Ο «Πάμβο» είχε το… ρόπαλο της νίκης!

Ο Παμβοχαϊκός με πολύ καλό μπλοκ και MVP τον Αμερικανό Πέτι ήταν με 3-2 (25-16, 23-25, 25-16, 18-25, 15-9) ο νικητής του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής Volleyleague κόντρα στον φιλοξενούμενο Ηρακλή, που αγωνίστηκε χωρίς το… ρωσικό του ρόπαλο, Καλατάντζε. Ωστόσο ο “Γηραιός” αν και είδε το φετινό του αήττητο να σταματά στο απόρθητο φέτος κλειστό της Βόχας, διέψευσε όσους πίστευαν μέχρι σήμερα πως “όλη η ομάδα είναι ο Καλατάντζε”, φεύγοντας από μια αήττητη έδρα με έναν “χρυσό” βαθμό.

Στο πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός με «όπλα» του σερβίς και μπλοκ, προηγήθηκε με 6-0 και 8-1 του Ηρακλή, που ξεκίνησε χωρίς τον Ρώσο τοπ σκόρερ του πρωταθλήματος, Καλατάντζε, λόγω κάποιων ενοχλήσεων. Με την ψυχολογία στα ύψη και καλές άμυνες οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά σε… διπλάσια επίπεδα 14-7 και ο Πελεκούδας με μονό μπλοκ επί του Κιόση έγραψε το 16-10. Οι άσοι του Ζιβάνοβιτς διέλυσαν την υποδοχή του «Γηραιού», που στο 20-13 έχασε προσωρινά και τον Πέντσεφ, που στην προσπάθεια για ένα μπλοκ τραυματίστηκε στο μάτι και αντικαταστάθηκε από τον Στεφανίδη. Έτσι ο Παμβοχαϊκός, έχοντας επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του έφτασε στην κατάκτηση του σετ, με άουτ σερβις του Γάτση, με 25-16 στο 1-0 σετ.

Το β’ σετ ξεκίνησε με τον Πέντσεφ να επιστρέφει στη βασική εξάδα και τον Ηρακλή από σερί λάθη των γηπεδούχων να ξεφεύγει με 4-0 και δημιουργώντας προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων να κάνει το 8-4. Η ομάδα του Βραχατίου αντέδρασε, πίεσε τον Ηρακλή και με τον Πέτι πρωταγωνιστή σε επίθεση και σερβίς μείωσε σε 13-11, αλλά ο «Γηραιός» με αποτελεσματικό μπλοκ κράτησε τη διαφορά ασφαλείας με 16-12. Η ομάδα του Ορφανού κυριαρχώντας στο φιλέ ξέφυγε εκμεταλλευόμενη και την κακή υποδοχή με 20-13, αλλά ο Παμβοχαϊκός δεν τα παράτησε μειώνοντας σε 21-18 με τον Πέτι. Οι αποτελεσματικές όμως επιθέσεις του Ριζόπουλου και τα λάθη των γηπεδούχων έφεραν τον Ηρακλή σε σετ μπολ 24-18. Όμως Παρά το άπιστο σερβίς του Πέτι, που διέλυσε την υποδοχή και άγγιξε την ισοφάριση, το σερβίς του Αμερικανού δόθηκε άουτ από τον α’ διαιτητή Γεωργουλέα και οι Θεσσαλονικείς, παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων «λυτρώθηκαν» έπειτα από 5 χαμένα σετ μπολ ισοφαρίζοντας με 25-23 σε 1-1.

Ο τρόπος του χαμένου δεύτερου σετ «πείσμωσε» τους γηπεδούχους που στο τρίτο σετ με όπλα τους σερβίς και μπλοκ και δολοφονικά τελειώματα του Μπατατζίμ πήραν προβάδισμα με 8-4. Το double score 12-6 διατηρήθηκε με τον α’ χρόνο του Πελεκούδα. Το καλό φλοτ σέρβις του Ριζόπουλου και τα έξυπνα πλασόκαρφα των φιλοξενούμενων έριξαν τη διαφορά στο δίποντο 12-10, αλλά ο Πέτι έστειλε με 16-13 την ομάδα του στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ.  Κάπου εκεί όμως από τις κακές επιλογές των φιλοξενούμενων και το έξυπνο παιχνίδι των γηπεδούχων ο Παμβοχαϊκός μετά το προβάδισμα 22-15 ζευγάρωσε με 25-16 τα κερδισμένα σετ των γηπεδούχων, 2-1.

