Νίκησε Μαρίτσα και βλέπει Ολυμπιακό

Το 2×2 στο 1ο διεθνές τουρνουά Μαρίας Μπεμπέτσου-Τζαννίνη που φιλοξενεί πανηγύρισε ο Πανναξιακός κόντρα στην Μαρίτσα Φιλιππούπολης καθώς επικράτησε με 3-1 και την Κυριακή κόντρα στον Ολυμπιακό θα παιχθεί η πρώτη θέση…

Μπορεί τα ξεκινήματα του Πανναξιακού απέναντι στην πρωταθλήτρια Βουλγαρίας να μην ήταν αυτά που θα περίμενε ο Ζόραν Κόβασιτς, ωστόσο το τέλος ήταν για τις «κυανόλευκες» που φρόντισαν να πάρουν τη νίκη με 3-1 επί της Μαρίτσα Φιλιππούπολης και να χειροκροτηθούν από τους φιλάθλους του.

Ο Ζόραν Κόβασιτς έδωσε για ακόμα μία φορά χρόνο συμμετοχής σε όλες του τις αθλήτριες πλην των Δρακουλίδου – Αξαοπούλου.

«Αποκάλυψη» του σημερινού αγώνα ήταν η Άννα Καρπουζά που σημείωσε 25 πόντους και ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα ενώ στην χτεσινή αναμέτρηση με τον Άρη ήταν δεύτερη σκόρερ. Στις διακριθείσες του αγώνα ακόμα μία φορά ήταν η αρχηγός Σία Τοτσίδου που σημείωσε 13 πόντους και η Αλίσια Περίν με 10 πόντους

Στο πρώτο σετ η πρωταθλήτρια Βουλγαρίας μπήκε δυναμικά και ξέφυγε στο σκορ με 6-1, στη συνέχεια ο Πανναξιακός ανέβασε στροφές και πήγε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό time-out (16-15), ενώ με τις  Αλίσια Περίν, Σία Τοτσίδου και Άννα Καρπουζά «καθάρισε» το σετ με 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Πανναξιακός αν και βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ 11-16 ένα σερί 5-0 η ομάδα της Νάξου μείωσε στο 16-17 ισοφάρισε σε  24-24 όμως οι φιλοξενούμενες έκαναν το  26-28 και το 1-1.

Κάπου εκεί ο Πανναξιακός φρόντισε να διορθώσει αρκετά πράγματα στο παιχνίδι του έφθασε στο 25-20 και το 2-1, ενώ στο τέταρτο σετ με ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα (9-0) έβαλε τις βάσεις για τη νίκη του που ήρθε με το 25-15.

Στα δυσάρεστα του σετ ο τραυματισμός της Ναταλίας Μεταξά κατά την διάρκεια του τελευταίου σετ αλλά σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις δεν είναι κάτι σοβαρό.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ζόραν Κόβασιτς): Νούσια 1 ( 1 ασ, υπ 80/20%), Καρπουζά 25 (επ 21/37, 1 άσσο, 3 μπλόκ), Μεταξά 8 (επ 5/13, 3 μπλόκ,), Περίν 10 (επ 7/12, 3 μπλόκ) Τοτσίδου 13 (επ 11/32, 1 μπλόκ, 1 άσ, υπ 50/20%) Κελεσίδου (L) (υπ 40/20%), Μιλοβάνοτς 3 ( 2 άσοι), Αποστολίδου, Φαρκωνά, Διώτη 5 (επ 4/13, υπο: 31/6%, 1 μπλόκ), Γκιαούρη (L2) 1 ( υπ 50/10%), Δρακουλίδου, Αξαοπούλου, Αναγνώστου, Συνολικά: επιθ: 50/110, 5 άσοι, υπ: 44/16%, 11 μπλοκ

ΜΑΡΙΤΣΑ (Ιβάν Πέτκοφ): Σάμπκοβα 21 (1 άσσος, υπο: 45 /23% 17/48 επ., 3 μπλοκ), Τένεβα 10 (2 ασ, υπο: 53 /21 %, 7/24 επ., 1 μπλοκ), Γκριγκόροβα 13 (3 άσσος, 6/16 επ., 4 μπλοκ), Ραντίτσεβα 9 (9/29 επ.), Ντάντσεβα 3 (3/5 επ.,), Ντίμοβα 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μπογκματσερ 5 (1/4 επ., 4 άσοι), Μόνοβα (λ)( υπο: 14/6%), Τοντόροβα, Αντρέεβα 3 (3/4 επ), Σαχπάζοβα1 (1 ασ). Συνολικά: επιθ: 48/135, 11 άσοι, υπ: 47/14%, 9 μπλοκ

Πρόγραμμα 3ης ημέρας: Κυριακή 11 Οκτωβρίου

12.00 Α.Σ. Άρης – VC Maritza Plovdiv

14.30 Πανναξιακός Α.Ο.Ν. – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.