Ο Θρίαμβος ήρθε τελικά απ’ το Χαλάνδρι

Ο ΓΣ Χαλανδρίου ήταν ο νικητής του συναρπαστικού ντέρπι νεοφωτίστων του Β’ ομίλου της Α2 Γυναικών, καθώς η ομάδα του Στέλιου Ατσιδαύτη, επιβλήθηκε στο Χαϊδάρι με 3-2 (25-18, 21-25, 25-23, 13-25, 15-5) του τοπικού Θριάμβου.

Η ομάδα του Χαλανδρίου ξεκίνησε πολύ δυναμικά το ματς, κόντρα στα κορίτσια της Χαράς Σάκκουλα, που πριν από το σερβίς του αγώνα, βρίσκονταν μόλις ένα βαθμό πίσω από τις 3ες στην κατάταξη φιλοξενούμενες.

Ο ΓΣ Χαλανδρίου ανώτερος σε όλους τους τομείς έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του α΄σετ, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχες αντέδρασαν. Με άμυνα για σεμινάριο και εντυπωσιακές προσπάθειες ο Θρίμαβος , αν και στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ, έβλεπε τις πλάτες των αντιπάλων του, εκμεταλλεύτηκε την αναποτελεσματικότητα στην επίθεση του ΓΣ Χαλανδρίου και κατάφερε να γυρίσει το σκορ και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Μάχη μέχρι τελικής πτώσεως έγινε στο γ’ σετ, όπου οι δύο ομάδες προσπάθησαν από την αρχή επιβάλλουν το ρυθμό τους. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν και πάλι με 9-3 αλλά με όπλο του και πάλι την άμυνα, το Χαιδάρι το γύρισε πάλι. Οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι χέρι στο 18-18 και τελικά μετά από μονομαχία πόντο πόντο, ο ΓΣ Χαλανδρίου ζευγάρωσε τα κερδισμένα του σετ με 2-1.

Στο δ’ σετ, το Χαϊδάρι, κυριάρχησε πλήρως απέναντι στα κορίτσια του Ατσιδάφτη, οι οποίες σε εκείνο το έδειξαν να μην έχουν μπει καθόλου στο παιχνίδι με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να κάνουν πάρτι στο φιλέ και να στείλουν το ματς στο 5ο σετ ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ όμως η φιλοξενούμενη ομάδα συσπειρώθηκε, έδειξε χαρακτήρα – προσωπικότητα και έφτασε τελικά εύκολα σε μία σημαντική βαθμολογικά και ψυχολογικά νίκη.

Τσαρακλή: “Αλατοπίπερο στον όμιλο”

“”Έγινε ένα πολύ δύσκολο ματς, θεαματικό με πολλές εξαιρετικές άμυνες” δήλωσε ικανοποιημένη από την εξέλιξη και το τελικό αποτέλεσμα στο www.volleyplanet.gr η άσος του ΓΣ Χαλανδρίου, Άρτεμις Τσαρακλή, η οποία απολαμβάνει μέχρι στιγμής την εντυπωσιακή φετινή πορεία της ομάδας της καθώς όπως τόνισε “βλέπουμεν το κάθε ματς ξεχωριστά. Χωρίς άγχος, χωρίς πίεση ακριβώς όπως θέλουμε να παίξουμε και την επόμενη αγωνιστική με τον πρωτοπόρο του ομίλου μας, Φιλαθλητικό Λαρισαϊκό. Θά θελα πολύ ένα επιτυχημένο αποτέλεσμα, για να βάλουμε λίγο… αλατοπίπερο στον όμιλο!”

Στα υπόλοιπα μέχρι τώρα αποτελέσματα της Α2 Γυναικών είχαμε τα εξής αποτελέσματα