CHALLENGE CUP

Challenge Cup: Panathinaikos «8» αστέρων στην Ευρώπη

Έπειτα από σχεδόν 10 χρόνια, από τη φάση των ομίλων του Champions League 2010-2011, ο Παναθηναϊκός στην ευρωπαϊκή του επανεμφάνιση, πανηγύρισε στο κλειστό του Αγίου Θώμα για 19η φορά στην ιστορία του, την πρόκριση στους «8» των Ευρωπαϊκών Κυπέλλων, έχοντας σε φοβερή μέρα το σερβίς του.

Στο β’ ματς των «16» του  Challenge Cup με την ουκρανική Όροντοκ, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, που μετά το 1-3 στην Ουκρανία χρειάζονταν μόλις δύο σετ, με εξαιρετικό σερβίς και μπλοκ, «καθάρισε» γρήγορα την πρόκριση, και με το πανηγυρικό 3-2 (25-17, 25-22, 23-25, 19-25, 18-16 ) περιμένει από το αυριανό ματς Σπάρτακ Μιγιάβα (Σλοβακία) – Τερουέλ (Ισπανία) να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά, με τους Σλοβάκους να έχουν προβάδισμα μετά το εντός έδρας 3-1 σετ του α’ ματς.

Παρουσία του επιτρεπόμενου ορίου, φίλων του -σύμφωνα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα και ισχύοντα μέτρα- ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, αποφασισμένος να «τελειώσει» την πρόκριση, και με ανελέητο σφυροκόπημα από τη γραμμή του σερβίς κατάφερε να δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα στην ουκρανική υποδοχή, παίρνοντας ένα σαφές προβάδισμα 11-7. Το σερί 4 πόντων της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέβασε τη διαφορά στο 15-7 και δίνοντας από νωρίς διαδικαστικό χαρακτήρα στο σετ, οι «πράσινοι» με τη διαφορά να έχει εκτοξευτεί στο +8, 22-14 με αποτελεσματικό μπλοκ, πανηγύρισαν με 25-17 την κατάκτηση του σετ, 1-0

Στο β’ σετ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και εκμεταλλευόμενοι τις άστοχες επιθέσεις και χαμένο σερβίς του Παναθηναϊκού ισοφάρισαν 9-9. Η είσοδος του Τόμιν, νωρίτερα,  αντί του διαγώνιου Βιέτσκι, έδωσε άλλον αέρα στην Χοροντοκ, που πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα 16-17. Mε έναν ακόμη άσο του εορτάζοντα Θανάση Πρωτοψάλτη οι «πράσινοι» ισοφάρισαν 19-19. Ο Ράπτης πέρασε για σερβίς δυσκολεύοντας ξανά την υποδοχή των Ουκρανών και με α’ χρόνο του Στάλεκαρ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν ξανά 22-21. Ο άσος του Βαν Ντε Ντρις έκανε το 25-22, 2-0 σετ του Παναθηναϊκού, που έστειλε την ελληνική ομάδα για 19η φορά στα προημιτελικά ευρωπαϊκής διοργάνωσης και τους φίλους του “τριφυλλιού”  στους… 8 ουρανούς!

Με το Δημήτρη Ανδρεόπουλο να ξεκινάει στο γ’ σετ με Ράπτη αντί Πρωτοψάλτη και Μάρκου αντί Βαν Ντε Ντρις, οι Ουκρανοί, προηγήθηκαν με 16-23, αλλά με τον Γάκομπσεν στο σερβίς και τον Ράπτη να κάνει «πράματα και θάματα», οι “πράσινοι” μείωσαν στον πόντο 22-23, όμως οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν στα σημεία με 23-25 το σετ της τιμής, 2-1, δίνοντας παράταση στο “γλυκό” βασανιστήριο των γηπεδούχων.

Διατηρώντας τους Ράπτη, Μάρκου στο βασικό σχήμα ο Παναθηναϊκός πήγαινε «χέρι- χέρι» 4-4, 9-9, στο σκορ με τους Ουκρανούς, να ξεφεύγουν με καλό μπλοκ 11-16. Διατηρώντας το προβάδισμα των 5 πόντων 16-21 και με τον Συνοδινό να αντικαθιστά και τον Γιάκομπσεν οι Ουκρανοί, ζευγάρωσαν με 19-25 τα κερδισμένα τους σετ και ισοφαρίζοντας 2-2, έστειλαν το ματς σε 5ο σετ.

Παίζοντας για το γόητρο και την ιστορία του, ο Παναθηναϊκός με την επιστροφή του Γιάκομπσεν στο τερέν προηγήθηκε στο ται μπρέικ με 4-2 και παρά την πίεση των φιλοξενούμενων, είχε τη «βραχεία κεφαλή» με 8-7. Ο Μάρκου έκανε το 12-9 για τους γηπεδούχους, αλλά η Όροντοκ με καλοστημένο μπλοκ προσπέρασε σε ένα κρίσιμο σημείο 12-13. Κάπου εκεί όμως “μίλησε” η “Παναθηναϊκή ψυχή” με τα παιδιά του Δ. Ανδρεόπουλου να φτάνουν με 18-16 στην κατάκτηση μιας ακόμη ευρωπαϊκής νίκης, 3-2 σετ.

1ο σετ: 8-4, 16-9, 21-12, 25-17

2ο σετ: 8-6, 15-16, 19-21, 25-22

3ο σετ: 5-8, 14-16, 15-21, 23-25

4ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 19-25

5ο σετ: 4-5, 10-9, 12-9, 17-15

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 60 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Χόροντοκ προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-17, 25-22, 23-25, 19-25, 17-15) σε 125′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 12 (6/11 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 86% υπ. – 14% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/4 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (8/14 επ.), Ανδρεόπουλος 15 (13/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 29% άριστες), Βαν Ντε Ντις 8 (7/17 επ., 1 άσσος), Στάλεκαρ 10 (8/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 48% υπ. – 22% άριστες), Ρουσόπουλος, Μάρκου 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες).

ΧΟΡΟΝΤΟΚ (Μάριους Σορντίλ): Ντροζντ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κίσιλιουκ 12 (9/17 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. – 21% άριστες), Σέμενιουκ 14 (10/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιντένκο 5 (2/3 επ., 3 μπλοκ), Βιέτσκι 1 (1/3 επ.), Σζαλπούκ 16 (16/26 επ., 58% υπ. – 29% άριστες) / Φομίν (λ, 38% υπ. – 25% άριστες), Ντίντοβιτς 2 (2/10 επ., 38% υπ. – 13% άριστες), Γεβστράτοφ, Τόμιν 11 (10/27 επ., 1 άσσος), Ροχοζίν 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ).