Ο ΠΑΟΚ πέρασε αλώβητος με ανατροπή 1-3 από τη Σαντορίνη

Σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι στο ΔΑΠΠΟΣ της Σαντορίνης, παρουσία περίπου 400 θεατών ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τον Α.Ο. Θήρας με 1-0, τελικά κατάφερε με ολική ανατροπή, στο ντεμπούτο του Γιάννη Χαριτωνίδη στον πάγκο των φιλοξενούμενων, να φτάσει με αντεπίθεση διαρκειας δίκαια στη νίκη 1-3 (25-19, 14-25, 19-25, 19-25) και με το πολύτιμο τρίποντο να “σπάσει το ρόδι” με επιτυχία στην πρεμιέρα του Β’ γύρου  του πρωταθλήματος.

Για τη νικήτρια ομάδα της Θεσσαλονίκης κορυφαίες ήταν η Λι, Μερτέκη και Καλαντάτζε, ενώ για τον Α.Ο. Θήρας που δεν είχε σε καλή ημέρα την Μίτροβιτς, ξεχώρισαν οι Άμποτ και Αδαμοπούλου.

Ο Α.Ο. Θήρας με καλό σερβίς και αιχμή του δόρατος την Αμερικανιδα Άμποτ, μετά το νευρικό ξεκίνημα και το 1-3 του ΠΑΟΚ, προσπέρασε με 7-4. Η λειτουργία του μπλοκ-άμυνα για τις γηπεδούχες και τα λάθη των φιλοξενούμενων ανέβασαν την διαφορά στο 11-7 και με την ομάδα της Σαντορίνης να εκμεταλλεύεται συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις της Κογιάρ και την κακή υποδοχή του ΠΑΟΚ στο σερβίς της Διάλλα, η διαφορά έφτασε στην υψίστη τιμή της στο σετ 19-12. Το «ασπρόμαυρο» μπλοκ έδωσε τρεις σερί πόντους στις φιλοξενούμενες που μειώσανε σε 20-18, αλλά με τις αλλαγές των Αδαμοπούλου και Μερκούρη αντί των Μουρίγιο και Κωνστανινίδου ο Α.Ο. Θήρας από το σερβίς της Μίτροβιτς πήρε κεφάλι στα σετ, 1-0 με 25-19.

Με τις Κωνσταντινίδου-Μουρίγιο να επιστρέφουν στο βασικό σχήμα του Α.Ο. Θήρας η νησιώτικη ομάδα από δικά της λάθη σε επίθεση και υποδοχή βρέθηκε πίσω στο σκορ 3-7 και 4-10 δια χειρός Λι.  Με την Λι να σερβίρει και την Μερτέκη να τελειώνει όλες τις κόντρα μπάλες η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 16-6 και με τον ΠΑΟΚ να έχει επιβάλλει πλήρως το ρυθμό του οι Θεσσαλονικές μετά το 9-20 έφτασε με μπλοκ αόυτ της Μερτεκη στην ισοφάριση 1-1 σετ με 14-25.

