Ο νόμος του Πανναξιακού

Ανώτερος ο Πανναξιακός, με όπλο το εξαιρετικό  σέρβις και την αποτελεσματική επίθεση, επικράτησε του Άρη με 3-1 και διπλασίασε τις νίκες του στο πρωτάθλημα της Α1.

Από την άλλη ο Άρης που είχε μεγάλα προβλήματα υποδοχής, πάλεψε  στο δεύτερο και τρίτο σετ αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι παραπάνω αφού δεν άντεξε από την μεγάλη πίεση των γηπεδούχων.

Κορυφαίες των νικητών η αρχηγός Τοτσίδου με 18 και 40% υποσοχή, Οικονομίδου 18 με 5 άσους, Πότοκαρ με 16. Απο τον Άρη ξεχώρισε  η Καετάνο με 20.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Πανναξιακός απέναντι στον μουδιασμένο Άρη και με την Πότοκαρ να είναι ασταμάτητη, πήρε προβάδισμα με νταμπλ σκορ 18-9, η  Τοτσίδου ανέβασε το σκορ στο 24-13, ενώ και πάλι η Σλοβένα ακραία υπέγραψε την κατάκτηση του σετ με 25-14.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο σετ όπου ο Άρης αντέδρασε έβγαλε πάθος, πείσμα και με σερί 6-11 από το 9-9 προηγήθηκε με την Καετάνο με 15-20. Οι παίκτριες του Ρούση δεν τα παράτησαν, πέρασαν στην αντεπίθεση και με μπλοκ τις Φρεσκο στην Καετάνο μείωσαν σε 20-21. Η Πίττα με κρίσιμο μπλοκ άουτ έκανε το 20-22, οι γηπεδούχες και πάλι μείωσαν στον πόντο με την Οικονομίδου με 22-23, άλλα ο Άρης άντεξε και με εξαιρετικό μπλοκ στην Φρέσκο, πήρε το σετ με 22-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Μάχη είχαμε και στο τρίτο σετ όπου ο Πανναξιακός προηγήθηκε 15-13, με δύο άσους της κορυφαίας Τοτσίδου ξέφυγε με +5 (18-13), έκανε το 20-15 με την Οικονομίδου, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση η Πότοκαρ που έδωσε  διαφορά ασφαλείας με 23-16.

Ο Άρης εκμεταλλεύθηκε τη χαλαρότητα των γηπεδούχων μειώνοντας με την Καετάνο σε 23-19. Η Τοτσίδου όμως ήταν εκεί και με σπουδαίες  επιθέσεις “καθάρισε¨ το σετ με 25-20 και έκανε το 2-1.

Παθιασμένα μπήκε και στο τέταρτο σετ ο Πανναξιακός  ο οποίος  ήταν καλύτερος και με την Οικονομίδου να δίνει ρεσιτάλ από το σέρβις προηγήθηκε 13-4, λίγο αργότερα με 18-11 και η Τοτσίδου εκτόξευσε το σκορ σε 23-12.  Ο  Άρης μείωσε σε 24-17 από διπλή μπαλιά της Δρακουλίδου, ενώ στη συνέχεια με  λάθος της Πεσόα “κλείδωσε” το σετ κάνοντας το 25-17 κατακτώντας το τρίποντο με 3-1.

Γιώργος Ρούσης (Προπονητής ΠΑΟΝ): «Ήταν μια καλή νίκη για εμάς σήμερα. Είναι λογικό που είχαμε ορισμένες μεταπτώσεις στην απόδοσή μας αλλά καταφέραμε να πάρουμε ένα σημαντικό «τρίποντο». Είναι σημαντικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια ομάδα με την οποία έχουμε ίδιους στόχους και επρεπε να κερδίσουμε και τα καταφέραμε».

Δημήτρης Σολκίδης:(προπονητής Άρης) «Δεν μπήκαμε καθόλου καλά στο παιχνίδι, αλλά αντιδράσαμε και μπορέσαμε να ισοφαρίσουμε. Το καθοριστικό ήταν το τρίτο σετ που ενώ ξεκινήσαμε καλά, κάναμε κάποια λάθη εμείς κάνανε κι οι διαιτητές για να το χάσουμε και στο τέταρτο σετ παρουσιάσαμε την εικόνα του πρώτου»

Τα σετ: 25-14,22-25,25-20,25-17

Πανναξιακός (Ρούσης) Φρέσκο 11 (8/33 επ., 3 μπλοκ), Πότοκαρ 16 (13/34 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 20% άριστες), Δρακουλίδου 4 (1/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Οικονομίδου 18 (9/19 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ), Τοτσίδου 18 (14/31 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 15% άριστες), Ζακχαίου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Κακουράτου –λ (33% υπ. – 24% άριστες) / Μαυρομάτη –λ, Κατερίνη, Ξαγοραράκη

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα 2 (2/4 επ.), Αλεξάκου 12 (11/29 επ., 1 μπλοκ, 25% υπ. – 12% άριστες), Κωνστανινίδου 2 (2/8 επ.), Καετάνο 20 (18/53 επ,, 1 άσο, 1 μπλοκ, 40% υπ. – 28% άριστες), Νίκιτς 8 (8/23 επ.), Καραφουλίδου 1 (1/5 επ.) Κελεσίδου –λ (29% υπ. – 23% άριστες) / Πήττα 1 (1/3 επ.), Γουγούση.

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...