Νικηφόρα πρεμιέρα για Πανναξιακό

Πρεμιέρα με το δεξί έκανε ο Πανναξιακός. Οι παίκτριες τους Ζόραν Κόβαζιτς επικράτησαν με 3-1 σετ του μαχητικού Μαρκόπουλου με εκπληκτική απόδοση στο μπλοκ και σκόρπισαν αισιοδοξία ότι και φέτος μπορούν να κάνουν σπουδαία πορεία στην Α1.

Μεγάλη απούσα από τον αγώνα η Σέρβα πασαδόρος του Πανναξιακου, Εμιλία Μιλοβάνοβιτς που μία καθυστέρηση στα χαρτιά της την ανάγκασε να παρακολουθήσει το παιχνίδι από την εξέδρα. Την θέση της κάλυψε η ταλαντούχα Κωνσταντίνα Δρακουλίδου

Εντυπωσιακός ο Πανναξιακός στο πρώτο σετ με την βοήθεια των φιλάθλων του δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Μαρκόπουλο που έδειξε αποδιοργανωμένο στην υποδοχή και με πολλά προβλήματα στο μπλοκ. Έτσι το 25-18 ήρθε πολύ εύκολα.

Στο δεύτερο οι νησιώτισσες χαλάρωσαν και η ομάδα των Μεσογείων μπόρεσε να είναι αντεπιτεθεί, να βρει ρυθμό και να ξεφύγει στο σκορ με 12-16, 17-21, 18-22 και 18-25 φέρνοντας τον αγώνα στα ίσια.(1-1).

Οι φωνές του Κόβαζιτς στην ανάπαυλα για τα πολλά λάθη του δευτέρου σετ «ξύπνησα» τις γηπεδούχες οι οποίες ήταν καταιγιστικές στο τρίτο σετ. Με όπλο το σέρβις αλλά και τις επιθέσεις σε πρώτο χρόνο με μπροστάρισες τις Τοτσίδου, Διώτη, Περίν, ξέφυγαν με 16-9, 19-10, 21-12 και 25-14 κάνοντας το 2-1.

Το ίδιο «ζεστός» ήταν και στο τέταρτο σετ ο Πανναξιακός ο οποίος προηγήθηκε 11-7, 16-10, 22-14 και 25-16 «κλειδώνοντας» το τελικό 3-1 αλλά και το τρίποντο των βαθμών.

Απο το  Πανναξιακό ξεχώρισαν Τοτσίδου(14π), Διώτη(11), Μεταξά(10), Περίν(11) και απο το Μαρκόπουλο η Αλεξάκου με 16 πόντους

Ζόραν Κόβασιτς (Πανναξιακός): «Το πιο σημαντικό είναι η νίκη γιατί είχαμε μικρή περίοδο προετοιμασίας. Για μένα αποτελεί έκπληξη το ότι είχαμε τον έλεγχο του αγώνα και ειδικά η απόδοση μας στο μπλοκ και στην επίθεση. Από την άλλη είχαμε πρόβλημα στην υποδοχή, δεν είχαμε καλές αντιδράσεις όταν έπαιζε πιο τεχνικά ο αντίπαλος και πρέπει να το δουλέψουμε στην προπόνηση για να βελτιωθούμε».

Βέσκο Ιβάνοβιτς (Μαρκόπουλο): «Ήταν ένα διαφορετικό παιχνίδι από το β’ σετ και μετά όπου μετά το 1-1 πίστεψα ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι περισσότερο. Δυστυχώς δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος από το 3ο και το 4ο σετ όπου δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε»

Τα σετ: 25-18, 18-25, 25-14, 25-16

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Διώτη 11 (9/16 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 15% άριστες), Δρακουλίδου 5 (1/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Καρπουζά 14 (11/31 επ., 3 μπλοκ), Τοτσίδου 14 (10/36 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Μεταξά 10 (3/5 επ., 5 μπλοκ), Περίν 11 (5/9 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (32% υπ. – 09% άριστες) / Νούσια 4 (3/6 επ., 1 άσο, 17% υπ. – 17% άριστες), Αποστολίδου 1 (1 άσο)

Μαρκόπουλο Revoil (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια 2 (2/11 επ.), Αλεξάκου 16 (13/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 06% άριστες), Τσιάκουλα 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Βάσκεζ, Λιάγκη 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, Βαρουδάκη 7 (6/25 επ., 1 άσο, 50% υ. – 17% άριστες), Κοκκίου -λ (36% υπ. – 18% άριστες) / Καρακάση 1 (1/2 επ.), Σιρίνινα 4 (4/10 επ.), Νικολογιάννη, Πατεράκη 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μολδοβανίδη

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...