«Όρθιος» ο Παναθηναϊκός στο «καμίνι» της Σαντορίνης

«Δια πυρός και σιδήρου» πέρασε από τη Σαντορίνη ο Παναθηναϊκός που με 3-2 σετ (25-19, 25-22, 17-25, 19-25, 15-5) υποχρέωσε τον Α.Ο. Θήρας στην πρώτη του ήττα στο 2024.

Στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, μέσα σε μία εκπληκτική ατμόσφαιρα στο κατάμεστο κλειστό ΔΑΠΠΟΣ έκαμψαν στο τάι μπρέικ την αντίσταση των μαχητικών γηπεδούχων, που αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ 0-2 , αντέδρασαν και πάλεψαν για την ανατροπή. Τελικά με την τοπ σκόρερ Μερκάδο στην καλύτερή της φετινή της εμφάνιση έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ, αλλά εκεί προδόθηκε από την υποδοχή του και γνωρίζοντας πρώτη του εντός έδρας ήττα στη νέα χρονιά αρκέστηκε, όπως και στο ματς του Α’ γύρου, στον έναν πολύτιμο βαθμό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον σοβαρό Παναθηναϊκό, έχοντας τη στήριξη περίπου 200 φίλων του, από τους πάνω από 1000 θεατές που βρέθηκαν στο κλειστό της Σαντορίνης, να παίρνει από νωρίς διαφορά και χωρίς να απειληθεί σε κανένα σημείο να παίρνει με 25-19 προβάδισμα στα σετ, 1-0.

Στο β’ σετ ο Α.Ο. Θήρας βελτιωμένος σε σερβίς και μπλοκ δεν άφησε τον αντίπαλό του να ξεφύγει. Μετά το 8-8 και το  11-11, η ομάδα της Σαντορίνης προηγούνταν έναν πόντο, αλλά ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος λάθη των γηπεδούχων ισοφάριζε μέχρι και το 19-18 της ομάδας του Φρέκσι. Σε εκείνο το σημείο όμως οι φιλοξενούμενες με ένα σερί 1-5 ξέφυγαν με 20-23 από μπλοκ της Κάρκασες στην Μερκάδο για να φτάσει με 25-22 η πρωταθλήτρια ομάδα στην κατάκτηση και του 2ου σετ με πόντο της Παπαφωτίου, 0-2 σετ.

Στ γ’ σετ με την Μερκάδο «καυτή» από νωρίς να δίνει το έναυσμα για την αντεπίθεση στις συμπαίκτριές της ο Α.Ο. Θήρας προηγήθηκε με 8-4 μέσα σε ενθουσιασμό από την κερκίδα. Από λάθη των γηπεδούχων ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο, 8-7 αλλά ο άσος της Μερκάδο ανέβασε ξανά την διαφορά στο 11-7. Με τον Α.Ο. Θήρας να έχει το «μομέντουμ» στο παιχνίδι ένας ακόμη άσος, από τη Φίγιοκ  ανέβασε τη διαφορά 17-12 με τη Μερκάδο και ακόμη έναν άσο στο +7,21-14. Χάρις στην ποιότητα της Χριστοδούλου και την άουτ επίθεση της Χατζηευστρατιάδου η ομάδα της Σαντορίνης μείωσε σε 1-2, 25-17 και παρέμεινε ζωντανή στο ματς.

Φοβερή «μάχη» έγινε και στο 4ο σετ με τις δύο ομάδες να είναι χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι και το 11-11 και τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 11-13 από πόντους των Κάρκασες, Γκρότες, Ο ΑΟ Θήρας με ένα σερί 3-0 και μπλοκ της Μερκάδο στην Κάρκασες προσπέρασε 15-14 και αργότερα με «φάση καρμπόν», 18-16. Ο Α.Ο Θήρας με τη Σαβάρ μπήκε πρώτος στην τελική ευθεία του σετ  20-18. Μπλοκ της Χαμαλίδου και στον επόμενο πόντο της Φίγιοκ ανέβασαν τη διαφορά στο 23-19 για να φτάσει με μπλοκ άουτ της Σλοβένας άσου, 25-19 και 2-2 σετ, βάζοντας «φωτιά» στην εξέδρα.

Στο τάι μπρέικ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε από νωρίς και με πρωταγωνίστρια την μέτρια μέχρι εκείνο το σημείο Κάρκασες προηγήθηκε με επίθεση της Άτκινσον 3-8 και 4-10. Με δύο σερί άσους από τη νεαρή Φουμάκη οι “πράσινες” ξέφυγαν με 12-4 για να φτάσουν με 15-5 από άσο της Αμερικανίδας “μπόμπερ” και 3-2 σετ στην κατάκτηση της νίκης, όπως ακριβώς και στο ματς του ‘Α γύρου.

«Το να κοντράρεις σε 5 σετ τέτοιες μεγάλες ομάδες σίγουρα σημαίνει ότι παίζεις καλά! Νομίζω πως οι αθλήτριές μου έκαναν σε γενικές γραμμές καλή δουλειά. Το θέμα είναι πως αν θέλεις να είσαι ανταγωνιστικός απέναντι σε τέτοιους αντιπάλους, θα πρέπει να έχεις πάντα στο μυαλό σου, πως όταν παίζεις τόσο δύσκολα ματς με τέτοιες ομάδες η απόσταση του να κερδίσεις η να χάσεις είναι πολύ μικρή. Θα πρέπει λοιπόν να αγωνιστείς σε πολύ υψηλό επίπεδο και αυτό είναι που πρέπει να καταλάβουμε για τα επόμενα παιχνίδια, για τα οποία έχουμε πολύ λίγο χρόνο για να δουλέψουμε κάποια πράγματα» τόνισε ο Ιταλός τεχνικός του Α.Ο. Θήρας, κ. Φρέσκι ενόψει της επικείμενης πρόκλησης των «8» του Κυπέλλου Ελλάδας με τον Άρη στη Θεσσαλονίκη (14/2).

Η βράβευση της Χριστοδούλου ως ΚΥΑΝΑ ΜVP της 14ης αγωνιστικής.

Μέσα σε ένα εντυπωσιακό σκηνικό στο ΔΑΠΠΟΣ η πασαδόρος των γηπεδούχων, Στέλλα Χριστοδούλου βραβεύτηκε για την ανάδειξή της ως ΚΥΑΝΑ ΜVP της 14ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Υπό το θερμό χειροκρότημα και τις ενθουσιώδεις επευφημίες περίπου 1000 θεατών, λίγο πριν από το σερβίς του ντέρμπι της Σαντρίνης ο βασικός χορηγός της ομάδας και εκλεκτό μέλος του συλλόγου, Σπύρος Πατηνιώτης τίμησε την αρχηγό του Α.Ο. Θήρας για τον πρώτο φετινό τίτλο πολυτιμότερης αθλήτριας της ομάδας του. Παραδίδοντας το βραβείο της ΚΥΑΝΑ ΜVP ο άνθρωπος που «έντυσε» την πολύπειρη άσο στα «χρώματα» του Α.Ο. Θήρας, ευχήθηκε ανάλογες διακρίσεις και επιτυχίες με τη νησιώτικη ομάδα.
Διαιτητές: Νικάκης, Μάλφας, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Τρίκκα.