ΑΓΩΝΕΣ

Ο Ολυμπιακός άνοιξε λογαριασμό στους τελικούς, 3-2 τον Παναθηναϊκό

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η πρώτη πράξη των τελικών της Volleyleague Γυναικών, όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε μετά από 2,5 ώρες  με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού και πήρε προβάδισμα 1-0 στην σειρά. Την Τετάρτη 17 Απριλίου στο Μετς ο δεύτερος τελικός.

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε χωρίς προβλήματα ενώ ο Παναθηναϊκός είχε εκτός αναμέτρησης τη Μάρετ Γκρόθους, τη θέση της οποίας πήρε στο βασικό σχήμα η Μαρία Γενιτσαρίδη ενώ με δεδομένη και την απώλεια της Ρόγκα ο βαθμός δυσκολίας ήταν αυξημένος. Παρόλα αυτά το ματς ήταν θρίλερ με μοναδική εξαίρεση το τρίτο σετ όπου χάθηκε αμαχητί για τον ΠΑΟ 25-9(!). Οι “πράσινες” επανήλθαν και έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί, η Γιαμίλα Νίζετιχ εξελίχθηκε σε πρωταγωνίστρια με δύο προσωπικές ενέργειες υπογράφοντας το προβάδισμα της ομάδας της στη σειρά. Μίλιτσα Κούμπουρα και Μικαέλα Μλεΐνκοβα πήραν το μεγαλύτερο βάρος στην επίθεση και τελείωσαν το παιχνίδι με 20 και 23 πόντους αντίστοιχα ενώ για τον Παναθηναϊκό η Σέρινταν Άτκινσον με 28 πόντους ήταν πρώτη σκόρερ, με την Κένια Καρκάσες να πετυχαίνει 20 αλλά να χάνει μία κρίσιμη κόντρα επίθεση στο τάι μπρέικ στο 12-11.
Ο αγώνας

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 8-4 με άσσο της Μλεΐνκοβα και τον Παναθηναϊκό να κυνηγάει. Η Άτκινσον ήταν ο κύριος μοχλός των πρασίνων στον επίθεση και με δικό της καρφί έγινε το 12-11, για να ακολουθήσει άσσος της Γενιτσαρίδη για την ισοφάριση (12-12). Η Χατζηευστρατιάδου με επίθεση πάνω στο φιλέ μετά από σερβίς της Παπαφωτίου έβαλε μπροστά τις φιλοξενούμενες με 16-17 αλλά γρήγορα οι γηπεδούχες αντέδρασαν και με επίθεση της Μλεΐνκοβα έγινε το 18-17. Η Κούμπουρα μπλόκαρε την Καρκάσες για το 19-17, ενώ η ίδια λίγο αργότερα έκανε το 22-19. Η Λαμπρούση με μπλοκ στην Γενιτσαρίδη έδωσε τέσσερα σετ μπολ στον Ολυμπιακό για να έρθει ο άσσος της Νίζετιχ για το 25-20.Για γερά νεύρα ήταν το δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να βγάζουν ένταση και πάθος στον αγωνιστικό χώρο. Ο Παναθηναϊκός με πίεση στο σερβίς, καλά στημένο μπλοκ που του έδωσε αρκετές κόντρα επιθέσεις μετά το 13-13 προσπέρασε με +3 με την Καρκάσες να σταματάει ψηλά στο φιλέ την Κούμπουρα (13-16). Ο Μιτσέλι πέρασε στο ματς τις Τάνη, Τσιτσιγιάννη και κατάφεραν να μειώσουν σε 17-18. Κούμπουρα και Καράρο επέστρεψαν στο ματς αλλά ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνίστριες τις Καρκάσες και Άτκινσον στην επίθεση έγινε το 22-25 για το 1-1 στα σετ.

