CHALLENGE CUP

Όλα για τη ρεβάνς στον Έβρο

Δεν τα κατάφερε στον πρώτο του φετινό ευρωπαϊκό σταθμό ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, καθώς στο α’ ματς του Β’ γύρου τοτ Τσάλεντζ Καπ γνώρισε στην Ελβετία την ήττα με 3-1 (25-18, 25-23, 16-25, 25-23) σετ από την γηπεδούχο TVS.

H ομάδα του Σάκη Μουστακίδη, αν και βρέθηκε να χάνει στη Ζυρίχη με 2-0 σετ από την ΤV Schönenwerd , πάλεψε για την ανατροπή, μείωσε σε 2-1, στο 4ο σετ “άγγιξε” την ισοφάριση, όμως στις λεπτομέρειες η ελβετική ομάδα πήρε την πολύτιμη νίκη , που της επιτρέπει να ταξιδέψει για τη ρεβάνς στον Έβρο με καλή ψυχολογία και αισιοδοξία για την πρόκριση.

Από την άλλη πλευρά, οι ακρίτες με το κόσμο στο πλευρό τους θα κυνηγήσουν στις 19/11 (19.00) το 3-0 ή 3-1, ώστε να διεκδικήσουν την πολυτιμη πρόκριση στο “χρυσό’ σετ.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα και τοπ σκόρερ, ήταν ο διαγώνιος του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, Τσουκ που παρά τους 22 του πόντους δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα της ελληνικής ομάδας, 11 πόντους με 3 μπλοκ είχε ο Μίχαλι, ενώ ο Ανέστης Δαλακούρας με 44% άριστες προσπάθειες  κράτησε όσο μπορούσε την υποδοχή των ακριτών.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μίχαιλ 11 (3 μπλοκ), Τσουκ 22 (52% επ.), Κιόσης 8 (2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 8 (3 μπλοκ), Άντριτς 7 (35% επ.), (λίμπερο Δαρίδης, υποδοχή 18%), Δαλακούρας Κ. 1, Κασαμπαλής.