LEAGUE CUP "ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ"

Ο Φοίνικας «πέταξε» εκτός League Cup τον κάτοχο Παναθηναϊκό!

Ο ανατρεπτικός Φοίνικας ΟΝΕΧ  επικράτησε με 3-0 σετ του Παναθηναϊκού στον τελευταίο αγώνα του Β ομίλου της Α΄φάσης του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς, προκρίθηκε στα ημιτελικά και άφησε εκτός τουρνουά τον κάτοχο του τίτλου.

Παρόλο που ο Φοίνικας προερχόταν από τα πέντε σετ της προηγούμενης ημέρας κόντρα στο Μίλωνα και δεν ξεκίνησε καλά στους πρώτους πόντους της αναμέτρησης, βρήκε πατήματα όσο περνούσε η ώρα αλλά και ενέργεια, πραγματοποιώντας αντίστοιχα δυο ανατροπές σε πρώτο και δεύτερο σετ οι οποίες του έδωσαν ψυχολογία για τη μεγάλη νίκη! Εντυπωσιακός και φυσικά πρωταγωνιστής ο Ζίγκα Στερν ο οποίος σημείωσε 19 πόντους με 15/20 τελειωμένες επιθέσεις.

Από την άλλη οι απουσίες των Ανδρεόπουλου Χ. και του Στεφάνου έχουν κοστίσει στον Παναθηναϊκό ενώ συνολικά τίποτα δεν πήγε καλά για τους “πράσινους” που καλούνται ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος να ανασυγκροτηθούν.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα ακόμα και με 8-5. Σταδιακά ο Φοίνικας μείωσε τη διαφορά και με σερί των Πρωτοψάλτη και άσσους του Μπράουν ισοφάρισε 13-13. Οι Συριανοί πίεσαν με τον Ράντκε και ήρθε νέο σερί 3-0, προσπερνώντας 17-14. Η μικρή διαφορά διατηρήθηκε για το 1-0 σετ.

Ιδανικός αυόχειρας σο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 23-20 και έφτασε κοντά στην ισοφάρισε αλλά κατά σειρά κάρφωσαν άουτ ο Ράπτης, ο Τσάτσιτς και ο Ρανγκέλ και ο Φοίνικας ισοφάρισε 23-23. Ο Ράιτς έχασε το σερβίς αλλά την ίδια τύχη είχε και η προσπάθεια του Τσάτσιτς για το 24-24. Εκεί ο κεντρικός του Φοίνικα Μπράουν με μπλοκ και επίθεση σε πρώτο χρόνο έκανε το 26-24.

Στο 3ο σετ ο Παναθηναϊκός βραχυκυκλωμένος χωρίς ενέργεια κατέρευσε με το ‘Πειρατικό’ να σαλπάρει για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ.

1ο σετ: 5-8, 16-14, 21-16, 25-19
2ο σετ: 5-8, 14-16, 17-21, 26-24
3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-12

*Οι πόντοι του A.O.Φοίνικα ΟΝΕΧ Σύρου προήλθαν: 9 άσσοι, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκός Α.Ο προήλθαν: 2 άσσοι, 29 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 26-24, 25-12) σε 76΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ ΣΥΡΟΥ (Γιάννης Ορφανός): Μπράουν 13π. (6/8επ., 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Ράιτς 10 (8/17επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης Θ. 9 (9/16επ., 74%υπ., 32%αρ.), Παπαγγελόπουλος 5 (4/4επ., 1 άσσος), Ράντκε, Στερν 19 (15/20επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 64%υπ., 55%αρ.) / Γκαράς (λ. – 71%υπ., 71%αρ.), Καρασαββίδης (λ), Κωστόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μούχλιας 2 (2/5επ. 52%υπ., 33%αρ.), Τσάτσιτς 10 (7/11επ., 2μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 21%αρ.), Γιάκομπσεν 1 (1/2επ.), Ρανγκέλ 5 (4/8επ. 1 μπλοκ), Ράπτης 14 (13/29επ., 1 άσσος), Πελεκούδας 2 (1/7επ., 1 μπλοκ) / Συναδινός (λ. – 75%υπ., 56%αρ.), Ανδρεόπουλος, Πανταλέων 1 (1/1επ.).