Ο Ολυμπιακός άντεξε και στο… ηφαίστειο!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε τη ξέφρενη πορεία του στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών, έσπασε το σερί των δέκα σερί νικών του φορμαρισμένου Α.Ο Θήρας και έκανε το “14×14”, καθώς απέδρασε από την καυτή έδρα των Κυκλάδων με ένα ακόμα τρίποντο!

Ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στην αναμέτρηση και πήρε προβάδισμα με +10  (6-16, 7-18) αιφνιδιάζοντας τη Θήρα  που κατάφερε ήταν να ψαλλιδίσει τη διαφορά (13-22)  για το 16-25 και 0-1 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Ίδια εικόνα και στο δεύτερ σετ με τη Θήρα να είναι βραχυκυκλωμένη, να μην πιέζει από το σερβίς και τις φιλοξενούμενες να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι με την Χριστοδούλου να μοιράζει άψογα στις συμπαίκτριές της για το 0-2 σετ για το 12-25.

Στο τρίτο σετ, η ομάδα της Σαντορίνης βελτιώθηκε, ανέβασε στροφές στην επίθεση και αφυπνίστηκε. Οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τις γηπεδούχες να έχουν το προβάδισμα (13-11, 19-16) ενώ είχε ανέβει επιθετικά και Μπρίκμαν. Στο 21-20 η Βίντοβιτς τραυματίστηκε και τη θέση της πήρε η Τσβέκοβα αλλά παρόλα αυτά η Θήρα κατάφερε να μειώσει 25-22 και να ξαναμπεί στο… ματς.

«Μάχη» και στο τέταρτο σετ με τον Αποστόλη Οικονόμου να περνά την Οικονομίδου διαγώνοα και την Καραφουλίδου στο κέντρο. Ένα σχήμα ανάγκης που έδωσε λύσεις στις γηπεδούχες για να προηγηθούν με 8-7, 15-12 και 16-14. Τα λάθη επανήλθαν και ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά 17-19. Το ματς ήταν ντέρμπι στους τελευταίους πόντους (22-22), η μπλοκ της Κιγιάκοβα η Θήρα έκανε το 23-22 αλλά ο Ολυμπιακός είχε τις «λύσεις» και κατάφερε να τελειώσει 26-28 και να αποδράσει με ένα μεγάλο «διπλό» από την «καυτή» έδρα της Σαντορίνης.

Απόστολος Οικονόμου: «Ήταν ένα ματς με δύο πρόσωπα. Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και λόγω ποιότητας αλλά και γιατί εμείς μπήκαμε φοβισμένα και δεν κάναμε τίποτα από αυτά που είχαμε πει. Από το τρίτο σετ αρχίσαμε και παίζαμε στα όρια μας, πιέσαμε στο σερβίς, κρατήσαμε υποδοχή και παρά την απώλεια της Βίντοβιτς μειώσαμε, ενώ στο δ’ σετ το πήγαμε στη λεπτομέρεια αλλά εκεί μέτρησε η ποιότητα του Ολυμπιακού. Είμαι ικανοποιημένος για την αντίδραση και την προσπάθεια. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό που έδειξε ότι είναι η καλύτερη που πέρασε από εδώ, αλλά και στα κορίτσια που πάλεψαν και πήραν το χειροκρότημα από τον κόσμο που κατέκλυσε το γήπεδο. Θέλω επίσης να δώσω συγχαρητήρια στους διαιτητές οι οποίοι ήταν εξαιρετικοί.

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Στα δυο πρώτα σετ παίξαμε πολύ καλά αλλά επίσης και η Σαντορίνη έπαιξε καλά. Ξεκινήσαμε να παίζουμε καλύτερα όταν χαλάρωσαν τα κορίτσια. Είμαι χαρούμενος γιατί μετά από αρκετά εύκολα παιχνίδια παίξαμε ένα πιο δύσκολο ματς. Αυτό είναι πολύ σημαντικό για εμάς. Το τέταρτο σετ ήταν συναρπαστικό ο αντίπαλος είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, αλλά είμαι ικανοποιημένος που ανταπεξήλθαμε στις απαιτήσεις που προέκυψαν».

Τα σετ: 16-25, 12-25, 25-22, 26-28

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 20 (17/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 32% άριστες), Οικονομίδου 7 (4/16 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 14 (9/28 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 64% υπ. – 29% άριστες), Βεργίου 3 (1/3 επ., 2 άσοι), Βίντοβιτς 3 (3/16 επ.), Μουντάκη -λ (26% υπ. – 16% άριστες) / Καραφουλίδου 6 (1/4 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Τσβέτκοβα 1 (0/2 επ., 1 άσο), Σκορδίλη.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 9 (4/13 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 13 (9/32 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 28% άριστες), Μαλασάι 13 (11/24 επ., 2 άσοι, 63% υπ. – 32% άριστες), Λαμπρούση 11 (6/12 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 8 (5/5 επ., 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 16 (14/45 επ., 2 μπλοκ), Κονόμι -λ (50% υπ. – 39% άριστες) / Κωνσταντίνου 1 (1/3 επ.), Τέζα.

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...