Οι… άσσοι έβγαλαν νικητή στο Ζηρίνειο

Με το σερβίς του να διαλύει κάθε έννοια υποδοχής ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα απο το Ζηρίνειο και με το 3-1 επί της Κηφισιάς οι “ερυθρόλευκοι” κατέκτησαν το τρίποντο κατά την 16η αγωνιστική…

Ένα εκπληκτικό “ερυθρόλευκο” κρεσέντο άσσων στο Ζηρίνειο χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό και με το 3-1 οι Πειραιώτες κράτησαν την υπέρ τους διαφορά με τον ΠΑΟΚ και πλέον πάνε με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι κορυφής της επόμενης αγωνιστικής.

Στην αναμέτρηση με την Κηφισιά ο Ιντάλγκο με 11 άσσους και ο Στέρν με 23 πόντους (6 άσσοι) οδήγησαν τον Ολυμπιακό στο τρίποντο κόντρα στην Κηφισιά που είχε τον Οκασίνοβιτς με 23 πόντους και προηγήθηκε στο παιχνίδι με 1-0.

Ωστόσο οι “ερυθρόλευκοι” μετά το πρώτο σετ φρόντισαν να γυρίσουν την ροή του παιχνιδιού και να φθάσουν στη νίκη.

Στο δεύτερο σετ οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν καλύτερα και με διαδοχικούς άσσους του Ιντάλγκο προηγήθηκαν 6-4, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στους 5 πόντους 11-6 με την Κηφισιά να κάνει λάθη στην επίθεση. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν την υπεροχή φτάνοντας στο 14-8, ενώ στη συνέχεια οι δύο προπονητές δέχθηκαν κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία, με το σκορ να πηγαίνει στο 15-9.

Ο Ολυμπιακός «δεν κοίταξε πίσω» έφτασε σε νταμπλ σκορ 24-12 με «όπλα» το σερβίς και το μπλοκ και πήρε το σετ 25-15 εκμεταλλευόμενος την τέταρτη ευκαιρία του, με τον Στέρν να κερδίζει μπλοκ άουτ.

Το πλασέ του Τσέιβερς και το άουτ του Στερν έβαλαν την Κηφισιά νωρίς μπροστά στο 3ο σετ με 5-3 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει γρήγορα 7-7 με μπλοκ του Παγιένκ και να προσπερνά 15-8 με πέντε άσσους του Ιντάλγκο! Η Κηφισιά βγήκε από τη δύσκολη περιστροφή, μείωσε στη συνέχεια 21-17 με τον Τσέιβερς, όμως ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε και πήρε το σετ 25-18 μετά από λάθος του Αμερικανού ακραίου των γηπεδούχων.

Δυνατές «μάχες» στο φιλέ είχε το 4ο σετ με τον Ολυμπιακό να προηγείται 7-5 και την Κηφισιά να ισοφαρίζει 9-9 με τον Οκοσάνοβιτς. Για ακόμα μία φορά το σερβίς του Ιντάλγκο «πλήγωσε» τους γηπεδούχους με τους «ερυθρόλευκους» να ανακτούν το προβάδισμα 11-9, με τον Οκοσάνοβιτς να «απαντά με το ίδιο νόμισμα» ισοφαρίζοντας 11-11. Στην εξέλιξη του σετ οι δύο ομάδες κράτησαν το side out και έφτασαν μαζί μέχρι το 15-15. Στη συνέχεια η τρομερή άμυνα του Κοντοστάθη και το μπλοκ του Τσέιβερς, καθώς και το άουτ του Παγιένκ έφεραν την Κηφισιά στο 17-15 ξεσηκώνοντας το Ζηρίνειο.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα ισοφαρίζοντας 17-17, ενώ λίγο αργότερα με νέο άσσο του Ιντάλγκο ανέκτησε τα «ηνία» 19-18. Το φινάλε του σετ ήταν «θρίλερ» με την Κηφισιά να μπαίνει μπροστά 22-21 με μπλοκ του Ρικάρντο και να φτάνει σε σετ μπολ 24-23 με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Οκοσάνοβιτς. Ο Ολυμπιακός με τον Ιντάλγκο ισοφάρισε 24-24, με τον διαγώνιο του έφτασε σε ματς μπολ 25-24 ο Οκοσάνοβιτς κράτησε την Κηφισιά «ζωντανή» 25-25. Ο Ιντάλγκο έδωσε νέο ματς μπολ στον Ολυμπιακό 26-25 και τελικά οι «ερυθρόλευκοι» το κατέκτησαν 27-25 μετά από άουτ του Σέρβου διαγώνιου της Κηφισιάς.

Οι πόντοι του Α.Ο.Π. Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 20 άσσοι, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: Τα σετ: 1-3 (25-23, 15-25, 18-25, 25-27) σε 121
Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 23π. (17/43επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρουσσόπουλος 2 (2/3επ.), Ρέγκο Ρικάρντο 8 (7/11επ., 1 μπλοκ), Σπηλιώτης, Μαϊκόν 7 (2/5επ., 5 μπλοκ), Τσέιβερς 15 (11/32επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 49%υπ., 6%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 58%υπ., 21%αρ.), Σιημήτρας, Στιβαχτής, Παπαδόπουλος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζιουλιάνι): Παγιένκ 9π. (5/16επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Στερν 23 (16/29επ., 6 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (9/14επ., 1 άσσος, 60%υπ., 27%αρ.), Τράβιτσα 1 (1 μπλοκ), Λινάρδος 7 (3/7επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 24 (12/22, 1 μπλοκ, 11 άσσοι, 60%υπ., 30%αρ.) / Τζιάβρας λ. (69%π., 14%αρ.), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος, Ζουπάνης 1 (1/1επ.), Δαλακούρας (1/0επ., 67%υπ.).