Παναθηναϊκός: Πρόκριση με σούπερ Κάρκασες στην Ολλανδία

Με 20 πόντους της Κάρκασες, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 της Τσβόλε, σφραγίζοντας με 2×2 νίκες την πρόκριση στους «32» του Challenge Cup γυναικών.  Επόμενη αντίπαλος η Νόβα Γκόριτσα από την Σλοβενία.
Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχες μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟ να κυνηγάει στο σκορ αλλά να ακολουθεί κατά πόδας. Οι “πράσινες” έκαναν το 24-24 και με καθαρό μυαλό πήραν το σετ  με 24-26. Οι αθλήτριες του Γιάννη Καλμαζίδη στο δεύτερο σετ αν και πήραν διαφορά (18-21) έκαναν λάθη δίνοντας ευκαιρία στην ολλανδική ομάδα να πλησιάσει στο σκορ. Παρόλα αυτά και πάλι ο Παναθηναϊκός είχε τη λύση, πήρε το σετ με 23-25, κλειδώνοντας την πρόκριση. Από εκεί και πέρα, η διαδικασία ήταν τυπική, οι γηπεδούχες μείωσαν σε 1-2 σετ αλλά η αθηναϊκή ομάδα έκανε το χρέος της. Παράλληλα, ο ο κόουτς του τριφυλλιού είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στις αθλήτριές του.
Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Κάναμε αυτό που έπρεπε, μια νίκη μέσα στην Ολλανδία. Δε σκεφτόμασταν τα δύο σετ που χρειαζόμασταν αλλά θέλαμε τη νίκη. Ξεκινήσαμε δυνατά αλλά μετά υπήρξε ένα κενό διάστημα με συνεχόμενα λάθη και έφτασε το σκορ κοντά. Το φαβορί θεωρητικά έχει και το άγχος αλλά το διαχειριστήκαμε καλά και καταφέραμε να πάρουμε αυτό που θέλαμε που ήταν η νίκη».
Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-21, 18-25
1ο σετ: 5-8, 16-13, 21-18, 24-26
2ο σετ: 3-8, 12-16, 18-21, 23-25
3ο σετ: 8-7, 16-15, 21-20, 25-21
4ο σετ: 6-8, 11-16, 14-21, 18-25
Οι πόντοι της Τσβόλε προήλθαν από 4 άσσους, 42 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:
ΤΣΒΟΛΕ (Πασκάλ Βένεμαν): Ρόσλερ 7 (5/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χέντρικς 4 (4/15 επ., 47% υπ. – 18% άριστες), Βέλενερ 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κοκ 19 (18/37 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 22% άριστες), Σιλντερούις 6 (3/16 επ., 3 μπλοκ), Σόλτεν 9 (5/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Βαν Ντε Βεν (λ, 65% υπ. – 62% άριστες), Μπούτσβαλντ (λ), Κονίνενμπεργκ 1 (1 άσσος).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Κάρκασες 20 (15/33 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 53% υπ. – 28% άριστες), Άτκινσον 16 (8/27 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Γκρότους 6 (4/15 επ., 2 άσσοι, 83% υπ. – 50% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Σάμανταν 13 (11/19 επ., 2 μπλοκ), Μεταξά 10 (8/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 35% υπ. – 15% άριστες), Μπελιά (λ, 53% υπ. – 27% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη 5 (5/11 επ.), Γενιτσαρίδη 8 (7/18 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Κελεσίδη 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ).