Ολυμπιακός: Ήττα από Ζιράτ, συνεχίζει στο CEV Cup κόντρα στην Αρκάς

O Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από τη Ζιράτ και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι ερυθρόλευκοι ισοβάθμησαν με τη Κνακ στον όμιλο και θα έχουν δεύτερη ευκαιρία στο CEV Cup, όπου  θα αντιμετωπίσουν την ισχυρή τουρκική Αρκάς Σμύρνης με πρώτο αγώνα στο Μελίνα Μερκούρη Ρέντη.

Ως προς την αναμέτρηση, οι παίκτες του Ντανιέλ Καστελάνι από το 20-22 του πρώτου σετ και μετά δεν κατάφεραν να παίξουν στον ίδιο ρυθμό με τους Τούρκους, οι οποίοι αν και αδιάφοροι βαθμολογικά παρατάχθηκαν με πλήρη σύνθεση. Όπλο της Ζιράτ ήταν η επίθεση με 52% αποτελεσματικότητα, έναντι 36% του Ολυμπιακού, που έμεινε χαμηλά στην υποδοχή (28% με 7% άριστες), δυσκολεύοντας την ανάπτυξη στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του πρώτου σετ στο μεγαλύτερο μέρος του και έδειχνε ικανός για να ξεκίνησει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αναμέτρηση. Με άσσο του Κουμεντάκη οι ερυθρόλευκοι πήραν τη μεγαλύτερή τους διαφορά (7-10). αλλά γρήγορα οι παίκτες της Ζιράτ αντέδρασαν. Με άουτ επίθεση του διεθνή ακραίου οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με 15-14, αλλά ο ίδιος ο Κουμεντάκης έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό με τον δεύτερό του άσσο (16-17). Με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Στερν η ομάδα του Καστελάνι πέρασε μπροστά με 20-22, αλλά μετά την αλλαγή που πήρε ο Καμέχο (21-22) γύρισε το σετ. Με πρωταγωνιστή τον Τερ Ματ στο σερβίς που χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού έδωσε την ευκαιρία στο μπλοκ των Τούρκων να κάνουν τη ζημιά, για να γίνει το 1-0 σετ με 25-22.

Το δεύτερο σετ ήταν και το χειρότερο για τον Ολυμπιακό, καθώς έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ. Ο Καστελάνι πραγματοποίησε και αλλαγές κατά την διάρκειά του, με τον Ζουπάνι και τον Δαλακούρα να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να μειώσουν, για να γίνει το 2-0 σετ με 25-17.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο σετ, με τη Ζιράτ να πιέζει την υποδοχή του Ολυμπιακού με αποτέλεσμα να πάρει από νωρίς προβάδισμα. O Ολυμπιακός υπέπεσε στα 10 από τα 17 συνολικά λάθη του στο τρίτο σετ, οι Τούρκοι το εκμεταλλεύτηκαν και με άσσο του Άντερσον διαμορφώθηκε το τελικό 25-18.

Διαιτητές: Αρό (Φινλανδία), Ροντρίγκεζ (Ισπανία).

1ο σετ: 6-8, 16-15, 19-21, 25-22
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-17
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-14, 25-18

*Οι πόντοι της Ζιράτ προήλθαν από 7 άσσους, 33 επιθέσεις (52% αποτελεσματικότητα), 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων (16 χαμένα σερβίς) και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 27 επιθέσεις (36% αποτελεσματικότητα), 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων (13 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-17, 25-18) σε 81′

ΖΙΡΑΤ (Μουστάφα Καβάζ): Άντερσον 11 (7/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 58% υπ. – 42% άριστες), Τερ Ματ 9 (7/21 επ., 2 άσσοι), Μπουλμπούλ 11 (6/8 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Έκσι 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Γκουνιές 7 (2/3 επ., 5 μπλοκ), Καμέχο 12 (10/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. – 29% άριστες) / Μπαϊρακτάρ (λ, 33% υπ. – 17% άριστες), Γιατγκίν 1 (1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Παγένκ 8 (6/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στερν 4 (3/16 επ., 1 μπλοκ), Γκουσταβάο, Κουμεντάκης 10 (6/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 32% υπ. – 9% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 24% υπ. – 0% άριστες), Ζουπάνι 2 (2/4 επ.), Δαλακούρας, Τζούριτς.
Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ντανιέλ Καστελάνι δήλωσε: «Απόψε, η Ζιράτ είχε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, πολύ υψηλού επιπέδου. Ήταν πάρα πολύ καλοί στο σέρβις, με μεγάλη ποικιλία στα χτυπήματα τους, κάτι που πιστεύω, ότι ήταν και το κλειδί του αγώνα. Οσο για εμάς, δεν έχει σημασία το σκορ. Παλέψαμε με ομαδικό πνεύμα απέναντι σε μια ομάδα, που έπαιζε το τέλειο παιχνίδι, κάτι που ήταν πολύ δύσκολο να αντιμετωπίσουμε. Εμείς, συνεχίζουμε στο πλάνο μας, με το δικό μας στυλ και ύφος παιχνιδιού».

Ο πασαδόρος του Ολυμπιακού Ντράγκαν Τράβιτσα τόνισε:
 «Φυσικά και είμαστε στεναχωρημένοι, αλλά βρήκαμε απέναντι μας μια ομάδα που έπαιξε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, σε όλους τους τομείς του αγώνα, στην υποδοχή, στο σερβίς, στο μπλοκ. Ήταν πολύ δύσκολο να βρούμε το παιχνίδι μας, πρέπει να τους συγχαρούμε, το αξίζουν. Όσον αφορά στην παρουσία μας στην διοργάνωση, νομίζω οτι αφήσαμε το στίγμα μας, παίξαμε σε αγώνες υψηλού επιπέδου. Κάποιες στιγμές μπορούσαμε να ανταποκριθούμε καλύτερα, κάποιες άλλες όμως όχι. Το Champions League τελείωσε για εμάς, συνεχίζουμε για τους υπόλοιπους στόχους που έχουμε».