Ο Άρης «τιμώρησε» με ανατροπή τον ΠΑΟ στην πρεμιέρα

Τη νίκη της αγωνιστικής στον α’ όμιλο της Volley league γυναικών σημείωσε ο Άρης, ο οποίος βρέθηκε 0-2 πίσω από τον Παναθηναϊκό αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει και να επικρατήσει 15-6 στο τάι μπρέικ, μπαίνοντας με το δεξί και με δίποντο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

“Διπρόσωπος” ο Παναθηναϊκός μπορεί να μην είχε αγωνιστικά τη Σοφία Κοσμά, λόγω ενοχλήσεων  στη μέση, αλλά με την Τσιτσιγιάννη βασική μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και έδειξε πώς ήλεγχε το ματς μέχρι το 0-2 σετ.

Ο Άρης μπήκε πιο μουδιασμένα στα δυο σετ και φάνηκε ότι οι ξένες του έψαχναν τα πατήματά τους. Στο τρίτο σετ, με την Ανθούλη να ηγείται ξεκίνησε η αντεπίθεση. Με δύο σερί άσους της 16χρονης διαγώνιας οι γηπεδούχες βρέθηκαν στο 8-4 και στο 13-7 με την Κλάιν. Ο Παναθηναίκός δεν έχασε την επαφή με το σκορ ενώ έφτασε πρώτος σε ματς μπολ με δύο σερί πόντους της Τσιτσιγιάννη (22-24). Ωστόσο ο Άρης το έσβησε μαζί με άλλες πέντε ευκαιρίες που είχε συνολικά ο ΠΑΟ και αφού με τη σειρά του χρειάστηκε τέσσερα σετ μπολ μείωσε 32-30 και να μειώσει σε 2-1 σετ.

Πιο… βραχυκυκλωμένος από ποτέ, ο Παναθηναϊκός συνέχισε στο ίδιο τέμπο στο τέταρτο σετ. Ο Άρης μπήκε φουριόζος (5-1, 10-4) με τις “πράσινες” να πιέζουν από τη θέση του σερβίς και να μειώνουν 12-11. Οι γηπεδούχες δεν επηρεάστηκαν και με άσο της Τάνη και επιθεση της Ανθούλη στην κορύφωση του τέταρτου σετ πήραν σημαντικό προβαδισμα με 21-18. Ο Παναθηναϊκός δεν το έβαλε κάτω και  ισοφάρισε σε 23-23 με άσο της Χουντέκοβα. Ωστόσο, η επίθεση της Κλάιν και το μπλοκ άουτ της Έβανς έδωσε βαθμό και… τάι μπρέικ στον Άρη.

Εκεί ψυχωμένος και αποφασισμένος να ολοκληρώσει μια επική ανατροπή ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στο 15-6 και να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο δίποντο στην πρεμιέρα απέναντι σε έναν από τους πιο ισχυρούς αντιπάλους στον πρώτο όμιλο!

Νίκη με αφιέρωση στον εκλειπόντα Θωμά Αλεξόπουλο

“Τι και αν βρεθήκαμε να χάνουμε με 0-2 από τον Παναθηναϊκό, τι και αν κ Παναθηναϊκός είχε 4 ματς μπολ για να μας κερδίσει 3-0… Η ομάδα με τεράστια ψυχικά αποθέματα έκανε την νίκη και την ανατροπή. Μια τεράστια σημασίας νίκη. Μια νίκη που κάποιος από ψηλά σήμερα θα χάρηκε… Μάκη για σένα. Συνεχίζουμε όλοι μαζί… Πιο δυνατά και με μεγαλύτερο πάθος για διάκριση”, ήταν η ανάρτηση του Άρη λίγα λεπτά μετά τη σπουδαία επιτυχία όπως διατυπώθηκε στα social media, μια νίκη αφιερωμένη στον εκλειπόντα έφορο του γυναικείου τμήματος Θωμά Αλεξόπουλου που έφυγε ξαφνικά από τη ζωή λόγω κορωνοϊού.

Το… «κλειδί»

Το… «ταμείο»

Γιώργος Δερμάτης (Παναθηναϊκός Α.Ο.): «Μετά το δεύτερο σετ έπεσε ο ρυθμός μας και δεν μπορέσαμε μέχρι το τέλος να τον ξαναβρούμε. Πιστεύω πως θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει το τρίτο σετ αλλά σε καίρια σημεία κάναμε κρίσιμα λάθη για να το χάσουμε. Έχουμε ακόμα πολύ δρόμο για το πρωτάθλημα και πιστεύω με τον καιρό θα είμαστε καλύτεροι».

Θανάσης Δράμπας (Α.Σ. Άρης): «Μπήκαμε σφιγμένοι στην αρχή του αγώνα και στα δύο πρώτα σετ δεν δείξαμε το κανονικό μας πρόσωπο. Στη συνέχεια ηρεμήσαμε και καταφέραμε να βρούμε τη χημεία μας. Τα κορίτσια έβγαλαν ψυχή. Όταν είχε ο Παναθηναϊκός ματς μπολ τα κορίτσια δεν έδιναν περιθώρια και αφού μειώσαμε σε 2-1, πήραμε τα πάνω μας και και φτάσαμε στη νίκη. Είναι σημαντική νίκη αλλά δεν είναι τίποτα άλλο από δύο βαθμούς. Το μυαλό μας είναι τώρα στο παιχνίδι με τις Αμαζόνες και πρέπει να πάμε να το κερδίσουμε».

Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δημητρίου.

Τα σετ: 2-3 (15-25, 13-25, 32-30, 25-23, 15-06)

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 48 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 69 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Κιουτσιούκη 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 4 (1/9 επ., 3 μπλοκ), Κλάιν 16 (11/35 επ., 4 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Δρακουλίδου 8 (2/5 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανθούλη 19 (16/51 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Έβανς 17 (14/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 39% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 13% υπ. – 0% άριστες), Τερζίου (λ, 48% υπ. – 29% άριστες), Μυλωνά (14% υπ. – 14% άριστες), Τάνη 4 (4 άσσοι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Δερμάτης): Χουντέκοβα 14 (10/33 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. – 42% άριστες), Νεΐκοβα 6 (3/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 19 (16/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντάβα 22 (18/49 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άριστες), Μεταξά 10 (5/14 επ., 5 μπλοκ), Σάντσεζ 18 (17/27 επ., 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 58% υπ. – 34% άριστες), Τζαφέρη (λ), Γιανναρά.