ΠΑΟ εντός των… ορίων ταχύτητας

Χωρίς να πατήσει… γκάζι σε κανένα σημείο του αγώνα αλλά και δίχως σημαντικές βοήθειες από τους Βραζιλιάνους άσους του, ο Παναθηναϊκός σε ένα ματς με πολλά λάθη στην Κυψέλη επιβλήθηκε με 3-0 (25-21, 28-26, 25-20) της σκληροτράχηλης Λαμίας και άνοιξε την αυλαία του Β’ γύρου της Volleyleague “Πάμε Στοίχημα” με τον ίδιο τρόπο που τελείωσε και το 2015.

Παρά την καθυστερημένη άφιξη της αποστολής της Λαμίας στο κλειστό της Κυψέλης, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν “ζεστοί” στο πρώτο ματς του 2016 και πρόβαλλαν σθεναρή αντίσταση στους “πράσινους” στο παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής. Μετα το αρχικό 4-5 της Λαμίας, οι γηπεδούχοι με καλό σερβίς και μπλοκ ξέφυγαν με 9-6, αλλά στη συνέχεια έβλεπαν διαρκώς τους μαχητικούς Ρουμελιώτες “κολλημένους σαν βδέλες” να τους παρακολουθούν από κοντά 16-15. Οι δυο ομάδες, από λάθη εκατέρωθεν, συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ ως το 19-19, όμως με το Γκιμαράες στο σερβίς ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις και με ένα επιμέρους σερί 4-0 , έφτασε μετά το 23-19 στην κατάκτηση του σετ με 25-21, 1-0 σετ.

Ανάλογη εικόνα με αυτή του α σετ είχε και το ξεκίνημα του β’ με τις δυο ομάδες, έπειτα από ρεσιτάλ χαμένων σερβίς, να είναι πλάι πλάι 6-6 να ξεφεύγει ο Παναθηναϊκός 10-7 από λάθη αντιπάλων, αλλά στη συνέχεια τα “πράσινα” λάθη να είναι αυτά που δίνουν προβάδισμα 12-11 στους Ρουμελιώτες. Νέο “μπαράζ” λαθών των φιλοξενούμενων έδωσε αέρα 4 πόντων στους πράσινους 18-14. Παρά τις προσπάθειες του νεοεισελθόντα Καπίρη αντί του Χένσι η Λαμία ισοφάρισε 21-21 και 24-24. Τελικά όμως μετά από εκατέρωθεν χαμένα σετ μπολ ο Παναθηναϊκός με το μποκ του Πανταλέων και την άουτ επίθεση του Καπίρη έφτασε με 28-26 στο ζευγάρωμα των κερδισμένων σετ, 2-0.

Στο τρίτο σετ οι “πρασινοι” προηγήθηκαν με 7-3 αλλά χρειάστηκαν τα… γκάζια του τεχνικού Δημήτρη Ανδρεόπουλου για να φτάσουν στο 8-5. Η είσοδος του Μπέλου αντί του ακίνδυνου Φερέιρα δεν έφερε την ανανέωση στους γηπεδούχους, που εξαιτίας λαθών, βρέθηκαν μετά το 11-12 να κυνηγάνε στο σκορ 15-16 τους παίκτες του Ντραγκίεφ. Ο Σούρδι πήρε τη θεση του Γκιμαράες και ο Παναθηναϊκός με το πάθος του Μπέλου και τα σερβίς του Σιμεόνοφ ξέφυγε με 19-17 και τελικά με καλόμπλοκ πανηγύρισε την παρθενική του νίκη 3-0 σετ στη νέα χρονιά με 25-20.

Τα σετ: 25-21, 28-26, 25-20

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 2 (0/1 επ, 2 άσσοι), Ούγκο Γκιμαράες 9 (7/21  επ, 2 άσσοι, 54% υπ – 46% άριστες), Φερέιρα 12 (10/16 επ, 2 άσσοι), Σιμεόνοφ 12 (8/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 69% υπ – 46% άριστες), Κανέλλος 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Πανταλέων 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 48% υπ – 32% άριστες), Μπούρας (λ), Μπέλος 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Σούρδι 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ)

ΛΑΜΙΑ (Ντραγκίεφ): Χέντσι 1 (1/6 επ, 43% υπ – 29% άριστες), Αγγελόπουλος 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Αραούχο 8 (7/18 επ, 1 άσσος, 45% άριστες – 36% άριστες), Παπαθωμόπουλος 6 (6/11 επ), Χακγορθ 10 (9/21 επ, 1 μπλοκ), Μαδούρας 3 (3/7 επ) / Τσιράκης (λ, 46% υπ -27% άριστες), Καραγάτσσος, Καρβούνης 1 (άσσος), Καπίρης 8 (7/13 επ, 1 άσσος, 57% υπ -29% άριστες).