«Παλίρροια» ο Ηρακλής 3-1 την ΑΕΚ

Με ηγέτη τον εκπληκτικό 30 χρονο, Ζένια Γκόρτσανιουκ (23 πόντους) που έχει διπλή υπηκοότητα (ελληνική-ουκρανική), ο Ηρακλής Χαλκίδας σε ένα παιχνίδι διαφήμιση για την Α2, λύγισε την ΑΕΚ με 3-1, στο κλειστό της Κάνηθου, πήρε «καθαρό» τρίποντο και παγιώθηκε στη δεύτερη θέση (30 β), δύο βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Κύζικο που νίκησε την Αργυρούπολη με 3-0.

Από την άλλη η ΑΕΚ πάλεψε, μπήκε δυνατά στο ματς, πήρε το πρώτο σετ αλλά στη συνέχεια λύγισε από το καλό σέρβις του Ηρακλή και τον απίθανο Γκορτσανιουκ που ήταν καθοριστικός στα πιο κρίσιμα σημεία των σετ.

Μορφές από τους «κιτρινόμαυρους» που έμειναν στην τρίτη θεση με 27 βαθμούς, ο αρχηγός Μαντέκας με 16, ο απίθανος Ζουπάνης με 25 πόντους που κάρφωνε πάνω από το μπλοκ της Χαλκίδας(!). Από τον Ηρακλή εξαιρετικός και ο αρχηγός Κολτσιάκης με 9, Φίνος 13.

Πολύ δυνατά μπήκε στο πρώτο σετ η ΑΕΚ και κατάφερε από την αρχή να μπει σε ρόλο οδηγού. Αρχικά με 7-10 από τον Μελέ, 8-13 από άσο του Ζουπανη, επίθεση του Μαντέκα και λάθος των παικτών του Ηρακλή και 11-16 και πάλι από τον εντυπωσιακό Ζουπάνη.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά με τον εξαιρετικό Ζένια Γκορτσανιουκ σε 15-18 αλλά μέχρι εκεί. Ο δικέφαλος με σερί 2-6, ξέφυγε με Καρακίτσο, Ζουπανη, Μαντέκα με 17-24 και κατέκτησε το σετ με 19-25 από σέρβις του Γκορτσανιουκ στο φιλέ και πήρε προβάδισμα με 0-1 σετ.

Ανατροπή σκηνικού είχαμε στο δεύτερο σετ όπου ο γηπεδούχος Ηρακλής μπήκε δυνατά και αποφασιστικά για την ισοφάριση των σετ και το κατόρθωσε. Με ηγέτη τον Ζένια Γκόρτσανιουκ, δύσκολο σέρβις, καλό μπλοκ, ξέφυγε γρήγορα με 18-13, 19-14 και «καθάρισε» εύκολα το σετ με 25-17 και έφερε το ματς στο 1-1.

Μεγάλη μονομαχία είχαμε στο τρίτο σετ. Ο Ηρακλής με ασταμάτητο τον 30 χρονο Γκόρτσανιουκ να «τρυπάει συνεχώς το μπλοκ της ΑΕΚ, πήρε προβάδισμα με +6 (19-13).

Η Ένωση αντέδρασε και με τον έμπειρο πασαδόρο Καρακίτσο να αξιοποιεί τον εκπληκτικό Ζουπάνη, μείωσε σε 23-21 και έδωσε την εντύπωση ότι θα κάνει την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι, ψύχραιμοι, με καθαρό μυαλό, κατάφεραν με φοβερό καρφί του Αδαμόπουλου σε πρώτο χρόνο να κάνουν το κρίσιμο 24-21 ενώ ο αρχηγός Κολτσιάκης μέσα σε αποθέωση έγραψε το 25-21 και διαμόρφωσε το 2-1 σετ.

Ντέρμπι είχαμε και στο τέταρτο σετ. Η ομάδα της Χαλκίδας ξεφυγε με 13-10 αλλά η ΑΕΚ κατάφερε με τον Ζουπάνη να κάνει σερί 4-0 και να περάσει μπροστά με 13-14. Στη συνέχεια είχαμε ένα φοβερό θρίλερ με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ αλλά να έχουν και διαδοχικές ισοπαλίες με 15-15, 17-17, 17-18, 19-18, 19-19, 20-20 και 21-20.

Ο Γκόρτσανιουκ με φοβερό καρφί έκανε το 23-21, ο Μελες της ΑΕΚ με ατομικό μπλοκ σταμάτησε τον Γκορτσανιουκ και μείωσε σε 23-22 αλλα και σε 24-23 με τον Μαντέκα, όμως ο Φίνος με αποφασιστική επίθεση «έγραψε» το τελικό 25-23 και το τελικό 3-1.

Τα σετ: 19-25, 25-17, 25-21, 25-23

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης) Κολτσιάκης 9 (9/22 επ., 46% υπ. – 19% άριστες), Φίνος 13 (12/28 επ., 1 άσο), Γεωργόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 23 (21/37 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. – 41% άριστες), Αδαμόπουλος 8 (2/5 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Αντιφάκος 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Κοντοστάθης -λ (67% υπ. – 48% άριστες) / Αλεξάκης.

ΑΕΚ (Μπουτσουρής) Μαντέκας 16 (15/31 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 33% άριστες), Χατζηπροδρόμου 1 (1/8 επ.), Ζουπάνης 25 (23/44 επ., 2 άσοι), Μελλές 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Καρακίτσος 1 (1 μπλοκ), Κοτσιλιάνος 5 (4/14 επ., 1 άσο, 23% υπ. – 09% άριστες), Αχιλλεόπουλος -λ (48% υπ. – 31% άριστες) / Δημητούλης 1 (1 μπλοκ), Χριστοφίδης 1 (1/1 επ.), Αλεξόπουλος 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Καρανικολάου 1 (1/4 επ.).

Δηλώσεις

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, εκ των πρωταγωνιστών του Ηρακλή Χαλκίδας, ο Ζένια Γκόρτσιανιουκ ανέφερε: «Ήταν ένας πολύ σημαντικός αγώνας για τη συνέχεια του δευτέρου γύρου. Κρίθηκε στο καλό σερβίς και μπλοκ. Αλλά αυτό που είναι έγινε σήμερα με την ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο κόσμος και τα παιδάκια στις κερκίδες ήταν φανταστικό και έτσι ήρθε το θετικό αποτέλεσμα».

Από τη μεριά της ΑΕΚ, ο ακραίος της Γιάννης Μαντέκας τόνισε: «Εμείς με εξαίρεση το πρώτο σετ, πέφταμε σε απόδοση και είχαμε κενά διαστήματα γενικότερα στην ανάπτυξη. Ο Ηρακλής Χαλκίδας φάνηκε πιο συγκεντρωμένος. Πρέπει να μαζέψουμε τα κομμάτια μας και να πάμε να πάρουμε τα επόμενα «τρίποντα». Είναι μονόδρομος για μας και εξαρτάται από την απόδοσή μας να πάρουμε το «εισιτήριο» ανόδου»