Νίκησε ΖΑΟΝ, έχασε βαθμό

Ο Ηρακλής Κηφισιάς ήταν ο κερδισμένος στον εμφύλιο της Κηφισιάς κόντρα στον ΖΑΟΝ, ωστόσο με το 3-2 έχασε έναν ακόμη βαθμό στην μάχη της «ανόδου»… Νίκη του Άρη στο Ωραιόκαστρο, ανατροπή για ΧΣ. Χαλανδρίου.

1ος όμιλος

Στο Ζηρίνειο ο Ηρακλής Κηφισιάς νίκησε ΖΑΟΝ και κούραση, ωστόσο με το 3-2 έχασε έναν βαθμό και πλέον είναι στο +2 από τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου που όμως έχε έναν αγώνα λιγότερο.

Οι «κυανόλευκες» του Σπύρου Χουντουμάδη ξεκίνησαν δυνατά προηγούμενες με 0-2, ωστόσο ο ΖΑΟΝ όταν βρήκε ρυθμό κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 κατακτώντας το τέταρτο σετ με 28-26. Ωστόσο η αντεπίθεσή του δεν είχε συνέχεια καθώς ο τυπικά «φιλοξενούμενος» Ηρακλής Κηφισιάς έφθασε στη νίκη κατά την 18η αγωνιστική του Α ομίλου.

ΑΣ Παγγεραγωτικός – ΓΑΣ Μεσσαράς 3-0 (25-20, 25-23, 25-16)

ΑΟ Ηλυσιακός – ΑΟ Παλλήνη 3-0 (25-20, 25-15, 25-19)

ΖΑΟΝ – Ηρακλής Κηφισιάς 2-3 (8-25, 18-25, 25-19, 28-26, 9-15)

2ος όμιλος

Ντέρμπι για γερά νεύρα έγινε στο Χαλάνδρι. Εκεί όπου η Πετρούπολη μπήκε αποφασισμένη για τη νίκη και έφθασε μια ανάσα από το τρίποντο όταν προηγήθηκε με 0-2. Οι γηπεδούχες του Ατσιδαύτη ανέβασαν την απόδοσή τους και με ολική ανατροπή έφθασαν στο 3-2 και τη μεγάλη νίκη στο μοναδικό παιχνίδι του Ομίλου.

ΓΣ Χαλανδρίου – ΓΣ Πετρούπολης 3-2 (22-25, 20-25, 25-14, 25-20, 16-14)

3ος όμιλος

Στον 3ο Όμιλο ο Άρης παρέμεινε στην πρώτη θέση καθώς συνέχισε με τρίποντο. Οι «κιτρινόμαυρες» Σολκίδη δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην ομάδα του ΔΑΣ Ωραιοκάστρου και με το 3-1 πήραν το τρίποντο που είχαν στόχο από την αρχή.

ΔΑΣ Ωραιοκάστρου – ΑΣ  Άρης 1-3 (04-25, 18-25, 25-22, 16-26)

Πήγασος Πολίχνης – ΜΑΣ Νέα Γενεά 0-3 (25-27, 21-25, 21-25)

ΣΦΚ Πιερικός – ΑΣΚ Λαγκαδά  2-3 (19-25, 21-25, 25-23, 25-23, 13-15)