Νομίκεια 2019: Πρωταθλητής με την πρώτη ο ΠΑΟΚ (fot)

Τον πρώτο του φετινό τίτλο,  στην παρθενική της συμμετοχή στα “Νομίκεια” πανηγύρισε στο κατάμεστο κλειστό του ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης, η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ, που αν και νεοφώτιστη στην Volleyleague, έδειξε με τη νίκη 3-0 (25-14, 26-24, 25-23) στον τελικό επί του ΑΟ Θήρας, όπως και η γηπεδούχος, ένα φιλόδοξο πρόσωπο ενόψει του φετινού πρωταθλήματος. ΜVP του τουρνουά αναδείχθηκε η Εύα Χαντάβα.

nomikeia_xantava_mvp

Οι Θεσσαλονικιές ξεκίνησαν πολύ δυνατά και επιβάλλοντας από την αρχή το ρυθμό τους κατάφεραν εύκολα να πάρουν προβάδισμα στα σετ με 25-14, 1-0.

nomikeia_paok_ao thiras 2

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Σαντορίνης αντέδρασε, κατάφερε να πιέσει τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ζευγάρωσε τελικά στα σημεία τα κερδισμένα του σετ 25-24, 2-0 σετ.

nomikeia_ao thiras

Στο τρίτο σετ ο ΑΟ Θήρας με τη στήριξη των φιλάθλων του έδειξε αποφασισμένος να κρατηθεί ζωντανός στο ματς, μην επιτρέποντας στις ασπρόμαυρες να ξεφύγουν πάνω από 4 πόντους, 13-8 και 16-12.

paok_gynaikes_nomikeia

Με την Χατζηευστρατιάδου στο σερβίς οι Σαντορινιές με τη Μεντάρο ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο σετ με 19-19 με τις δύο ομαδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, μέχρι και το 23-23. Κάπου εκεί όμως “μίλησε” η εμπειρία της Εύας Χαντάβα και ο ΠΑΟΚ κερδίζοντας στα σημεία 25-23 το σετ, στέφθηκε πρωταθλήτρια ομάδα του 6ου και κορυφαίου τουρνουά στην ιστορία του θεσμού της Σαντορίνης.

nomikeia_merteki_ao thyras

Ακολούθησε η τελετή απονομής μεταλλίων και Κυπέλλων στις ομάδες που συμμετείχαν στο τουρνουά.

Οι πόντοι του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 3 άσσους, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσσους, 37 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Μεντάρο 11 (9/21 επ., 2 άσσοι), Μπρίνκμαν 7 (7/21 επ., 69% υπ. – 19% άριστες), Νογκέρας 1 (1/4 επ.), Μερτέκη 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 60% υπ. – 27% άριστες), Παναγιωτίδου, Βενέτη. Καραφουλίδου.

ΠΑΟΚ (Μάσεκ): Αμπουκέρκε 2 (2/2 επ.), Πολυνοπούλου 6 (2/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιόση 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 9 (3/6 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Χαντάβα 19 (16/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 25% άριστες), Κατσορόφσκα 14 (9/19 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 100% υπ. – 40% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 50% υπ. – 50% άριστες), Μυρίδου (λ, 41% υπ. – 14% άριστες), Ηλιοπούλου, Έρτσεν 2 (2/12 επ.).