Όρθιος κόντρα στο «Πειρατικό»

“Δια πυρός και σιδήρου” πέρασε σε ένα συγκλονιστικό ματς με αλλεπάληλες αναντροπές ο Παναθηναϊκός μέχρι να κάμψει με 3-2 (25-22, 22-25, 19-25, 25-19, 15-12) σετ στην Κυψέλη τον ψυχωμένο Φοίνικα Σύρου και να αποχαιρετήσει νικηφόρα το 2016 διατηρώντας αλώβητη για μία… ολόκληρη χρονιά την έδρα του.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το… σκούπισμα στη Μίκρα, ο Παναθηναϊκός με καλή υποδοχή επιθετική πολυφωνία προηγήθηκε με 8-6 του Φοίνικα Σύρου, ο οποίος στη συνέχεια με αποτελεσματικό μπλοκ και λάθη του αντιπάλου του, πέρασε μπροστά με 16-12. Με τον Τσίροβιτς από τη γραμμή του σερβίς να “χαλάει” τη νησιώτικη υποδοχή και να παίρνει και 3 άσους οι πράισνοι” ισοφάρισαν σε 16-16. Παρά την πίεση του “πειρατικού” σερβίς η ομάδα του Ανδρεόπουλου, πήρε ξανά κεφάλι με 19-18 και τελικά με τις… λάτιν βοήθειες των Ρανγκέλ, Γκονζάλες και την κακή υποδοχή των αντιπάλων κατέκτησε με “πέναλτι” στο φιλέ του Χαραλαμπίδη με 25-22 το σετ, 1-0.

Το β’ σετ άρχισε με την ομάδα του Ντούσκο Νίκολιτς να πιέζει από το σερβίς, δημιουργώντας προβλήματα στην αντίπαλη υποδοχή, αλλά ο Παναθηναϊκός με όπλο του το μπλοκ πήρε “βραχεία κεφαλή” με 8-7 από σερβίς του Σούρδι στο φιλέ. Οι Συριανοί συνεχίζοντας το καλό σερβίς, αποτελεσματικότητα σε μπλοκ-άμυνα και τις πολύτιμες λύσεις των Χήρα, Ρεινάλντο ξέφυγαν 16-11 από άουτ επίθεση του Τσίροβιτς. Βλέποντας την “ψαλίδα της διαφοράς” να μην κλείνει, 19-13,  ο Ανδρεόπουλος, στην προσπάθειά του να “ανακατέψει την τράπουλα” και να δώσει ανάσες στους παίκτες του για τα επόμενα σετ,  πέρασε στο ματς τους Δημητριάδη, Μπέλο αντί των Μεργκαρέχο, Γκονζάλες που είχαν σιγήσει, όμως οι καλές άμυνες του Ζήση και τα τελειώματα του Μρντακ στις “κόντρα μπάλες” οδήγησαν τους “Πειρατές”, παρά τη σθεναρή αντίσταση των γηπεδούχων, στην ισοφάριση των σετ, 1-1 με 25-22.

Με την επιστροφή των Γκονζάλες, Μεργκαρέχο στο βασικό σχήμα του γ’ σετ ο Παναθηναϊκός πιέζοντας από το σερβίς και με τη δύναμη του Ρανγκέλ στο φιλέ, πήρε προβάδισμα 8-5 με επίθεση “pipe” του Μεργκαρέχο.  Τα χαμένα σερβίς και οι άστοχες επιθέσεις των γηπεδούχων, έδωσαν το δικαίωμα στο Φοίνικα με τις επιθέσεις του Ρεϊνάλντο να προσπεράσουν με 10-9, όμως και πάλι ο Τσίροβιτς από το σερβίς με 2 άσους και λάθη αντιπάλων έφεραν ξανά μπροστά στο σκορ τους “πράσινους” με 16-14. “Πεισματάρηδες” και σκληροτράχηλοι οι Συριανοί, με καλό σερβίς και μπλοκ, αφού “ροκάνισαν” τη διαφορά προηγήθηκαν 18-16. Με τον Ζήση να καθαρίζει κάθε φάση στην πίσω ζώνη και τον Μρντακ ασταμάτητο στην επίθεση ο Φοίνικας Σύρου ανέβασε τη διαφορά σε 20-17 για να ζευγαρώσει από λάθος σερβίς των γηπεδούχων με 25-19 τα κερδισμένα του σετ, 2-1.

