Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 3-1 από την Ναντ και ψάχνει την υπέρβαση

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 από την σκληροτράχηλη Ναντ στο κλειστό του Μετς και η αποστολή του στη ρεβάνς στην Γαλλία (16/1) θα είναι… υπέρβασης ( σ.σ. χρειάζεται καθαρή νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και να κατακτήσει το χρυσό σετ) προκειμένου να κυνηγήσει την πρόκριση στην τετράδα του Challenge Cup.

Η γαλλική ομάδα ήταν εξ αρχής το φαβορί της αναμέτρησης αλλά τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη έχουν να δώσουν περισσότερα αγωνιστικά από ότι έδωσαν στην πρώτη αναμέτρηση στην έδρα τους. Μιλώντας για έδρα, η επιλογή του Μετς (και) από πλευράς κόσμου είναι η απάντηση μιας λανθασμένης επιλογής που η διοίκηση πρέπει άμεσα να διορθώσει για τα τμήματα βόλεϊ του συλλόγου που έχουν απομονωθεί.

Τώρα ως προς το αγωνιστικό σκέλος, ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ ήταν ανταγωνιστικός και μέχρι τα μισά του είχε το προβάδισμα. Μετά το 13-11 η Ναντ πάτησε γκάζι, ξετυλίγοντας  την ποιότητά της και προσπερνώντας για πρώτη φορά με 15-16. Με λάθος της Άτκινσον η διαφορά ανέβηκε στο +3 (15-18) αναγκάζοντας τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η Γκρότους μείωσε σε 19-21, αλλά οι Γαλλίδες κρατούσαν την υπέρ τους διαφορά για το 21-25.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟ μπήκε πιο αποφασιστικά, προηγήθηκε με 8-3 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου στην Γιάσπερ, η Ναντ μετά το τάιμ άουτ απάντησε με σερί 5-0 για να ισοφαρίσει σε 8-8. Καρκάσες και Άτκινσον έβαλαν ξανά μπροστά τις γηπεδούχες με 11-8, η Μιμς μείωσε σε 12-11 και λίγο αργότερα ισοφάρισε με μπλοκ στην Γκρότους (13-13). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο για να ακολουθήσουν δύο συνεχόμενες άουτ επιθέσεις από Μιμς, Γιάσπερ για το 19-17, αναγκάζοντας τον Σέζαρ Ερνάντεζ να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Καλμαζίδης με το σκορ 20-18 πέρασε τη νεαρή Φουμάκη για το σερβίς αντί της Χατζηευστρατιάδου, με τη νεαρή πασαδόρο να παίρνει άσσο (21-18) και να δυσκολεύει την υποδοχή των Γαλλίδων, με τη Σάμανταν να το εκμεταλλεύεται για το 22-18. Η αμερικανίδα κεντρική της Ναντ Τζεϊλίν Κιν με άσσο μείωσε σε 22-20, η Μιμς στην κόντρα έφερε το σετ στον πόντο (22-21) και με την άουτ επίθεση της Γκρότους έγινε το 22-22. Η Γκρότους έκανε το 23-22, η Μιμς κάρφωσε άουτ για το 24-22, η Ροτάρ μείωσε σε 24-23 και στη συνέχεια η Κούρταγκιτς μπλόκαρε την Γκρότους για το 24-24. Οι πράσινες δεν εκμεταλλεύτηκαν ούτε το τρίτο σετ μπολ τους, αλλά στο τέταρτο η Καράσοφ πάτησε στο αντίπαλο τερέν για το 27-25.

