Μπλοκ και… νίκη για Παμβοχαϊκό

Με όπλο το μπλοκ, ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-1 σετ την Παναχαϊκή στο μεγάλο ντέρμπι της Πελοποννήσου για την 18η αγωνιστική ενώ αυτή ήταν και η πρώτη νίκη της ομάδας από τη Βόχα με προπονητή το Δεληκώστα στον πάγκο.

Εκπληκτική εξέλιξη είχε το παιχνίδι από το πρώτο σετ. Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα, ξεκίνησε δυνατά ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο και από την αρχή πήρε το πάνω χέρι στο σκορ με 8-6 και 16-11. Η Παναχαίκή δεν τα παράτησε, ανέβασε την απόδοση της κατακόρυφα, πίεσε πολύ στο σέρβις και την υποδοχή και με τους Τόρες και Νίκο Ρουμελιώτη στην επίθεση «γύρισε» το σετ.

Με σερί 1-10 προσπέρασε εντυπωσιακά τους γηπεδούχους με 17-21(!). Ο Παμβοχαίκός με αιχμή τους Κάϊο, Γκρονβελντ, ισοφάρισε σε 23-23, 25-25, 27-27 και το θρίλερ έληξε με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το σετ με το εμφατικό 27-29 και να κάνουν το 0-1.

Ντέρμπι ήταν και το δεύτερο σετ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν πόντο πόντο μέχρι το δεύτερο τεχνικό ταϊμ αουτ όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 16-15 και 21-19 με την Παναχαϊκή να απειλεί με δεύτερη ανατροπή. Τελικά με «ήρωα» τον Ροντρίγκο που τελείωσε τις κρίσιμες επιθέσεις η ομάδα του Βραχατίου επικράτησε με 25-21 και ισοφάρισε σε 1-1.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 12-4 και 17-10 αλλά η Παναχαϊκή κατάφερε να μειώσε τη διαφορά και να ισοφαρίσει 23-23. Το σετ κρίθηκε με πλασέ του Δημητριάδη που έβλεπε πως η μπάλα από κακή υποδοχή έφευγε από τον έλεγχο και μπλοκ μέσα σε επίθεση του Νίκου Ρουμελιώτη. Ο επόπτης έδωσε μπλοκ – άουτ προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των φιλοξενουμένων και τελικά οι διαιτητές έδωσαν μπλοκ μέσα.

Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) με 19-18 και 24-18. Στο τελευταίο  σέρβις  πήγε ο Πελεκούδας ο οποίος σημάδεψε τον Μ. Ρουμελιώτη, ο τελευταίος όμως έκανε μια πρωτοφανή κίνηση για έμπειρο αθλητή. Αντι να κάνει υποδοχή, έκανε κεφαλιά (!) και έστειλε την μπαλα στην εξέδρα, βάζοντας τέλος στο ματς ως ένδειξη διαμαρτυρίας  για τη διαιτησία με 25-18 και συνολικό σκορ 3-1.

Έγινε… της κάρτας!

Νεύρα και ένταση περιελάμβανε η αναμέτρηση καθώς στο 1ο σετ δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Μένιος Ρουμελιώτης. Στο 2-1 του 2ου σετ δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Νίκος Ρουμελιώτης επειδή κάτι είπε στον προπονητή του Παμβοχαϊκού Κώστα Δεληκώστα και μόλις το σκορ έγινε 3-1 αποβλήθηκε και ο μάνατζερ της Παναχαϊκής Κώστας Παπασταθόπουλος επειδή και αυτός φώναζε στον Κώστα Δεληκώστα. Τέλος, στο 17-13 του 3ου σετ δέχτηκε κίτρινη κάρτα ο Ροντρίγκο του Παμβοχαϊκού, ενώ στην ανάπαυλα μεταξύ 3ου και 4ου σετ δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Μένιος Ρουμελιώτης και το σκορ στο 4ο σετ ξεκίνησε 1-0 για τον Παμβοχαϊκό.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας: «Η ομάδα έχει φοβία μετά από 5 ήττες και τον αποκλεισμό στο κύπελλο. Ηρθα σε αυτή την ομάδα για τους παίκτες. Έχει ακατέργαστα διαμάντια όπως ο Ροντριγκο και ο Βαν Ντορν που ακόμα δεν παίζουν ούτε στο 20%. Η ομάδα αντιδράει αλλά ακόμα έχουμε να κάνουμε πολλά και θα περιμένω να δω την αντίδραση τους στους επόμενους αγώνες».

Ο λίμπερο του Παμβοχαϊκού Νικήτας Εφραιμίδης δήλωσε: «Πήραμε δίκαια τη νίκη. Είχαμε πολύ καλό μπλοκ – άμυνα και πιέσαμε με το σερβίς μας όταν έπρεπε. Κάναμε καλή εμφάνιση ύστερα από ένα δύσκολο 40ημερο. Θέλουμε να τερματίσουμε όσο το δυνατόν πιο ψηλά στη βαθμολογία».

O προπονητής της Παναχαϊκής Γιώργος Λυκούδης δήλωσε: «Θεωρούμε πως στο σημερινό παιχνίδι αδικηθήκαμε από την διαιτησία. Υπήρχαν φάσεις που οι επόπτες συντελούσαν σε αυτό αλλά οι διαιτητές είχαν άλλη άποψη και επίσης δεχτήκαμε πολλές κάρτες χωρίς λόγο, γεγονότα που δημιούργησαν ένταση στον αγώνα και δεν μας άφησαν να παίξουμε όπως έπρεπε.  Κάποια στιγμή θα πρέπει να τελειώσει αυτό γιατί κάνουμε μεγάλη προσπάθεια και πιστεύω πως σήμερα θα μπορούσαμε να είχε κερδίσει βαθμούς. Πλέον κοιτάζουμε τη συνέχεια του πρωταθλήματος και το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό».

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 27-29, 25-21, 26-24, 25-18

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 3 (3/3 επ), Γκρόενβλεντ 15 (9/22 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 72% υπ – 41% άριστες), Βαν Ντορν 14 (4/12 επ, 2 άσσοι, 8 μπλοκ), Ροντρίγκο 20 (17/37 επ, 3 άσσοι, 70% υπ – 50% άριστες), Πελεκούδας 9 (6/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάιο 16 (15/40 επ, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 59% υπ – 43% άριστες), Γεωργίου, Ωρολογάς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 9 (9/26 επ, 45% υπ – 25% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Τόρρες 11 (4/12 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 21 (19/44 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 10 (10/23 επ, 44% υπ – 11% άριστες), Βλαχοστάθης 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 47% υπ – 24% άριστες), Ντονάς 1 (1/2 επ), Μαυραγάνης, Βασιλάκος 1 (1/2 επ, 50% υπ – 50% άριστες), Κωστόπουλος.