“Με την πλάτη στον τοίχο” ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα στο δ’ σετ με 8-5, όμως οι Συριανοί με καλό μπλόκ έφεραν το σκορ στα ίσα, 10-10. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο των ομάδων μέχρι και το 14-13, αλλά μια διπλή μπαλιά του Φοίνικα και η επίθεση του Μεργκαρέχο, έφεραν και πάλι μπροστά τους γηπεδoύχους 16-13. Λάθη των φιλοξενούμενων ανέβασαν τη διαφορά στο 20-16 για να ισοφαρίσει τελικά με 25-19 ο Παναθηναϊκός, που ήταν πιο συγκεντρωμένος στους κρίσιμους πόντους.

Στο 5ο σετ… έσπασαν καρδιές, καθώς μέχρι και το 7-7 καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει πάνω από έναν πόντο, όμως οι Συριανοί με Σούρδι και Τουράνιανιν πέρασαν μπροστά 9-7. Συνεχόμενα “νησιώτικα” λάθη έκαναν το 9-9 με το μπλοκ στη συνέχεια των γηπεδούχων να δίνει τελικά με 15-12, τη νίκη 3-2 σετ και το πολύτιμο δίποντο στον Παναθηναϊκό.

Δ. Ανδρεόπουλος (προπονητής Παναθηναϊκού): «Είχαμε τριμήμερη προετοιμασία για αυτό το δύσκολο ματς έχοντας όμως ιώσεις και τραυματισμούς που μας επηρέασαν και στην προετοιμασία. Ξέραμε πως είχαμε πολλά προβλήματα και πως είχαμε να αντιμετωπίσουμε δυσκολίες απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Πράγματι δεν κάναμε καλή εμφάνιση και μεγάλο αριθμό παικτών κάτω του μετρίου. Παρόλα αυτά σταθήκαμε όρθιοι και πήραμε τη νίκη. Αυτό δείχνει τη δυναμική που έχει εφέτος η ομάδα μας. Τερματίσαμε στην 2η θέση στον Α΄γύρο. Άξια έχουμε φτάσει ως εδώ και πιο ψηλά από τον αρχικό μας στόχο. Άξια έχουμε φτάσει έως εδώ και θα προσπαθήσουμε να έχουμε ανάλογη πορεία και στον Β΄γύρο».

Ν. Νίκολιτς  (προπονητής Φοίνικα Σύρου): «Χάσαμε δύο αγώνες στο 5ο σετ και αυτό δείχνει και θετικά και αρνητικά στοιχεία. Φτάσαμε στο τάι μπρέικ με τους δύο πρωτοπόρους και αυτό σημαίνει πως είμαστε σε υψηλό επίπεδο. Χάσαμε όμως και τους δύο αγώνες και αυτό σημαίνει πως πρέπει να βελτιωθούμε. Είμαι ευχαριστημένος από την πορεία της ομάδας αλλά θα μπορούσαμε να είχαμε περισσότερους βαθμούς. Ήταν καθοριστικό το 4ο σετ. Έγινε μεγάλη μάχη και αν κρατούσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας λίγο ακόμα θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει τη νίκη».

Τα σετ: 3-2 (25-22, 22-25, 19-25, 25-19, 15-12) σε 121΄

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (1/1 επ), Μελγκαρέχο 13 (13/23 επ, 41% υπ – 19% άριστες), Χαραλαμπίδης 9 (4/14 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσίροβιτς 19 (10/35 επ, 5 άσσοι, 4 μπλοκ, 60% υπ – 20% άριστες), Γκονζάλες 15 (14/35 επ, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (6/14 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 66% υπ 51% άριστες, Δημητριάδης, 1 (1/3 επ), Μπέλος 2 (2/3 επ).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 7 (2/6 επ, 5 μπλοκ), Μρντακ 27 (26/54 επ, 1 άσσος), Πάρις 7 2/3 επ, 3 άσσοι 2 μπλοκ), Ρεϊνάλντο 13 (12/28 επ, 1 άσσος, 49% υπ -15% άριστες), Σούρδι 12 (8/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ – 26% άριστες), Τουρανιάνιν 8 (2/6 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 68% υπ – 32% άριστες).