ΠΑΟΚ παντός καιρού και έδρας

Με το τρίποντο στις αποσκευές απέδρασε από την Μίκρα ο ΠΑΟΚ κόντρα στον Άρη καθώς με το 3-1 πανηγύρισε τη νίκη ξεπερνώντας και τα όσα δυσάρεστα δημιουργήθηκαν από την «κιτρινόμαυρη» εξέδρα και οδήγησαν σε πολλές διακοπές του αγώνα που ολοκληρώθηκε λίγο πριν τις 23:00

Με κορυφαίους τους Σεπέδα, Τακουρίδη και Πέτρογλου ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το τρίποντο επί του Άρη και φρόντισε να εκμεταλλευθεί την ήττα του Παμβοχαϊκού διευρύνοντας την διαφορά ασφαλείας από την ομάδα του Βραχατίου.

Παράλληλα ο Δικέφαλος του Βορρά φρόντισε να βγει νικητής για 2η φορά από την «καυτή» όπως εξελίχθηκε φέτος Μίκρα και να φύγει αλώβητος σε ένα παιχνίδι που τελείωσε λίγα λεπτά πριν τις 23:00 εξ αιτίας των πολλών διακοπών που υπήρχαν στο 2ο και τρίτο σετ.

Η αρχή έγινε στο 8-6 του δεύτερου σετ όπου οι οπαδοί του Άρη πετούσαν νερό στον Βασίλη Κουρνέτα που είχε πάει για το σερβίς. Οι διαιτητές διέκοψαν προσωρινά για 10 λεπτά προκειμένου να γίνουν οι συστάσεις και να επανέλθει η τάξη και να αρχίσει το παιχνίδι.

Αυτό ξεκίνησε αλλά σταμάτησε εκ νέου στο 16-13 όταν ο Χιμένεζ αυτή τη φορά επιχείρησε να κάνει σερβίς δεχόμενος ξανά νερό από τους οπαδούς των γηπεδούχων.

Οι διαιτητές σταμάτησαν τον αγώνα για 2η φορά για 30 λεπτά, καθώς υπήρξε εντολή να εκκενωθεί το πέταλο και οι «κιτρινόμαυροι» οπαδοί να πάνε στην κεντρική εξέδρα.

Τελικά ο αγώνας συνεχίστηκε όπου ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-2, ωστόσο πριν ξεκινήσει το τρίτο σετ του παιχνιδιού οπαδοί του Άρη από την κεντρική εξέδρα έφτυσαν τον διαιτητή Δελικωστίδη ο οποίος και ζήτησε την εκκένωση του γηπέδου…

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υπάρξει νέα 30λεπτη καθυστέρηση στον αγώνα που τελικά ξεκίνησε χωρίς να βγουν οι οπαδοί του Άρη.

Στο αγωνιστικό μέρος του αγώνα ο ΠΑΟΚ με τους Χιμένεζ, Τακουρίδη και Σεπέδα κατάφερε να έχει καλό μπλοκ και με το 25-16 να πάρει το προβάδισμα με 1-0.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης είχε το προβάδισμα μέχρι και το 16-13, ωστόσο η διακοπή ευνόησε τον ΠΑΟΚ όπου στην επανέναρξη κατάφερε να προηγηθεί με 20-23 και στο τέλος με το 23-25 να κάνει το 0-2.

Στο τρίτο σετ ο Άρης με τον Τζελάτι μείωσε σε 1-2 με το 25-16, αλλά στο τέταρτο ο ΠΑΟΚ έφτασε εύκολα στη νίκη έχοντας κινητήρια δύναμη τους Πέτρογλου –Χιμένεζ όπου έτρεξαν ένα σερί από το 12-13 κάνοντας το 13-18 βάζοντας ουσιαστικά τέλος στην αναμέτρηση που τελείωσε με το 25- 18 και το 1-3.

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 9 (6/19 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ – 32% άριστες), Γκιρτζίκης 5 (4/10 επ, 1 άσσος), Χαριτωνίδης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ανδρεάδης 7 (6/15 επ, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 8 (6/17 επ, 1 μπλοκ, 38% υπ – 25% άριστες), Τζελάτι  15 (10/32 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 61% υπ – 46% άριστες), Κουτσονίκας, Παπαϊακώβου, Πρωΐος, Μήλης, Μούχλιας

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένεζ 10 (8/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 25% υπ – 19% άριστες), Κουρνέτας 1 (1 άσσος), Σεπέδα 15 (12/23 επ, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 12 (3/5 επ, 3 άσσοι, 6 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 8 (2/5 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πέτρογλου 12 (11/20 επ, 1 άσσος, 50% υπ – 44% άριστες) / Γκαράς (λ, 53% υπ – 47% άριστες), Ντίνας 2 (2 άσσοι), Σαμπανάι 2 (2 άσσοι), Εφραιμίδης 4 (4/6 επ, 56% υπ – 22% άριστες),Καρασαββίδης (67% υπ – 33% άριστες)