Ο ΠΑΟΚ «έσπασε το ρόδι» στο Ζηρίνειο με τρίποντο

Tην παρθενική του φετινή νίκη πανηγύρισε την Παρασκευή στο Ζηρίνειο ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 3-1 (25-21, 22-25, 25-22, 25-20) του Α.Ο.Π. Κηφισιάς, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Οι Θεσσαλονικείς, με κορυφαίο τον διαγώνιό του Ούντρις  προηγήθηκε δύσκολα με 0-1, αλλά παρά την ισοφάριση των βελτιωμένων σε σχέση με την πρεμιέρα γηπεδούχων, κατάφερε με όπλο του το σερβίς και με πολύ καλούς τους Στέλιο Τζιουμάκα, Μπράουν, και Πετρέα, που επέστρεψε μετά από χρόνια στο ελληνικό πρωτάθλημα, κατάφερε να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου φετινού τρίποντου. Για την γηπεδούχο, κορυφαίος σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ήταν ο Κωτσάκης

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο ΠΑΟΚ μπήκε στο Ζηρίνειο αποφασισμένος να ρεφάρει την ήττα της πρεμιέρας στη Σύρο από το Φοίνικα ΟΝΕΧ και με το σερβίς του προκάλεσε προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων, φτάνοντας σε νταμπλ σκορ, 10-5. Η Κηφισιά αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά στους δύο πόντους, 18-16 και 20-18, μειώνοντας με τον Ολλανδό Ντε Βάιερ, στον πόντο. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε σετ μπολ, με 24-22 και ο Ουντρις καθάρισε με 25-23 το σετ 1-0.

Η απάντηση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει… Στο β’ σετ η ομάδα των βορείων προαστείων της Αθήνας, αν και έχανε από δικά της λάθη 13-9 κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα 15-15 και να ξεφύγει με 19-16. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πλησίασε σε απόσταση αναπνοής, με άπιαστο σερβίς του Ούντρις, όμως το καλό μπλοκ των γηπεδούχων και η επίθεση του Κωτσάκη έφεραν την ισοφάριση 1-1, με 25-22.

Δυνατές μονομαχίες έγιναν και στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, 8-8. Από μπλοκ του Ουόλς οι Θεσσαλονικείς πήραν έναν αέρα τριών πόντων με 15-12, διαφορά την οποία η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη διατηρήθηκε και στο 20-17. Ακόμη ένα αποτελεσματικό «στοπ» του Καναδού πασαδόρου του ΠΑΟΚ, ανέβασε τη διαφορά στους 4 πόντους 22-18, για να υπογράψει ο Ουόλς με 25-22 και το δεύτερο κερδισμένο σετ της ομάδας του, 1-2 σετ.

Στο τελευταίο σετ ο Ούντρις πήρε την… πρωτοκαθεδρία από τον Ουόλς και ο ΠΑΟΚ ξέφυγε από νωρίς με τριπλάσια διαφορά 4-12. Κάπου εκεί ουσιαστικά το ματς τελείωσε, αφού παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να «κλείσουν την ψαλίδα» της διαφοράς, η ομάδα της Θεσσαλονίκης πανηγύρισε με εντυπωσιακό τρόπο και 25-20, την παρθενική νίκη της στη σεζόν.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τόλιος, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 23-25
2ο σετ: 5-8, 15-16, 21-18, 25-22
3ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 22-25
4ο σετ: 3-8, 9-16, 14-21, 20-25

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ οι πόντοι προήλθαν: 10 άσσοι, 51 επιθέσεις, 17 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-22, 22-25, 20-25) σε 125΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Γιάννης Ορφανός): Ντε Βάιερ 2 (1/1επ., 1 άσσος), Αμπράο 6 (6/15επ., 57%υπ., 43%αρ.), Κωτσάκης 18 (18/29επ., 50%επ., 15%αρ.), Λινάρδος 8 (3/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μιχάλι 6 (2/7επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Μαρκς 21 (16/28επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι) / Κοντοστάθης (λ. – 41%υπ., 12%αρ.), Παπαδόπουλος, Κωστόπουλος, Μελλές.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 15 (10/11επ., 5 μπλοκ), Πετρέας 12 (4/7επ., 4 μπλοκ, 4 άσσοι), Γουόλς 5 (1/2επ., 4 μπλοκ), Σωτηρίου (67%υπ., 33%επ.), Κουκλίνσκι 4 (4/14επ., 48%υπ., 12%αρ.), Άντρις 25 (19/39επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ. – 71%υπ., 29%αρ.), Τζιουμάκας 6 (5/8επ., 1 άσσος), Κουμεντάκης 11 (8/12επ., 3 μπλοκ, 57%υπ., 14%αρ.), Αντωνίου (λ.).

