O Αστέρας τη νίκη, ο Πανιώνιος τις εντυπώσεις

Έναν υπερπολύτιμο βαθμό άφησε στη Νέα Σμύρνη ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου ο οποίος αν και προηγήθηκε με 2-0 στο τέλος επικράτησε δύσκολα και αγχοτικά με 3-2 του «μαχητικού» και παθιασμένου Πανιωνίου στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου.

Το παιχνίδι στο κλειστό της Αρτάκης όπως αναμενόταν πρόσφερε πλούσιο θέαμα και κοντράστ συναισθημάτων που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τελευταίο του πόντο.

Ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου θέλοντας να διατηρήσει την διαφορά του από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στον έναν βαθμό από τον Ηρακλή Κηφισιάς, ξεκίνησε πολύ καλά και με καλό σερβίς και επιθέσεις φρόντισε με το 25-14 και 25-11 να κάνει το 0-2.

Ωστόσο η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική για την ομάδα του Μπραχαμίου αφού ο Πανιώνιος του Κωστακόπουλου ξύπνησε από τον λήθαργο και φρόντισε να βελτιώσει την υποδοχή του, να γίνει πιο επιθετικός και να μειώσει σε 2-1 με το 25-22.

Το τέταρτο σετ ήταν απαγορευτικό για καρδιακούς καθώς οι δύο ομάδες φρόντισαν να πηγαίνουν πόντο-πόντο και να υπάρχουν πολλές εναλλαγές στο προβάδισμα…  Με το μπλοκ και τις καλές άμυνες οι «κυανέρυθρες» έφθασαν στο 24-21 όμως ο Αστέρας ισοφάρισε σε 24-24 δείχνοντας πως θα μπορούσε να τελειώσει τον αγώνα. Κάτι όμως που δεν έγινε αφού ο Πανιώνιος με την Ευθυμίου να είναι καταπληκτική στο φιλέ με το 30-28 ισοφάρισε σε 2-2 στέλνοντας την αναμέτρηση στο 5ο σετ.

Εκεί ο Αστέρας προηγήθηκε με 4-1  και 8-3 όμως ο Πανιώνιος με αντεπίθεση έφθασε στο 8-8- και το 10-10… Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενες με την Φραγκαδάκη και την Χριστοδούλου έκαναν το 15-11 και το 3-2 κατακτώντας τη νίκη που όμως τις αφήνει στην 2η θέση πίσω από τον Ηρακλή Κηφισιάς.

Πανιώνιος (Κωστακόπουλος): Οικονομάκη, Μπίσκου, Τσιώνη, Τουρνάκη, Ευθυμίου, Τσουμήτα, Πασιαλή (λ) / Δαρλάση(λ), Σαγάνη, Δελατόλα, Μουρατίδη
Αστέρας (Φιλιππάτος): Αντουβά, Φραγκιαδάκη, Μαλουσάρη Ο., Χριστοδούλου, Νούσια, Μαλουσάρη Ζ., Παπαδάκη (λ) / Χέλιου, Κουτροπούλου

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

panionios-asteras agiou -omades-2014Η Έλενα Χριστοδούλου δήλωσε απογοητευμένη από την απώλεια του βαθμού και τις εικόνας που παρουσίασε ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου μετά το δεύτερο σετ.

«Θέλαμε το τρίποντο και ήρθαμε εδώ αποφασισμένες για μια καθαρή νίκη. Όλη την εβδομάδα είχαμε προετοιμαστεί καλά για το παιχνίδι. Στα δύο πρώτα σετ η ομάδα έδειξε να έχει έναν καλό ρυθμό και να παίρνει το προβάδισμα, να κερδίζει εύκολα και πιστέψαμε πως θα είχαμε ένα εύκολο απόγευμα. Το χρειαζόμασταν κιόλας γιατί θα ήταν καλό για εμάς  και βαθμολογικά και ψυχολογικά» τόνισε η Χριστοδούλου και συμπλήρωσε «Στα επόμενα δύο σετ η ομάδα έχασε εντελώς το ρυθμό της και από εκεί και πέρα φθάσαμε να κυνηγάμε τη νίκη. Είμαι πολύ απογοητευμένη από το παιχνίδι. Προσπαθώ να κρατήσω μόνο το αποτέλεσμα παρ΄όλα αυτά για εμάς δεν είναι αρκετό το 3-2. Χάσαμε βαθμό όταν προσπαθούμε να μην χάνουμε ούτε σετ. Θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη εγρήγορση. Κρατάμε μόνο τη νίκη και προχωράμε».

Ο τεχνικός του Πανιωνίου Νίκος Κωστακόπουλος αναφερόμενος στον αγώνα δήλωσε «Κάναμε δύο πρώτα σετ πολύ άσχημα και δείξαμε μια εικόνα που είχαμε στα τελευταία 3-4 παιχνίδια. Η ομάδα δείχνει μεγάλη αστάθεια και πολλά λάθη που τα βλέπουμε αυτές τις τελευταίες εβδομάδες. Το γεγονός ότι καταφέραμε να γυρίσουμε την αρνητική εικόνα των δύο πρώτων σετ και να παίξουμε πολύ καλύτερο βόλεϊ στο 3ο και 4ο σετ μόνο θετικό είναι. Πιστεύω ότι ήταν δικό μας και το ταϊ-μπρέϊκ, αλλά ένα λάθος στο 8-9 αντί να γίνει το 9-9 έγινε το 8-10. Ενώ ξεκινήσαμε άσχημα στο σετ με 1-4 και 2-7 καταφέραμε και το γυρίσαμε. Δυστυχώς έγινε αυτό το λάθος, χωρίς να σημαίνει ότι έφταιγε μόνο αυτό και χάσαμε από έναν δυνατό αντίπαλο που έχει διπλάσιο και τριπλάσιο μπατζετ από το δικό μας».