Παράσταση τίτλου για Ολυμπιακό στον Άγιο Θωμά

Νίκη τίτλου πανηγύρισε στο κλειστό του Αγίου Θωμά ο Ολυμπιακός καθώς στο ντέρμπι “αιωνίων” της 14ης αγωνιστικής οι “ερυθρόλευκοι” του Πειραιά επικράτησαν 3-1 (25-21, 29-27, 23-25, 25-19) του Παναθηναϊκού και κοιτάνε πλέον τη Β’ φάση όπου περιμένουν ουσιαστικά την απονομή του τροπαίου…

Ο Ολυμπιακός έχοντας για δεύτερο σερί ντέρμπι αιωνίων φέτος πολύ καλά διαβασμένο τον μαέστρο Κώστα Στιβαχτή που μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι των ερυθρολεύκων αλλά και το πρώην πράσινο λίμπερο Δημήτρη Ζήση πήρε νίκη τίτλου μέσα στον Άγιο Θωμά και μόνο με θαύμα μπορεί να χάσει το φετινό πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» παρά την προσπάθεια και το πάθος για μια νίκη γοήτρου αλλά και ουσίας που θα τους άφηνε σε τροχιά διεκδίκησης δεν κατάφεραν αφού στα κρίσιμα σημεία έχασαν το προβάδισμα με εμφανή σημάδια κόπωσης από την περιπέτεια του κορονοιου!

Αντίδραση στο τέλος

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα, είχε το προβάδισμα μέχρι τα μισά, ωστόσο απο εκεί και μετά ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει και στο τέλος με τους Φρομ και Μιγιαίλοβιτς να φθάσει στο 25-21 και να πάρει κεφάλι στο ντέρμπι αιωνίων”.

Οι “πράσινοι” με αποτελεσματικές επιθέσεις απέκτησαν απο την αρχή του σετ το προβάδισμα με 4-2 και 7-5, ενώ με πίεση από το σερβίς και τον άσο του Τσάτσις και τον Πανταλέων έκανε το 14-9.  Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει και με το σερβίς και το μπλοκ ισοφάρισε σε 16-16, ενώ με τον Έγκλεσκαλνς πέρασε μπροστά με 18-17.

Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 20-20, ωστόσο ο Ολυμπιακός με το μπλοκ στον Ράπτη και τον άσσο του Ανδρεάδη έκανε το 22-20. Ο Πελεκούδας μείωσε σε 22-21, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” με τον Φρομ και τον Μιγιαήλοβιτς κατάφεραν να φθάσουν στο 25-21 και να πάρουν προβάδισμα στο ντέρμπι της τελευταία αγωνιστικής της Volleyleague.

Προβάδισμα στις… καθυστερήσεις

Αρκετές ανατροπές έκρυβε το δεύτερο σετ με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο μέχρι τα μισά, αλλά τον Ολυμπιακό να είναι αυτός που χαμογέλασε στο τέλος έχοντας κορυφαίους τους Φρομ – Έγκλεσκαλνς σε ένα σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Παρά την καλή αρχή που είχε ο Παναθηναϊκός με το 5-2, ο Ολυμπιακός φρόντισε να ισορροπήσει τον αγώνα προσπερνώντας με 5-6 με άσσο του Φρόμ. Οι δύο ομάδες πήγαν μαζί στο σκορ με τους “πράσινους” να κάνουν το 12-10 με τον Ρανγκέλ και λίγο αργότερα να φθάνουν στο 16-12.

Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε να επιστρέψει και με καλό μπλοκ να τρέξει ένα σερί 7-0 κάνοντας το 19-16. Η απάντηση των γηπεδούχων όμως ήταν άμεση καθώς ισοφάρισαν με τον Ράπτη σε 19-19 και 20-20. Έγκλεσκαλνς και Πελεκούδας έφεραν το σκορ στο 21-21 όμως ο Φρομ και ο άσσος του Έγκλεσκαλνς έκανε το 23-21 για τον Ολυμπιακό που έφθασε στο σετ μπολ με τον Γερμανό ακραίο που έκανε το 24-21.

Ο εξαιρετικός στο δεύτερο σετ Ράπτης κατάφερε με δύο άσσους να τρέξει ένα σερί 5-0 οδηγόντας στον Παναθηναϊκό στο 25-24. Ο Φρομ ισοφάρισε σε 25-25, αλλά το λάθος σερβίς του Γερμανού έδωσε το δεύτερο σετ μπολ στους γηπεδούχους.

Ο Μιγιαήλοβιτς και η άστοχη επίθεση του Ράπτη έφεραν τον Ολυμπιακό στο 27-26 αλλά ο Τσάτσιτς έκανε το 27-27 δίνοντας παράταση στην αγωνία. Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε να μείνει όρθιος και με τους Φρομ και Έγκλεσκαλνς να κάνει το 29-27 και το 2-0 που τον έφερε μια ανάσα από τη νίκη.

Φιλί της ζωής με Ανδρεόπουλο

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός παρά την απογοήτευση από το 2-0 μπήκε αποφασισμένος να αντιδράσει και με αποτελεσματικές επιθέσεις απέκτησε από την αρχή το προβάδισμα φθάνοντας στο 10-5.

Ο Δημήτρης Καζάζης πέρασε στον αγώνα τον Νικολάκη αντί του Στιβαχτή και τον Ριζόπουλο αντί του Φρομ σε μια προσπάθεια να επιστρέψει στο σκορ. Αυτό έφερε αποτέλεσμα καθώς ο Ολυμπιακός με τον Μιγιαήλοβιτς έκανε το 13-7 και ο Όκολιτς με τρεις συνεχόμενους άσους έκανε το 13-10 και λίγο αργότερα σε 15-12 με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να επαναφέρει τον Φρομ αντί του Ριζόπουλου.

Ωστόσο οι “πράσινοι” φρόντισαν να ελέγχουν το σετ κάνοντας το 17-12 και λίγο αργότερα σε φάση διαρκείας το 22-17 με τον Πελεκούδα. Ο Ολυμπιακός με τον Φρομ και το μπλοκ μείωσε σε 22-19 με τον Καζάζη να ξαναπερνά τον , αλλά ο Τσάτσιτς και το μπλοκ του Ράπτη στον Μιγιαήλοβιτς έφερε τον Παναθηναϊκό στο 24-19.

Ο Ολυμπιακός με τους Έγκλεσκαλνς Φρόμ στην επίθεση, εξαιρετικές άμυνες και τον Μιγιαήλοβιτς στο σερβίς μείωσε στο 24-23 και θα μπορούσε να ισοφαρίσει, ωστόσο στην φάση διαρκείας ο Ανδρεόπουλος έγραψε το 25-23 που έφερε τον Παναθηναϊκό στο 2-1.

Τρίποντο τίτλου στον Άγιο Θωμά

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός με καλή ψυχολογία μπήκε καλύτερα του Ολυμπιακού θέλοντας να δώσει συνέχεια στην καλή εμφάνιση του τρίτου σετ. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 7-5, ωστόσο ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση στο παιχνίδι του και με ένα εντυπωσιακό σερί 9-0 προσπέρασε κάνοντας το 14-7.

Ο Φρομ και η άστοχη επίθεση του Ράπτη έφεραν τους Πειραιώτες στο 15-9, με τον Ανδρεάδη και τη νέα άστοχη επίθεση του Ράπτη το σκορ πήγε στο 18-10 για έναν Ολυμπιακό που έδειξε να έχει περισσότερες δυνάμεις και να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα.

Μια διαφορά που κατάφερε να κρατήσει χωρίς προβλήματα ο Ολυμπιακός που έφθασαε στο 20-13. Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί πλεισίασε στο 21-16, όμως το άστοχο σερβίς του Ρανγκέλ έκανε το 22-16 και το μπλοκ στον Ράπτη το 23-16.

Ο Τσάτσιτς και το λάθος του Ανδρεάδη έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 23-18, όμως Μιγαήλοβιτς και Έγκλεσκαλνς έγραψαν για τον Ολυμπιακό το 25-19 και το 3-1 που του χάρισε το τρίποντο και τον έφερε πλέον μια ανασα απο τον τίτλο στη Volleyleague.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 21-25

2ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 27-29

3ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-23

4ο σετ: 7-8, 9-16, 14-21, 19-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 41 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 59 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 27-29, 25-23, 19-25) σε 120′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 15 (11/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 48% υπ. – 31% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (3/9 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (10/21 επ., 1 μπλοκ, 37% υπ. – 32% άριστες), Πανταλέων 3 (3/5 επ.), Ράπτης 10 (8/44 επ., 2 άσσοι) / Στεφάνου (λ, 54% υπ. – 38% άριστες), Συναδινός (λ), Πελεκούδας 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 18 (14/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ. – 32% άριστες), Στιβαχτής 1 (1/4 επ.), Μιγιαήλοβιτς 19 (18/33 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 33% άριστες), Ανδρεάδης 9 (5/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 24 (19/40 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Όκολιτς 7 (2/4 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 59% υπ. – 41% άριστες), Τζιάβρας (λ), Νικολάκης, Βουλκίδης, Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.