Παράταση στην αγωνία

Άσχημη εξέλιξη παίρνει η υπόθεση πρόκριση της Εθνικής μας προς το Final 4 του European League, καθώς η Σλοβενία επικράτησε με 3-1 στο πρώτο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής και πλέον η νίκη για την Ελλάδα την Κυριακή είναι μονόδρομος αν θέλει να βρεθεί στην 4άδα της διοργάνωσης.

Συναρπαστική αλλά δυστυχώς με αρνητική εξέλιξη ήταν η αναμέτρηση της Εθνικής μας κόντρα στην Σλοβενία που επικράτησε με 3-1 και βάζει δύσκολα στην Ελλάδα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, ήθελε τη νίκη με οποιοδήποτε σκορ απέναντι στην Σλοβενία ή στην χειρότερη των περιπτώσεων την ήττα στο ταϊ-μπρεϊκ για να έχει ευκολότερη αποστολή στο παιχνίδι της Κυριακής, όσον αφορά την πρόκριση προς το Final 4.

Ωστόσο η Σλοβένοι φρόντισαν να παρουσιαστούν σοβαροί και με το 25-13 και 26-24 να πάρουν το προβάδισμα με 2-0.

Η Ελλάδα σε μια προσπάθειά της να αντιδράσει με το 18-25 μείωσε σε 1-2 και είχε το προβάδισμα με 21-23 στο 4ο σετ φθάνοντας μια ανάσα από το 2-2.

Κάπου εκεί όμως έπαθε «μπλακ αουτ» και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 4-0 κάνοντας το 25-23 και το 3-1 που τους χάρισε τη νίκη και πλέον η εθνική μας θα τα παίξει όλα για όλα την Κυριακή…

Εκεί όπου η Ελλάδα θα έχει μια δεύτερη-και τελευταία ευκαιρία – να φθάσει στη νίκη και μόνο αυτή με οποιοδήποτε αποτέλεσμα αν θέλει να δηλώσει παρούσα στο Final 4 της διοργάνωσης….

Η εξέλιξη του αγώνα

το πρώτο σετ το νωθρό ελληνικό ξεκίνημα (5-2) είχε και συνέχεια καθώς στο 11-7 χάσαμε την κόντρα επίθεση για να μειώσουμε το σκορ κι ο Γκασπαρίνι με τρεις συνεχόμενους άσους εκτόξευσε την διαφορά στο 17-7 χωρίς ποτέ η Εθνική να μπορέσει να επανέλθει.

Στο β’ σετ ο Δρίκος ξεκίνησε με Κοκκινάκη αντί Κουμεντάκη και το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε στο παιχνίδι. Με την υποδοχή να επιτρέπει να γίνεται παιχνίδι η Ελλάδα προηγήθηκε 15-14, όμως σε εκείνο το σημείο συνεχόμενα αβίαστα λάθη έφεραν τη διαφορά στο 20-15 και λίγο αργότερα η Σλοβενία προηγήθηκε με 24-17 για να ακολουθήσει το σώου Αρμενάκη. Ο έμπειρος διαγώνιος με απίθανα σερβίς και 5 άσους επέτρεψε στην Εθνική να ισοφαρίσει σε 24-24. Στην πρώτη φορά που έβγαλαν υποδοχή οι Σλοβένοι ο Πάγενικ έκανε το 25-24 για να ακολουθήσει στην επόμενη φάση λάθος πάσα από τον Φιλίποφ για το 26-24.

Στο τρίτο σετ το δίδυμο των ακραίων ήταν Κοκκινάκης, Κουμεντάκης και με Αρμενάκη να συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε το β’ σετ προηγηθήκαμε γρήγορα με 2-5 και φτάσαμε στο 7-13 όπου η χαμένη κόντρα επίθεση του Κοκκινάκη έφερε αλλαγή σκηνικού. Οι διεθνείς μας ‘κόλλησαν’ και το σκορ έφτασε στο 12-13 για να δώσει τη λύση το χαμένο σερβίς του Ούρναουτ και μαζί με άλλα δύο λάθη των Σλοβένων που έστειλαν την διαφορά στο +4 (12-16) και η Εθνική πήρε το σετ χωρίς άλλες ανατροπές.

Το δ’ σετ κύλησε στον ίδιο ρυθμό με την εθνική να παίρνει το προβάδισμα (9-11), να φτάνει στο 14-18 με άσο του Παλέντζα και να προηγείται μέχρι το 28-21 που έγινε 20-21, αλλά με τον Τακουρίδη φτάσαμε στο 21-23. Εκεί όμως δεν μπορέσαμε να τελειώσουμε καμία από τις επιθέσεις μας κι ο Ούρναουτ με τρεις κόντρες κι ένα μπλοκ του Κοζαμέρνι διαμόρφωσαν το τελικό 25-23.

ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΡΙΚΟΣ : «Στα δύο πρώτα σετ δεν ήμασταν καλοί, αλλά νετά βρήκαμε ρυθμό και όταν εκμεταλλευτήκαμε τα λάθη των αντιπάλων στο σεβρίς μειώσαμε το σκορ», συμπλήρωσε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός και κατέληξε: «Στο τέλος του δ΄σετ αντί να το καθαρίσουμε δεν ήμασταν τόσο αποφασιστικοί όσο έπρεπε κι η Σλοβενία μπόρεσε να πάρει τη νίκη. Έχουμε ακόμη ένα ματς, έχουμε ισχυρό κίνητρο και πρέπει να βελτιώσουμε κάποια πράγματα για να κερδίσουμε».

ΡΑΦΑΗΛ ΚΟΥΜΕΝΤΑΚΗΣ : «Όπως μας είπε και ο κόουτς έχουμε μπροστά μας ένα πέναλτι. Το βάζουμε και προχωράμε, το χάνουμε και αποκλειόμαστε. Το κακό είναι ότι είχαμε μεγάλη ευκαιρία παρόλο που δεν ήμασταν καλοί και την πετάξαμε».

Τα σετ: 25-13, 26-24, 18-25, 25-23
Σλοβενία (Τζιάνι) Πάγενικ 7 (5/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκασπαρίνι 13 (10/16 επ., 3 άσοι), Βίνιτς 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ούρναουτ 23 (17/23 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ, 52% υπ. – 36% άριστες), Τσέμπουλ 17 (11/24 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 54% υπ. – 38% άριστες), Κόβατσιτς -λ (64% υπ. – 32% άριστες) / Σκετ, Κοζαμέρνικ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ)
Ελλάδα (Δρίκος) Πετρέας 9 (7/10 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσο), Αρμενάκης 19 (12/25 επ., 6 άσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (5/15 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (11/17 επ., 64% υπ. – 30% άριστες), Φράγκος 1 (1/7 επ., 67% υπ. – 33% άριστες), Γκαράς -λ (57% υπ. – 22% άριστες) / Μαρούλης, Κοκκινάκης 6 (6/17 επ., 64% υπ. – 29% άριστες), Τζιουμάκας, Παλέντζας 1 (1 άσο)