Παμβοχαϊκός τριών αστέρων

Την 5η φετινή του νίκη και 3η συνεχόμενη πανηγύρισε ο Παμβοχαϊκός, ο οποίος στο εντός έδρας παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague, όντας ανώτερος σε όλους τους τομείς και κυρίως στο μπλοκ, επικράτησε εύκολα με 3-0 (25-16, 25-19, 25-23) της νεοφώτιστης Κύζικου Ν. Περάμου και έφτασε στους 12 βαθμούς.

Το παιχνίδι στο κλειστό “Γιώργος Τριανταφυλλος” μεταξύ των δύο γνώριμων ομάδων από τα  φετινά φιλικά προετοιμασίας, ξεκίνησε μέσα σε «οικογενειακό» κλίμα, με τη διοίκηση των γηπεδούχων να τιμούν δύο πρώην δικά τους παιδιά, τα οποία έζησαν στο Βραχάτι σημαντικές στιγμές πριν από λίγα χρόνια και πλέον αγωνίζονται στη Ν. Πέραμο.

Ο λόγος για τον Σταύρο Κατσανεβάκη και τον Θοδωρή Μπεκιάρη, οι οποίοι έλαβαν τιμητικές πλακέτες από τον πρώην πρόεδρο των γηπεδούχων Κώστα Ρωμανό, ενώ στη συνέχεια ο, Στέλιος Σταμπεδάκης  γιος του σημερινού προέδρου της ομάδας, Γιάννη, βράβευσε τον MVP της 6ης αγωνιστικής, Παναγιώτη Πελεκούδα. Ακολούθησε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων της αεροπορικής τραγωδίας της Κολομβίας.

Αγωνιστικά στο α’ σετ ο Παμβοχαϊκός με το καλό του σερβίς χάλασε την υποδοχή της Κύζικου. Με καλές άμυνες κέρδισε πολλές κόντρα επιθέσεις «χτίζοντας» από νωρίς σημαντική διαφορά 8-3, 16-9 την οποία με το αποτελεσματικό του μπλοκ διατήρησε μέχρι τέλους, όπου εκμεταλλευόμενος την αστοχία και τα λάθη των φιλοξενούμενων πήρε εύκολα με 25-16 προβάδισμα 1-0 σετ.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα συνέχισε και στο β’ σετ με το «πόδι στο γκάζι» και μετά από ένα σερί 6-0 ξέφυγε με 8-3. Οι φιλοξενούμενοι με τον Γκούλαγκ αντί του Μπεκιάρη και τον Γιάννη Λάϊο να ψάχνει για λύσεις στον πάγκο, μείωσε προσωρινά σε 11-8, αλλά και πάλι το καλό σερβίς και μπλοκ του Παμβο ανέβασε τη διαφορά σε 16-10. Οι φιλοξενούμενοι, με πιο πιεστικό σερβίς  προσπάθησαν να μειώσουν και πάλι, όμως ο Παμβοχαϊκός εκμεταλλευόμενος κάποια αντίπαλα λάθη ζευγάρωσε με 25-19 τα κερδισμένα του σετ με άσο του Γκράχαμ.

Το τρίτο σετ ήταν το πιο αμφίρροπο του παινχιδιού, καθώς η είσοδος του Δρογκάρη αντί του Κρέτση φάνηκε να δίνει άλλον αέρα στους φιλοξενούμενους, που με τον ανεβασμένο επιθετικά Τόμιλιν προηγήθηκαν για πρώτη φορά στος ματς με 7-6. Οι φιλοξενούμενοι, με τον Πολυχρονιάδη να έχει πάρει τη θέση του Αχιλλεόπουλου ως λίμπερο και τις επιθέσεις του Σαρικεϊσογλου, προηγούνταν μέχρι και το 13-12, όμως μετά από μάχη πόντο πόντο η ομάδα του Δεληκώστα πήρε “βραχεία κεφαλή” με 14-13 και 16-15.

Με τον Αχιλλεόπουλο να έχει επιστρέψει στο παιχνίδι και τον Σαρικεϊσογλου στο σερβίς η ομάδα της Ν. Περάμου ξέφυγε για πρώτη φορά με 3 πόντους 19-16, όμως ο Παμβοχαϊκός αποτελεσματικός σε επίθεση και σερβίς με ένα επιμέρους σερί πόντων 5-0 προσπέρασε με 21-20 και παρά τη μαχητικότητα των φιλοξενούμενων έφτασε με 25-23 σε μία ακόμη πολύτιμη νίκη.

Κώστας Δεληκώστας (προπονητής Παμβοχαϊκού): «Κρατάω τη νίκη και τους τρεις βαθμούς αλλά πρέπει να βελτιώσουμε ορισμένους τομείς για να πάμε ψηλά και να κάνουμε τη διαφορά. Στο 3ο σετ κάναμε κοιλιά, αλλά καταφέραμε να αντιδράσουμε στο φινάλε και να πάρουμε τη νίκη χωρίς άλλες περιπέτειες. Εχουμε μπροστά μας δύσκολο ματς με την Παναχαϊκή που θα κρίνει και το που μπορεί να φτάσει εφέτος η ομάδα».

Γιάννης Λάιος(προπονητής Κύζικου): «Δυστυχώς δε μπορέσαμε να κρατήσουμε ποιότητα στην υποδοχή, ούτε και να εκμεταλευτούμε τις ευκαιρίες που είχαμε στο τρίτο σετ. Είχαμε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα. Ελπίζω στα ματς που πρέπει να μην κάνουμε πολλά λάθη μαζεμένα».

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-19, 25-23) σε 76′

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 1 (1/2 επ), Γκράχαμ 9 (3/4 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Πέτι 11 (9/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ – 22% άριστες), Πελεκούδας 7 (4/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζελάτι 18 (15/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπατατζίμ 12 (11/20 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ – 27% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 65% υπ – 40% άριστες), Γεωργίου, Ιωαννίδης 1 (1 άσσος).

ΚΥΖΙΚΟΣ (Λάιος): Κατσανεβάκης 2 (2/4 επ), Σονάρι 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπεκιάρης (29% υπ – 14% άριστες), Κρέτσης 1 (άσσος), Τομίλιν 10 (10/25 επ), Σαρικεΐσογλου 7 (6/19 επ, 1 άσσος, 52% υπ – 19% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 62% υπ – 29% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Γκούλακ 9 (6/17 επ, 2 άσσοι, 27% υπ – 18% άριστες), Δρογκάρης 1 (άσσος), Θεοδωρόπουλος 1 (1/2 επ), Κογκαλίδης, Λυκούρεσης 1 (1/1 επ).