Σε παράσταση για έναν ρόλο εξελίχθηκε το τρίτο σετ, το οποίο μετά το 8-6 άνηκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό. Με πίεση στο σερβίς και καλά στημένο μπλοκ-άμυνα οι ερυθρόλευκες εκμεταλλεύτηκαν πλήρως τα πολλά και αδικαιολόγητα λάθη του Παναθηναϊκού που φαινόταν εκτός κλίματος αγώνα και έκαναν εύκολα το 2-1 σετ με 25-09.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση παρά την κακή εμφάνιση που είχε στο τρίτο. Με επίθεση της Μλεϊνκοβα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 11-8 αλλά οι πράσινες σε εκείνο το σημείο με σέρβερ την Σάμανταν μετά το side out πήραν προβάδσιμα με 11-13. Με άουτ επίθεση της Κούμπουρα η διαφορά πήγε στο +5 για τις φιλοξενούμενες (14-19) αλλά η ίδια λίγο αργότερα μείωσε στους δύο (17-19). Ο Νέσιτς κάλεσε τάιμ άουτ και αμέσως η ομάδα του πήρε την αλλαγή με την Χατζηευστρατιάδου να δίνει την λύση. Η Νίζετιχ ήταν η μοιραία για τον Ολυμπιακό στα κρίσιμα καθώς έχασε δύο επιθέσεις και δέχθηκε ένα μπλοκ, για να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ η Σάμανταν διαμορφώνοντας το 21-25.

Εντυπωσιακό φινάλε μας επεφύλασσαν οι δύο ομάδες και παρόλο που ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο, καθώς βρισκόταν μπροστά με 11-8 και 12-9, χρειάστηκε ο άσσος της Νίζετιχ για να δώσει τη νίκη. Η Κούμπουρα έχασε την επίθεση στο 14-13, ο Παναθηναϊκός με την Άτκινσον έμενε στο παιχνίδι και στο φινάλε ανέλαβε δράση η Νίζετιχ που με μία επίθεση και έναν άσσο διαμόρφωσε το τελικό 18-16.

Η γνώμη του πάγκου

Λορέντζο Μιτσέλι (Προπονητής Ολυμπιακού): «Το ματς ήταν όπως το περιμέναμε, μία μεγάλη μάχη από την αρχή ως το φινάλε. Ήταν ένα ματς ανάμεσα στις δύο καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, το επίπεδο ήταν πολύ υψηλό. Κάναμε κάποια λάθη σήμερα, αλλά είναι φυσιολογικό, λόγω της πίεσης που υπάρχει στο πρώτο ματς στην έδρα σου. Ήμουν πολύ ήρεμος, γιατί ξέρω τα κορίτσια μου. Κάθε φορά, επιστρέφαμε στο παιχνίδι, ενώ στις κρίσιμες στιγμές ήμασταν όπως έπρεπε. Συγχαρητήρια στα κορίτσια, ήταν μια μεγάλη μάχη. Πρέπει να είμαστε υπομονετικοί, γιατί ξέρουμε τι μπορούμε να κάνουμε στον αγωνιστικό χώρο, έχουμε χαρακτήρα. Παίζαμε με μια εξαιρετική ομάδα, ήταν λογικό ότι θα μας πιέσει. Κάναμε το 1-0, είναι πολύ σημαντικό, κάναμε ένα μικρό βήμα».

Ντράγκαν Νέσιτς (Προπονητής Παναθηναϊκού):
 «Μεγάλο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο σπουδαίες ομάδες. Έγινε μάχη αλλά δυστυχώς χάσαμε. Ήταν όμως μόνο το πρώτο παιχνίδι και πρέπει να προετοιμαστούμε τώρα για τον αγώνα στην έδρα μας. Θα δούμε αν η Μάρετ θα είναι έτοιμη να παίξει. Κάποιες λεπτομέρειες στα κρίσιμα παιχνίδια έκαναν την διαφορά σήμερα. Όμως αξίζουν συγχαρητήρια στις αθλήτριές μου. Είμαι ικανοποιημένος από το πως έπαιξαν. Στο φινάλε ήμασταν μέσα στο παιχνίδι αλλά ο άσσος της Νίζετιχ με την τεχνική που χρησιμοποίησε ήταν πολύ δύσκολο και της αξίζουν συγχαρητήρια. Όμως και εμείς σερβίραμε καλά, απομακρύναμε τον Ολυμπιακό από το σερβίς σε πολλά σημεία του αγώνα και βρεθήκαμε κοντά στη νίκη».

Διαιτητές: Βουδούρης, Αβραμίδης, Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Τσάλεντζ ρέφερι: Φραγκάκης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Γεώργας, Γραμματεία: Μπίτσικα.