Ωστόσο, στο τρίτο σετ η αθηναϊκή ομάδα είχε κακό ξεκίνημα με τη Ναντ να φτάνει με άνεση στο 7-14. Με τα σερβίς της Σάμανταν οι γηπεδούχες ροκάνισαν σε 10-14, για να μειώσει η ίδια λίγο αργότερα στους δύο (15-17) αναγκάζοντας τη Ναντ να καλέσει τάιμ άουτ. Η Άτκινσον έφερε το σετ στον πόντο (16-17), για να εξελιχθεί το σετ σε ντέρμπι. Κάθε φορά που ο Παναθηναϊκός μείωνε οι Γαλλίδες έβρισκαν λύσεις, για να πάρουν εκ νέου προβάδισμα τριών πόντων με μπλοκ της Ροτάρ στην Άτκινσον (19-22). Μετά από φάση διαρκείας η Κούρταγκιτς σταμάτησε ψηλά την Καρκάσες (19-23), η ίδια μείωσε σε 20-23 για να ακολουθήσει μία άπυτ επίθεση της Ροτάρ για το 21-23. Μετά το τάιμ άουτ η Ναντ πήρε το σετ με άσσο της Ροτάρ που διαμόρφωσε το 21-25.

Στο τέταρτο σετ, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 7-5 αλλά η Ναντ έβγαλε και πάλι αντίδραση και με σερί 0-5 πέρασε μπροστά με 7-10. Οι Γαλλίδες είχαν τον έλεγχο του σετ, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 17-19 με επίθεση της Γενιτσαρίδη, αλλά χωρίς να καταφέρει κάτι παραπάνω. Η Κιν με άουτ επίθεση έκανε το 21-24 αλλά αμέσως μετά η Κούρταγκιτς έκανε το τελικό 21-25.

Τα λάθη (32) και τα λίγα μπλοκ (4 έναντι 12) μαζί με τις χαμηλές πτήσεις στην επίθεση είναι στοιχεία που στη ρεβάνς πρέπει να διορθωθούν γιατί σε αυτήν τη φάση της διοργάνωσης χρειάζονται… υπερβάσεις.
Διαιτητές: Τσέβικ (Τουρκία), Μίνινς (Λετονία).

1ο σετ: 8-5, 15-16, 18-21, 21-25
2ο σετ: 8-3, 16-15, 21-18, 27-25
3ο σετ: 5-8, 11-16, 19-21, 21-25
4ο σετ: 7-8, 10-16, 18-21, 21-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 51 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Ναντ προήλθαν από 3 άσσους, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 27-25, 21-25, 21-25) σε 113′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης):
Χατζηευστρατιάδου 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 8 (8/35 επ., 19% υπ. – 6% άριστες), Άτκινσον 17 (16/50 επ., 1 άσσος), Γκρότους 11 (11/23 επ., 88% υπ. – 50% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Σάμανταν 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 42% υπ. – 14% άριστες), Μπελιά (λ, 46% υπ. – 15% άριστες), Φουμάκη 1 (1 άσσος), Μεταξά, Γενιτσαρίδη 1 (1/3 επ., 43% υπ. – 29% άριστες).

ΝΑΝΤ (Όσκαρ Ερνάντεζ): Κιν 16 (13/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιάσπερ 7 (7/28 επ., 78% υπ. – 30% άριστες), Ροτάρ 14 (11/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 16% άριστες), Μιμς 21 (18/53 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούρταγκιτς 17 (11/17 επ., 6 μπλοκ), Καράσοφ / Τζιαρντίνο (λ, 74% υπ. – 53% άριστες), Ρακοτοζάφι, Ρεσπό, Ντόι.
Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Σήμερα η Ναντ έδειξε ότι είναι μια πολύ δυνατή ομάδα αλλά κι εμείς είμαστε. Η ρεβάνς θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι. Μας πίεσαν πολύ στο σερβίς, αντιθέτως εμείς όχι. Αυτό φάνηκε και στις επιθέσεις των δύο ομάδων».

Η πασαδόρος του Παναθηναϊκού Αθηνά Παπαφωτίου τόνισε
: «Σήμερα δεν πιάσαμε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Η Ναντ είναι μια πολύ καλή ομάδα, ωστόσο κι εμείς δεν παίξαμε όπως θα θέλαμε. Η ρεβάνς θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό ματς. Θα προετοιμαστούμε και θέλουμε να πετύχουμε το καλύτερο».