Παννάξια(κος) Ευρωπαίος!

Την έξοδο του στην Ευρώπη (Challenge Cup)«κλείδωσε» για δεύτερη σερί σεζόν ο Πανναξιακός ο οποίος επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και επικράτησε στο δεύτερο παιχνίδι της ΑΕΚ στη Φιλαδέλφεια με 1-3 και 2-0 νίκες στα πλέι οφ για θέσεις 3-4.

Από την άλλη η Ένωση που είναι οριστικά τέταρτη, πάλεψε και σε αυτό τον αγώνα, προσπάθησε να υπερασπιστεί την έδρα της με τη συμπαράσταση των οπαδών, πήγε αρκετά καλά στα δύο πρώτα σετ αλλά στη συνέχεια, η κούραση και οι βασικές απουσίες παικτριών λόγω τραυματισμού όπως οι Λαγουδάκη, Κατσαντώνη και πρόσφατα η Νικούλη που εξετάστηκε χθές στο ΙΑΣΩ λόγω ενοχλήσεων, «λύγισαν» τα κορίτσια του Ρουμελιώτη που προσπάθησαν για την υπέρβαση αλλά δεν τα κατάφεραν.

Aπό την αρχή του αγώνα ο Πανναξιακός ανέλαβε τα ηνία του αγώνα κ ξέφυγε με 3-7, 8-12, 13-16 με τις αθλήτριες του Πετρώφ να είναι εντυπωσιακές στο σερβίς και στην επίθεση. Στη συνέχεια με τη συμπαράσταση του κόσμου, οι παίκτριες του Ρουμελιώτη, ανέβασαν την απόδοση τους, ισοφάρισαν σε 16-16 κ΄ πέρασαν μπροστά με 19-18(!). Με Γιακουμή, Ιβάνοβα, οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν στο 23-21 και στην κατάκτηση του σετ με 25-22. ‘Ετσι μέσα σε αποθέωση έκαναν το 1-0.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα της ΑΕΚ στο δεύτερο σετ με τις «κιτρινόμαυρες» να προηγούνται σταθερά με 7-6, 9-8. Εκεί ο Πανναξιακός άλλαξε την τακτική του, πίεσε στο σέρβις και με τις Εμμανουηλίδου, Τσβετάνοβα, έκανε σερί 7-2 και πέρασε μπροστά με 11-15, δίνοντας την εικόνα ότι θα «καθαρίσει» το σετ.

Με φοβερό ρυθμό στο σέρβις η ‘Ενωση ,«χάλασε» την υποδοχή της ομάδας του Νάξου και ισοφάρισε σε 17-17. Και πάλι όμως ο Πανναξιακός με Τοτσίδου, Γιόβιτς, Τσβετάνοβα έκανε σερί 8-2 και κατέκτησε το σετ με 20-25 φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1).

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ δεν κατέβηκε στο σετ και οι παίκτριες του Πετρώφ έκαναν «πάρτι» με αποτέλεσμα η σεμνή τελετή να τελειώσει με το εντυπωσιακό 7-19, 13-25 και οι φιλοξενούμενες να πάρουν προβάδισμα με 1-2 σετ.

Aνώτερος και στο τέταρτο σετ ο Πανναξιακός με συνοπτικές διαδικασίες επικράτησε της κουρασμένης ΑΕΚ με 19-25 διαμόρφωσε το τελικό 1-3 που πανηγυρίστηκε έξαλα απο τα κορίτσια του Πετρώφ.

Κορυφαίες των νικητριών Τοτσίδου με 18,  Γιόβιτς 13, Εμμανουηλίδου 11 απο την ΑΕΚ ξεχώρισε η Ιβάνοβα με 16, Φάκη με 12.

Τα σετ: 25-22, 20-25, 13-25, 19-25

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Τοντάι 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 άσο), Ιβάνοβα 16 (10/20 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 21% άριστες), Γιακουμή 6 (5/14 επ., 1 άσο), Φάκη 12 (9/27 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 7 (3/24 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 41% άριστες), Κακουράτου –λ (38% υπ. – 16% άριστες) / Νικούλη 1 (1 μπλοκ), Μπελιά, Ρίζου, Πατέλη 1 (1 άσο), , Σκαρλάτου

Πανναξιακός (Πετρόφ) Σαλούστρου 8 (3/3 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Διώτη 3 (3/7 επ.), Τσέσλιαρ 7 (1/3 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 18 (11/27 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ, 34% υπ. – 17% άριστες), Εμμανουηλίδου 11 (6/17 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τσβετάνοβα 10 (9/28 επ., 1 άσο), Κελεσίδου -λ (27% υπ. – 12% άριστες) / Κιουτσιούκη, Γιόβιτς 13 (11/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Πασσιά

29/04/2024

Στην ΑΕΚ η Εύα Χαντάβα

Το στενό μαρκάρισμα της ΑΕΚ στην Εύα Χαντάβα –όπως πρώτοι σας είχαμε ενημερώσει- απέδωσε και η 33χρονη ακραία επιστρέφει στο ελληνικό πρωτάθλημα,...