Όνειρο ζουν, μη τους ξυπνάτε στην Βέροια – Στον τελικό ο Φίλιππος 3-1 τον ΠΑΟΚ (vid)

Στην παρθενική του συμμετοχή στο φάιναλ φορ του Λίγκ Καπ Ν. Σαμαράς της Βέροιας ο τοπικός Φίλιππος επικράτησε με 3-1 ( 25-19, 25-23, 23-25, 25-23) σετ του ΠΑΟΚ στον α’ ημιτελικό της διοργάνωσης και έγραψε μία ακόμη χρυσή σελίδα στην ιστορία του, σφραγίζοντας πανηγυρικά την πρόκρισή του στον κυριακάτικο τελικό της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Ημαθίας, από τον πρώτο πόντο του ημιτελικού έδειξε “διψασμένος” για τη νίκη και με εξαίρεση το 3ο σετ , όντας καλύτερος του αντιπάλου του στους περισσότερους τομείς, κατάφερε παρά την αντίδραση του πανίσχυρου ΠΑΟΚ, που τα ΄δωσε όλα για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ , στο δ’ σετ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ 21-23 και να φτάσει με 25-23 στη νίκη-πρόκριση της χρονιάς.

Από την αρχή του αγώνα ο πρωτάρης στο θεσμό Φίλιππος Βέροιας με πιεστικό σερβίς και φοβερό ενθουσιασμό είχε με αδιαπέραστο μπλοκ το προβάδισμα μέχρι και το 9-8. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ, ισοφάρισε 11-11 με εντυπωσιακό μονό μπλοκ του Εβάντρο στον Γ. Τζιουμάκα, αλλά ο αρχηγός των ερυθρόλευκων της Βέροιας με προσωπικούς του πόντους, ανέκτησε το προβάδισμα για τους «οικοδεσπότες» με 17-14. Η άουτ επίθεση του Γ. Τζιουμάκα έφερε ξανά τους Θεσσαλονικείς σε απόσταση αναπνοής, 18-17 αλλά έπειτα από μάχη πόντο πόντο μέχρι και το 20-19, ο Φίλιππος Βέροιας ξέφυγε με μπλοκ άουτ του Γ. Τζιουμάκα 23-19 και με τριπλό μπλοκ πανηγύρισε με 25-19 την κατάκτηση του ιστορικού πρώτου σετ στο θεσμό 1-0.

Με το κερδισμένο σετ να δίνει φτερά στα πόδια της ομάδας του Σωκράτη Τζιουμάκα, ο Φίλιππος Βέροιας εκμεταλλευόμενος κάποια λάθη του ΠΑΟΚ και το δικό του καλό σερβίς προηγήθηκε 7-5, και είχε σταθερά το προβάδισμα με 14-10 (μπλοκ άουτ Γ. Τζιουμάκα και 17-14 από λάθος σερβίς της ομάδας του Ματιάσεβιτς. Με πρωταγωνιστή τον Έβάντρο ο «Δικέφαλος του Βορρά» άρχισε στη συνέχεια να γίνεται απειλητικός, με άσο του Βραζιλιάνου ακραίου μείωσε σε 19-18, ενώ με επίθεση του αρχηγού Τερζή οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 20-20. Ο Βραζιλιάνος του Φιλίππου, Εντουάρντο έκανε το 23-21 για τους γηπεδούχους που με το τελείωμα του Γ. Τζιουμάκα, ξέσπασαν σε έξαλλους πανηγυρισμούς, ζευγαρώνοντας με 25-23 τα κερδισμένα τους σετ.

Στο γ’ σετ ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με καλό μπλοκ προηγηθηκε με 5-10 και 11-1, ο Φίλιπος Βέροιας μείωσε με Προύσαλη 11-13  Στο 14-11, σε μία δύσκολη φάση, όπου ο ΠΑΟΚ ζήτησε 4 μπαλιές σε επίθεση του Τζιουμάκα, το video chek δεν κατάφερε να δώσει λύση και ο διαιτητής κ. Γεωργιάδης έδωσε τη φάση ως μη γενόμενη.  Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν από άουτ επίθεση του Βαν Ντε Ντρις 15-15 και από εκεί και πέρα το σετ εξελίχθηκε σε αναμέτρηση του Βέλγου μπόμπερ με τον Γ. Τζιουμάκα, με τον άσο του ΠΑΟΚ να κάνει το 19-23. Η ομάδα της Βέροιας δεν τα παράτησε, ισοφάρισε 23-23 με τον Εντουάρντο, αλλά ένα σερβίς του Βραζιλιάνου στο φιλέ και ο άσος του Κουμεντάκη έβαλαν ξανά τον ΠΑΟΚ στο «κόλπο», καθώς μείωσε με 23-25 σε 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ οι Θεσσαλονικείς τα έδωσαν όλα για την ισοφάριση και προηγήθηκαν με άσο του Τακουρίδη 7-10, αλλά ο Φίλιππος Βέροιας με πρωταγωνιστές τους Γάτση, Μαυροβουνιώτη ξέφυγε με 14-12 και 17-15. Από άουτ σερβις του ΠΑΟΚ, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα με 21-18, αλλά η ομάδα του Ματιάσεβιτς εκμεταλλευόμενη λάθη του Φιλίππου μείωσαν με επίθεση του Βαν Ντε Ντρις και μπλοκ άουτ του Βέλγου έφεραν το σκορ στα ίσα 22-22. Το καλό σέρβις του Άγκανιτς προκάλεσε προβλήματα στην υποδοχή των ερυθρόλευκων της Βέροιας με τους Θεσσαλονικείς να προσπερνάνε 22-23 . Στο 23-23 ο άσος του Γ. Τζιουμάκα, όπως επιβεβαίωσε και το Vιδεο Chek έφερε σε σετ-ματς μπολ τους οικοδεσπότες, που με μπλοκ έφτασε με 25-23,3-1 σε έναν ιστορικό θρίαμβο και μία επική πρόκριση στον τελικό της Κυριακής (20.00).

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-19

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-20, 25-23

3ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 23-25

4ο σετ: 7-8, 16-15, 21-18, 25-23

*Οι πόντοι του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-23, 23-25, 25-23) σε 117′

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μαυροβουνιώτης 12 (10/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 76% υπ. – 47% άριστες), Προύσαλης 3 (3/3 επ.), Γάτσης 10 (7/10 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 24 (19/34 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στουντζίνσκι 15 (15/24 επ., 61% υπ. – 42% άριστες), Φερέλ 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 46% υπ. – 21% άριστες), Γραμμενούδης, Μιχελάκης, Τζιουμάκας Στ..

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζής 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Άγκανιτς 6 (6/12 επ.), Κουμεντάκης 5 (3/11 επ., 2 άσσοι, 65% υπ. – 39% άριστες), Τακουρίδης 8 (4/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εβάντρο 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ, 38% υπ. – 29% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 24 (23/45 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 69% υπ. – 62% άριστες), Πριγέν, Σωτηρίου 6 (5/10 επ., 1 άσσος, 53% υπ. – 32% άριστες), Κανέλλος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Καπετανίδης.

Δείτε βίντεο με τον τελευταίο πόντο, με τους πανηγυρισμούς και δηλώσεις…