Ολική ανατροπή για ΟΠΕ Ρεθύμνου

Στο κλειστό του Μίλωνα οι «πράσινοι» του Χρήστου Ντόζη προηγήθηκαν με 2-0 επί του ΟΠΕ Ρεθύμνου, ωστόσο οι Κρητικοί με πρωταγωνιστή τον Κόκκινο κατάφεραν να γυρίσουν τον αγώνα και με το 2-3 να πανηγυρίσουν τη νίκη κατά την 13η αγωνιστική του Α Ομίλου της Α2 των ανδρών.

Το πολύ καλό ξεκίνημα του Μίλωνα στη Νέα Σμύρνη δεν αρκούσε τους παίκτες του Χρήστου Ντόζη προκειμένου να πάρουν τη νίκη απέναντι στο Ρέθυμνο που είχε εκτός αγώνα τον Νίκο Ζουπάνη και σε κακή επιθετικά μέρα τον Γιώργο Κοτσιλιάνο.

Οι «πράσινοι» με πολύ καλές επιθέσεις από τον Κυριάκο Σπυριούνη και την εμπειρία του Θανάση Πανούσου εκμεταλλεύθηκαν την κακή υποδοχή των Κρητικών και με το 25-17 και 25-21 έκαναν το 2-0 δείχνοντας πως μπορούν να φθάσουν στη νίκη και το τρίποντο.

Ωστόσο ο Παρασιάδης ανακάτεψε την τράπουλα στην ομάδα του πέρασε διαγώνιο τον Βασίλη Κόκκινο ο οποίος ήταν πολύ καλός στην  επίθεση και σε συνδυασμό με τις καλές άμυνες  και την χαλάρωση του Μίλωνα με το 22-25 και το 19-25 έκαναν το 2-2 στέλνοντας την αναμέτρηση στο 5ο σετ.

Εκεί οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-2 και 5-4, ωστόσο οι Κρητικοί έφθασαν στο 6-8 και την περιστροφή γηπέδου. Ο Μίλωνας ισοφάρισε σε 9-9 όμως ο ΟΠΕ Ρεθύμνου έκανε τα 9-11 και το 11-13 για να τελειώσει τον αγώνα με Χνάρη να κάνει τα 12-15 και να χαρίζει το δίποντο στους «κυανοκίτρινους».