Ο προπονητής της Κηφισιάς Γιάννης Ορφανός είπε: “Ασφαλώς και δεν είμαστε ευχαριστημένοι που φεύγουμε από αυτό το παιχνίδι χωρίς να έχουμε πάρει βαθμό ή βαθμούς. Στο πρώτο σετ κάναμε κάποια εύκολα λάθη τα οποία μας στοίχησαν. Στη συνέχεια καταφέραμε να ισοφαρίσουμε παίζοντας καλύτερα από τον ΠΑΟΚ. Στο 4ο σετ για μεγάλο διάστημα δεν παίξαμε όπως έπρεπε, αν και προς το τέλος ανεβάσαμε την απόδοσή μας.
Από το παιχνίδι κρατάμε την αντίδραση που δείξαμε απέναντι σε ένα από τους διεκδικητές του τίτλου, αλλά σίγουρα μέσα στην έδρα μας θέλουμε να παίρνουμε και αποτελέσματα”.

O Φρέικ Ντε Βάιερ της Κηφισιάς δήλωσε: “Όλη την εβδομάδα αναλύσαμε τι δεν πήγε καλά στο παιχνίδι της πρεμιέρας, καθώς μας στεναχώρησε το γεγονός ότι δεν παλέψαμε όσο θα έπρεπε. Απόψε κόντρα στον ΠΑΟΚ για τρία σετ παίξαμε καλά και με μεγάλη μαχητικότητα κάτι που με ικανοποιεί. Δυστυχώς κάναμε κάποια εύκολα λάθη τα οποία δεν μας επέτρεψαν να πάρουμε κάτι από το παιχνίδι. Έχουμε μία ομάδα με καλούς παίκτες και δουλεύουμε σκληρά στις προπονήσεις. Κοιτάμε τη συνέχεια του πρωταθλήματος».

Για τους νικητές ο τεχνικός Γιάννης Καλμαζίδηςτονισε :«Δεν μπορώ να πως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τον τρόπο που ήρθε η νίκη, αλλά αυτό που μετράει στο τέλος είναι ότι καλύτερα να μην παίζεις καλά και να παίρνεις τους τρεις πόντους, παρά να παίζεις ωραία και να χάνεις. Πολλά κομμάτια ήταν θετικά, φάνηκε ότι είμαστε μία γεμάτη ομάδα, η οποία βρίσκει λύσεις και από τον πάγκο. Πήραμε βοήθειες από τους Κουμεντάκη και Τζιουμάκα, οι οποίοι δεν ξεκίνησαν από την αρχή, αυτό είναι και η έννοια της ομάδας, κάθε παίκτης έχει το δικαίωμα να μην αποδώσει κάποια στιγμή, και μπορεί να καλυφθεί από κάποιον άλλον, αυτό είναι θετικό. Έχουμε κάποια κενά διάστημα, γιατί, όπως όλες οι ομάδες μέχρι τώρα, δεν έχουμε απόλυτα ισορροπημένους αυτοματισμούς, και κάθε προπόνηση, κάθε αγώνας, θα βελτιώνεται αυτό».

Ο Μεσσήνιος αρχηγός της Εθνικής, από τους κορυφαίους του ματς, Γιώργος Πετρέας, που επέστρεψε μετά από χρόνια στα ελληνικά γήπεδα, αλλα απουσίασε από το ματς της Σύρου, συνδύασε το “ντεμπούτο” του στο φετινό πρωτάθλημα με νίκη, γεγονός που τον χαροποίησε ιδιαίτερα: «Σίγουρα είναι ένα παιχνίδι που το περιμέναμε δύσκολο. Δεν περνάς εύκολα από την Κηφισιά ειδικά φέτος που έχει καλή ομάδα και αξιόλογο προπονητή. Η επιστροφή μου είναι κάτι χαρμόσυνο για εμένα, να ευχαριστήσω όλο το τεχνικό επιτελείο και ειδικά τον φυσιοθεραπευτή μου, πολύ με βοήθησε να επανέλθω τόσο γρήγορα. Νομίζω φαίνεται πως δεν είμαι ακόμα έτοιμος και στο 100%. Ο Στέλιος Τζιουμάκας έδωσε ηρεμία στην ομάδα. Έχουμε δρόμο ακόμα, συνεχίζουμε».