ΕΝΩΣΕΙΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Παράταση αγωνίας και 2-2 το Πειραματικό!

Πολύ σκληρό για να πεθάνει, ήταν το Πειραματικό το οποίο «έσπασε» με τη σειρά του την έδρα της ΧΑΝΘ με 3-2 και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών σε 2-2. Πλέον η άνοδος από την Β΄εθνική γυναικών της ΕΠΕΣΘ στην Α2, θα κριθεί την Κυριακή 10/4 σε πέμπτο και τελευταίο ματς στο κλειστό του Βότση.

Όσον αφορά το χθεσινοβραδινό θρίλερ, η γηπεδούχος ΧΑΝΘ προηγήθηκε με 25-20 και στο δεύτερο σετ ήταν μπροστά με 22-14 και 24-19 με το Πειραματικό να κάνει επική ανατροπή, να παίρνει το σετ με  27-25 και να φέρνει το ματς στα ίσα  με 1-1 .

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες παίκτριες του Μπελουμπέκοβ, πήραν το σετ πανεύκολα με 15-25 και προβάδισμα με 1-2. Η ΧΑΝΘ στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της  και  ισοφάρισε σε 2-2 με 25-22.

Στο τάι μπρέικ πιο ψύχραιμο και με τρομερό παθος και πίστη, το Πειραματικό κέρδισε το σετ με 16-14 και συνολικό σκορ 2-3, έδωσε παράταση στο θρίλερ της ανόδου.

Τα σετ 2-3: 25-20, 25-27, 15-25, 25-22, 14-16.