Εκεί που όλοι όμως περίμεναν το 2ο κερδισμένο σερβίς να δώσει φτερά στους γηπεδούχους, η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα “ξεφούσκωσε” με αποτέλεσμα ο σκληροτράχηλος Ηρακλής από τις καλές του άμυνες και πολλά  λάθη των γηπεδούχων, που είχαν εμφανή προβλήματα στην ανάπτυξη, να ξεφύγει από 8-5 σε 16-9. Τελικά ο Γηραιός χωρίς να απειληθεί κατάφερε μετά το 22-16 με τις επιθέσεις και τον άσο του αποτελεσματικού Στεφανίδη να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ με 25-18.

Στο τάι μπρέικ όμως ο Πέτι ήταν “όλα τα λεφτά” για τον Παμβοχαϊκό. Με το σερβίς και τα τελειώματα του Αμερικανού, η ομάδα του Δεληκώστα κατάφερε μετά το 8-5 εκμεταλλευόμενη τα λάθη του μαχητικού του αντιπάλου να πάρει με 15-9 το δίποντο της νίκης και παραμένοντας αήττητος εντός έδρας να φτάσει στους 7 βαθμούς, έναντι των 13 βαθμών του μέχρι σήμερα αήττητου Ηρακλή.

Κώστας Δεληκώστας (προπονητής Παμβοχαϊκού): «Μπορεί να κερδίσαμε αλλά δεν είμαστε ευχαριστημένοι από την εμφάνιση και το αποτέλεσμα. Ο Ηρακλής αγωνίστηκε χωρίς τον Καλαντάντζε και είχαμε ευκαιρία να πάρουμε τρίποντο. Εχουμε ένα θέμα στην ανάπτυξη που προσπαθούμε να το διορθώσουμε. Είχαμε πιο πολύ κόσμο. Κρατάμε τις δύο νίκες με Παναθηναϊκό και Ηρακλή και πάμε στη Σύρο για να δώσουμε έναν δύσκολο αγώνα με τον Φοίνικα».

Γιάννης Ορφανός (προπονητής Ηρακλή): «Κανείς δεν χαίρεται από την ήττα ειδικά όταν είναι η πρώτη στο πρωτάθλημα, αλλά τηρούμενων των αναλογιών είμαι ευχαριστημένος. Όλοι πιστεύουν πως ο Ηρακλής είναι μόνο ο Καλαντάντζε αλλά σήμερα δείξαμε πως δεν είναι μόνο ο Καλαντάντζε. Εχουμε καλή και μαχητική ομάδα και πιεστήκαμε πολύ από το σερβίς του Παμβοχαϊκού. Μπράβο στα παιδιά. Δουλεύουμε σκληρά και έχουμε λύσεις και από τον πάγκο. Όσοι μπήκαν βοήθησαν και διεκδίκησαν τη νίκη. Την Δευτέρα θα κάνει εξετάσεις ο Καλαντάντζε. Το μυαλό μας είναι πλέον στον αγώνα με τον Εθνικό».

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 3 (0/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Πέτι 26 (19/29 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ 35% άριστες), Πελεκούδας 14 (7/12 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Τζελάτης 17 (14/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπατατζίμ 21 (19/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)/ Τσαδήμας (λ, 66% υπ -38% άριστες), Ιωαννίδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 16 (14/29 επ, 2 μπλοκ, 41% υπ 26% άριστες), Τζιουμάκας 6 (6/17 επ), Κιόσης 7 (2/8 επ, 5 μπλοκ), Πέντσεφ 0 (0/3 επ), Ριζόπουλος 10 (9/21 επ, 1 άσσος, 48% υπ – 37% άριστες), Γάτσης 10 (7/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 63% υπ – 42% άριστες), Μπουράκης 9λ), Πρώιος, Στεφανίδης 10 (8/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ηλίας 1 (1/1 επ), Χριστόφας