Το γ’ σετ ξεκίνησε με βασική την Αδαμοπούλου αντί της Μουρίγιο για τον Α.Ο.Θήρας, αλλά ο ΠΑΟΚ με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε δυναμικά και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων στην υποδοχή προηγήθηκε 6-13- 8-16. Η ομάδα του Παπαδόπουλου δεν τα παράτησε, με ένα επιμέρους σερί 2-6 και καλό μπλοκ μείωσε με αιχμή του δόρατος την Αδαμοπούλου σε 14-18, αλλά οι φιλοξενούμενες ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στο +7 , 14-21.  Παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων που μείωσαν προσωρινά σε 18-22, ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις για να ζευγαρώσει τα κερδισμένα του σετ, 1-2 με 19-25 από πλασέ της Γαλλίδας Φιντόν.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του 4ου σετ , 4-4, αλλά ο ΠΑΟΚ με καλό σερβίς των Λι και Μερτέκη ξέφυγε γρήγορα με 12-6. Με τον Κ.Παπαδόπουλο να ρίχνει στο ματς την Μουρίγιο αντί της Μίτροβιτς , ο Α.Ο. Θήρας μείωσε σε 10-12. Με πρωταγωνίστρια στην επίθεση την Αδαμοπούλου και άσο της Άμποτ η ομάδα της Σαντορίνης ισοφάρισε αρχικά με την Αδαμοπούλου σε 13-13 και έπειτα προσπέρασε με 15-13. Το μπλοκ της Καλαντάντζε έδωσε και πάλι το προβάδισμα στις φιλοξενούμενες, 15-16. Το καλό μοίρασμα παιχνιδιού της Λι βοήθησε τον ΠΑΟΚ να ξεφύγει με 16-18, αλλά το μπλοκ της Αργυρίου στην Κογιάρ μείωσε στον πόντο 17-18. Στο 18-19 πέρασε η Μερκούρη στην πάσα αντί της Κωνσταντινίδου, αλλά νέα λάθη έδωσαν αέρα στο 19-23 από επίθεση της Πολυνοπούλου για να φτάσει στη νίκη 1-3 με 19-25 από άσο της Μερτέκη.

*Οι πόντοι του Α.Ο. Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 14-25, 19-25, 19-25) σε 102′

Κώστας Παπαδόπουλος (Προπονητής Α.Ο Θήρας): «Κάναμε ένα καλό α’ σετ, αλλά το ζήτημα είναι ότι γενικά πρέπει να έχεις διάρκεια απέναντι σε καλές ομάδες όπως ο ΠΑΟΚ. Για τα δύο επόμενα σετ δεν μπορέσαμε να ανταποκριθούμε, αν και το γ’ σετ παίχθηκε επί ίσοις όροις μέχρι ένα σημείο. Προσπαθήσαμε και στο τελευταίο σετ, σε κάποια σημεία περιμέναμε περισσότερα, αλλά με τέτοιες ομάδες δεν έχεις την πολυτέλεια να κερδίσεις τέτοια παιχνίδια, παίζοντας καλά για δύο σετ».

Γιάννης Χαριτωνίδης (Προπονητής ΠΑΟΚ):
 «Μετά από τρία άσχημα αποτελέσματα θέλαμε να κλείσουμε τη χρονιά με μία νίκη και τα καταφέραμε. Περιμένουμε τώρα την έλευση του νέου προπονητή  και θεωρώ ότι η ομάδα έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης προκειμένου να πετύχει τους στόχους της. Εύχομαι Χρόνια Πολλά με υγεία και καλή χρονιά σ’ όλο τον κόσμο».

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Κώστας Παπαδόπουλος): Άμποτ 17 (14/45 επ., 3 άσσι, 51% υπ. – 29% άριστες), Μουρίλο 4 (4/20 επ.), Διάλλα 7 (4/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μίτροβιτς 6 (5/29 επ., 1 άσσος, 33% υπ. – 21% άριστες), Αργυρίου 6 (4/15 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 59% υπ. – 53% άριστες), Αδαμοπούλου 10 (10/28 επ., 25% υπ. – 25% άριστες), Μερκούρη.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Χαριτωνίδης): Πολυνοπούλου 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ), Καλαντάτζε 8 (5/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μερτέκη 18 (15/37 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 23% άριστες), Κογιάρ 8 (4/24 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φιντόν 12 (9/32 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. – 60% άριστες), Λι Ντα 5 (2/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 38% υπ. – 17% άριστες), Παπαδοπούλου (λ), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση 2 (2/11 επ.).

Πριν την έναρξη του αγώνα ο εκπρόσωπος της εταιρείας Sky Bay και εκ των χορηγών της ομάδας μας Νικος Σπαράγγης, βράβευσε την Χριστίνα Αδαμοπούλου για την ανάδειξη της νεαρής ακραίας της Σαντορίνης ως ΚΥΑΝΑ ΜVP της 12ης αγωνιστικής στο 2-3 επί του Ολυμπιακού στου Ρέντη.