Ο επιμένων Ελλη… νικά!

Σε τροχιά τετράδας παρέμειναν τα Ελληνόπουλα του Ηρακλή Πετοσφαίρισης 2015, καθώς σε συνέχεια των καλών του εμφανίσεων ο “Γηραιός” άλωσε το “Κουκούλι” της Πάτρας επικρατώντας με 3-1 (25-18, 25-18, 27-25, 25-20) της Παναχαϊκής και παρέμεινε συγκάτοικος της Κηφισιάς.  Αντίθετα τα προβλήματα συνεχίζονται για τους γηπεδούχους, που λόγω της κρισιμότητας του αγώνα, έπαιξαν με τους ανέτοιμους Νίκο Ρουμελιώτη, Ντονά και προβάλλοντας αντίσταση μόνο στο 3ο σετ, ισοβαθμούν πλέον με τον Ηρακλή Χαλκίδας.

Με τον αρχηγό της λοιπόν, Νίκο Ρουμελιώτη σε ρόλο “Ελ Σιντ” να ξεκινάει κανονικά, παρά τη θλάση που τον ταλαιπωρεί και τον προερχόμενο από ίωση Στάθη Ντονά να επιστρέφει μετά από αρκετό διαστήμα, με μόλις δύο προπονήσεις ως ακραίος στο βασικό σχήμα της Παναχαϊκής, ο Ηρακλής κατάφερε με “όπλο” του το μπλοκ να προηγηθεί με 12-6 και 16-11. Με πολύ καλή υποδοχή και ορθολογικές επιθέσεις οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά σε 21-14 και τελικά, κόντρα στους ροσονέρι της Πάτρας, που είχαν κακές επιλογές στα τελειώματα των φάσεων, έφτασαν με 25-18 στην κατάκτηση του α’ σετ.

Ανάλογη ήταν και η εικόνα του β’ σετ με τους Θεσσαλονικείς εκμεταλλευόμενοι το σερβίς τους να προηγούνται με 8-6 και στη συνέχεια η διαφορά να εκτοξεύεται στους 6 με 16-10. Η Παναχαϊκή, με επιθέσεις κυρίως α’ χρόνου, καθώς το “φόρτωμα” του Ν. Ρουμελιώτη στην επίθεση, είχε ως συνέπεια το αποτελεσματικό διπλό και τριπλό μπλοκ των φιλοξενούμενων,  κατάφερε για τρίτη φορά στο σετ να μειώσει στους δύο πόντους 20-18, όμως ο Ηρακλής ζευγάρωσε τα κερδισμένα του σετ με 25-18.

“Με την πλάτη στον τοίχο οι Πατρινοί προσπάθησαν για το καλύτερο στο τρίτο σετ, όπου σάλπισαν αντεπίθεση με 8-7. Μέχρι τα μισά του σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, 15-15, με τους γηπεδούχους να μην επιτρέπουν στον αντίπαλό τους να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς. Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Γιάννη Ορφανού, που πήγε με “βραχεία κεφαλή” 16-15 στο β’ τεχνικό ταίμ άουτ ξέφυγε με 23-18 δείχνοντας αποφασισμένη να τελειώσει το ματς. Με καλή άμυνα όμως και εύστοχες επιθετικές επιλογές η Παναχαϊκή με ένα επιμέρους σερί πόντων 5-0 ισοφάρισε 23-23 και τελικά με 27-25 πήρε το “φιλί της ζωής”, μειώνοντας σε 2-1 σετ.

Και ενώ όλοι περίμεναν το κερδισμένο σετ να δώσει φτερά στους Πατρινούς στο τελευταίο σετ μίλησε η ελληνική καρδιά του “Γηραιού”. Καλύτεροι σε μπλοκ και άμυνα οι φιλοξενούμενοι και με πλουραλισμό στην επίθεση, πήραν από την αρχή σημαντική διαφορά από τους αντιπάλους τους, που ελλείψει καθαρού μυαλού αλλά και επιτυχημένων επιθετικών επιλογών, δεν μπόρεσαν μετά το 21-16 του Ηρακλή να ανακόψουν τους φιλοξενούμενους που με 25-20 πανηγύρισε τελικά με 3-1 σετ τη νίκη που τον διατηρεί στο κόλπο της 4άδας ισόβαθμο με την Κηφισιά στους 28 βαθμούς.

Παναγιώτης Παπαδόπουλος (προπονητής Παναχαϊκής): «Παλέψαμε με νύχια και με δόντια να πάρουμε κάτι θετικό, αλλά δεν τα καταφέραμε. Παλεύουμε να κρατηθούμε σε δύσκολες συνθήκες. Ο Ηρακλής ήταν καλύτερος και εμείς δώσαμε ότι μπορούσαμε παρά τα μεγάλα προβλήματα που είχαμε να αντιμετωπίσουμε με μικροτραυματισμούς και ιώσεις. Όλα για την παραμονή μας θα κριθούν σε ενάμιση μήνα και μέχρι τότε θέλουμε να είμαστε έτοιμοι χωρίς να παρατάμε τους αγώνες».

Γιάννης Ορφανός (προπονητής Ηρακλή Πετοσφαίρισης 2015): «Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση μας αλλά και από το αποτέλεσμα. Η ομάδα μου ανταποκρίνεται θετικά, τα παιδιά θέλουν να αποδεικνύουν την αξία τους σε κάθε αγώνα και αυτό κάνει επιτυχημένο το μοντέλο που ακολουθούμε. Επιμένουμε Ελληνικά με ένα κράμα νέων και έμπειρων παικτών που φέρνουν αποτελέσματα. Δεν έχουμε πίεση και δεν κοιτάμε συγκεκριμένη θέση, αλλά έχουμε το δόγμα όσο πιο ψηλά τόσο πιο καλά. Στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στο κύπελλο».

Τα σετ: 1-3 (18-25, 18-25, 27-25, 20-25) σε 93′

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ντονάς 2 (2/7 επ, 18% υπ – 0% άριστες), Ρεκ 15 (12/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Λιβαθηνός 3 (3/4 επ), Ρουμελιώτης Ν. 14 (13/39 επ, 1 μπλοκ), Μαυραγάνης 14 (9/13 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κωστόπουλος 11 (10/23 επ, 1 άσσος, 69% υπ – 28% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 63% υπ – 26% άριστες), Μουσλία (λ), Καραμπέρης 1 (1/2 επ, 57% υπ – 29% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Τζιουμάκας 11 (9/15 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ – 14% άριστες), Κιόσης 9 (2/6 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Αναστασιάδης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστόφας 16 (13/25 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (6/15 επ, 4 μπλοκ, 79% υπ – 50% άριστες), Γάτσης 8 (8/13 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 81% υπ – 13% άριστες), Μπουράκης (λ), Μουχλιάς 1 (1 άσσος).