Νίκησε Παμβοχαϊκό, έχασε Χριστοφιδέλη η Κηφισιά

Τη νίκη με 3-0 επί του Παμβοχαϊκού κατέκτησε στο Ζηρίνειο η Κηφισιά, ωστόσο την χαρά τις νίκης επισκίασε ο τραυματισμός του Κώστα Χριστοφιδέλη που υπέστη θλάση και αποχώρησε από το 2ο σετ…

Στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 4ης αγωνιστική η Κηφισιά επικράτησε με το “καθαρό” 3-0 επί του Παμβοχαϊκού ωστόσο έχασε με θλάση τον Κώστα Χριστοφιδέλη…

Ο διεθνής ακραίος των “κυανολεύκων” σε προσπάθειά του για μπλοκ στον Πέτι στο 10-7 του δεύτερου σετ προσγειώθηκε άτσαλα στο τάραφλεξ με αποτέλεσμα να τραυματιστεί και να αντικατασταθεί από τον Εφραιμίδη.

Μετά τις πρώτες βοήθειες που του προσφέρθηκαν στο ιατρείο του γηπέδου, ο Χριστοφιδέλης οδηγήθηκε στο νοσοκομείο όπου και έκανε μαγνητική. Αυτή ευτυχώς ήταν καθαρή δείχνοντας μόνο θλάση, κάτι που θα τον αφήσει εκτός δράσεις για τουλάχιστον 2 εβδομάδες.

Από εκεί και μετά και παρά την απώλεια του Χριστοφιδέλη οι “κυανόλευκοι” με μπροστάρη τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ που σταμάτησε στους 21 πόντους με 56% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και τον Πούλκο σε εξαιρετική μέρα πήραν το ζητούμενο αποτέλεσμα απέναντι στον Παμβοχαϊκό που έχασε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ.

Εκεί όπου έγινε πραγματική μάχη, με τον Παμοβοχαϊκό να ξεκινά καλύτερα στο παιχνίδι προηγούμενος με 3-6, αλλά γρήγορα οι γηπεδούχοι έκανα το 6-6 και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο -πόντο μέχρι το 14-14. Οι Κορίνθιοι με τον Τζελάτη και τον άσο του Γκράχαμ έκαναν το 14-16, ενώ λίγο αργότερα ο Μπαμπατζίμ έκανε το 16-19 και το 17-20.

Οι φιλοξενούμενοι με τον Πέτι έφθασαν στο 21-23 όμως η Κηφισιά με τον Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 23-23 και 24-24. Μάλιστα ο Βούλγαρος διαγώνιος έφερε το 25-24 για τους γηπεδούχους, όμως ο Μπαμπατζίμ κράτησε ζωντανό τον Παμβοχαϊκό ισοφαρίζοντας σε 25-25.

Εκεί όμως μίλησε το… “θέλω” και η εμπειρία του Νικολάκη που έκανε το 26-25 και ο Μουρούτης έπειτα από χαλασμένη υποδοχή των “κυανοκίτρινων” έκανε το 27-25 που έδωσε το προβάδισμα με 1-0 στους “κυανόλευκους”.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά παρουσιάστηκε καλύτερη και φρόντισε να πάρει από την αρχή το προβάδισμα με 8-4 και 16-13 και δεν έχασε ποτέ αφού ο Πούλκο και το λάθος του Πέτι έφεραν το 20-16.

Ο Παμβοχαϊκός με τον Πέτι μείωσε στο 20-18 όμως αυτό δεν αρκούσε στην ομάδα του Βραχατίου αφού τα λάθης αλλά και ο Γιορντάνοφ έκαναν το 25-20 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το ίδιο καλά κάνοντας το 10-5 και το 16-10, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 16-14 και λίγο αργότερα με την άστοχη επίθεση του Γιορντάνοφ ισοφάρισαν σε 20-20.

Κηφισιά και Παμβοχαϊκός πήγαιναν μαζί μέχρι το 22-22 όμως ο Γιορντάνοφ δήλωσε παρών και με 3 συνεχόμενους πόντους (ένας άσος) έκανε το 25-22 και χάρισε τη νίκη με 3-0 στην ομάδα του.

Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Κηφισιάς) : «Είναι πολύ μεγάλη νίκη. Έτσι όπως είμαστε τώρα με τις απουσίες μας, ο Παμβοχαϊκός είναι πιο πλήρης από εμάς και κάνει τη νίκη μας ακόμα πιο μεγάλη. Η ομάδα δείχνει ότι μπορεί. Δεν ξέρουμε ακόμα τι μπορούμε να κάνουμε, είναι το πρώτο παιχνίδι που παίζουμε καλά. Ο Παμβοχαϊκός νίκησε την προηγούμενη βδομάδα τον Παναθηναϊκό και εμείς προερχόμασταν από ήττα και η νίκη σήμερα μας έδωσε χαρά. Ακόμα πιο χαρούμενος όμως είμαι τώρα γιατί μόλις έμαθα ότι ο Κώστας Χριστοφιδέλης δεν έχει κάτι σοβαρό, η μαγνητική που έκανε ήταν καθαρή. Συγχαρητήρια στα παιδιά, προσπάθησαν τρομερά. Συγχαρητήρια και στον Νικήτα (σ.σ. Εφραιμίδη) που πήρε έναν πολύ δύσκολο ρόλο στο παιχνίδι».

Κώστας Δεληκώστας (Προπονητής Παμβοχαϊκού) : «Το πρώτο σετ ήταν το κρίσιμο που χάθηκε από δικά μας λάθη. Μετά πήρε μπρος ο Γιορντάνοφ και μας νίκησε. Η ήττα σήμερα είναι ένα καλό μάθημα για μας και πρέπει να δούμε τα λάθη μας. Είμαστε ακόμα στην εκμάθηση και για να τα αφομιώσουμε όλα θα χρειαστεί χρόνος».

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Χριστοφιδέλης 1 (1/5 επ, 67% υπ – 33% άριστες), Μουρούτης 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πούλκο 16 (15/20 επ, 1 άσσος, 38% υπ – 8% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (18/32 επ, 3 άσσοι) / Ταμπουρατζής (λ, 76% υπ – 47% άριστες), Κάπελλας, Λάππας, Εφραιμίδης (88% υπ – 63% άριστες).

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 2 (2 άσσοι), Γκράχαμ 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτι 13 (12/19 επ, 1 μπλοκ, 52% υπ – 39% άριστες), Πελεκούδας 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 15 (13/24 επ, 2 άσσοι), Μπατατζίμ 11 (11/15 επ, 81% υπ – 56% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 77% υπ – 64% άριστες), Αγγελόπουλος (33% υπ – 33% άριστες), Γεωργίου.