με το καλό μπλοκ του Παναθηναϊκού έκαναν την διαφορά που τους έφερε και το 2-0.

Οι «πράσινες» από το 12-11 έτρεξαν ένα σερί 12-1 κάνοντας το 24-12 για να τελειώσει το σετ στο 25-13 που έγραψε το 2-0.

Το τρίτο σετ ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο Παναθηναϊκός φρόντισε να τελειώσει τον αγώνα με τον Δημήτρη Καζάζη να δίνει χρόνο συμμετοχής στην Χαρά Παπαδοπούλου στην πάσα και την Παπαδοπούλου να συνεχίζει κανονικά στο κέντρο από το προηγούμενο σετ.

Με νίκη ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με 3-0 του Μαρκόπουλου, τερμάτισε στην 2η θέση της Α1 και στρέφει πλέον την προσοχή του στα play-of και τα ημιτελικά όπου με πλεονέκτημα έδρας αντιμετωπίζει την Σαντορίνη.

Οι «πράσινες» με τις Μόλναρ – Μερτέκη έκαναν το 6-3 και το 12-8. Το Μαρκόπουλο δεν κατάφερε να βρει λύσεις απέναντι στις «πράσινες» με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο 16-10.

Με την διαφορά πλέον να έχει ξεφύγει ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό κάνοντας το 25-16 που του χάρισε το τρίποντο και πλέον κοιτά τα ημιτελικά του πρωταθλήματος κόντρα στην Σαντορίνη.